Čo môžeme očakávať od exponenciálneho rozvoja umelej inteligencie?
7 odporúčaní ako zostať užitočný aj v budúcnosti
Umelá inteligencia akceleruje…
Som techno optimista a veľký fanúšik umelej inteligencie (keď vyšiel ChatGPT, tak som dve noci nespal a ako absolvent viacerých semestrov umelej inteligencie nemohol som uveriť, že niečo také fakt už existuje).
V telefóne mám vyše 500+ aplikácií a takmer každý problém sa snažím vyriešiť nejakou z nich. A keďže nonstop cestujem, tak mám dokonca extra aplikácie len pre konkrétnu krajinu alebo konkrétne miesto.
Mám strach z väčšiny repetitívnych činností a robím všetko preto, aby som ich maximálne zautomatizoval. Inak mám pocit, že som robot a plytvám svojím drahocenným ľudským časom (čo je najdôležitejšia vec, čo mám).
Viem, že takmer na všetko už existuje nejaká appka a tých využívajúcich umelú inteligenciu je momentálne už ako húb po ďaždi. A je len na nás, aby sme ich obsiahli a výrazne tým zvýšili našu produktivitu. A to skoro v akejkoľvek oblasti nášho života (na napísanie tohto článku ma inšpiroval super rozhovor v Deep Talks s Filipom Dřímalkom, ktorý podobne ako ja využíva automatizáciu a umelú inteligenciu všade, kde je to len možné).
Tento článok je určeným všetkým, ktorí si dostatočne dobre neuvedomujú, aký dramatický dopad tento neustále zrýchľujúci technologický pokrok bude mať najbližšie mesiace či roky na ich životy.
Prudký nástup AI aplikácii (asi ich najkompletnejší aktuálny zoznam nájdete tu) umožnil niečo, čo sme si ešte pred pár mesiacmi nevedeli predstaviť — inteligentné editovanie zvuku aj obrazu, asistenciu pri programovaní ako aj programovanie jednoduchých aplikácií vo všetkých možných jazykoch (Google dokonca spustil AI, ktorá za vás prepíše starý kód a vytvorí nový lepší), dokonalý copy writing, vyhodnocovanie, čo vo vašich emailoch je skutočne dôležité, dokonalé preklady do všetkých možných jazykov, návrh bytových interérov, tvorbu najnepredstaviteľnejšieho vizuálneho umenia, komponovanie hudby v ľubovoľnom hudobnom štýle, syntézu ľudského jazyka, tvorbu 3D objektov a videí len na základe jednoduchej vety, právne služby a množstvo ďalších vecí, o ktorých zrejme ani netušíte, že ich dokáže kompletne za vás robiť umelá inteligencia.
Rozhodol som sa napríklad, že sa konečne stanem YouTuberom. V mojich videách ale nebudem vystupovať ja, keďže počas môjho cestovania nemám čas ani vhodný priestor ich točiť, ale môj vizuálne identický digitálny avatar (s využitím služieb Synthesia.io alebo Scena.ai). Ten mojím hlasom nahovorí moje prednášky alebo články. Samozrejme v 120 jazykoch s najlepším prízvukom a intonáciou. Osobne síce neviem mandarínsky, arabsky ani kórejsky, alebo môj vizuálne rovnaký digitálny avatar to hravo zvládne. Nepotrebujem k tomu už žiadne profesionálne vybavené štúdio, ani komplikovane upravovať môj nahraný hlas. Môj digitálny avatar bude hlavná postava môjho marketingového či edukatívneho videa.
Budeme v blízkej dobe nahradení umelou inteligenciou?
Nie najbližšie roky, ale najbližšie mesiace nás čaká radikálna zmena trhu práce.
Obrovské množstvo ľudí, medzi nimi aj programátorov, či umelcov, bude musieť buď nasadnúť na novú vlnu umelej inteligencie alebo sa rekvalifikovať.
Situácia je totiž vážnejšia, ako si väčšina z vás dokáže predstaviť. Vaše služby a vaše know-how o pár mesiacov už možno nikto nebude potrebovať. Alebo objem vašej práce sa výrazne zmenší.
Ak ste prekladateľ alebo copywriter, možno by ste si už mali začať hľadať novú prácu. Naopak, ak kachličkujete kúpeľne alebo ste zdravotná sestra, tak máte slušnú istotu, že minimálne 5 rokov nebudete umelou inteligenciou (robotmi) nahradení.
Prebiehajúci exponenciálny nárast umelej inteligencie sa týka akejkoľvek duševnej práce, ku ktorej máme obrovské know-how a vieme ju ľahko zreprodukovať (programovanie, konzultácie, virtuálni asistenti atď), ale aj kreatívnej práce, ktorú dokážeme vyskladať a vykombinovať z existujúcich poznatkov (tam patrí akákoľvek digitálna kreativita).
Rozsah týchto možností je ale limitovaný fyzickým svetom.
Univerzálna robotizácia na individuálnej úrovni (aby každý mal vlastného univerzálneho robota na všetko) je totiž stále v plienkach a veľmi drahá.
A musíme si na to počkať minimálne 10–15 rokov (a Boston Dynamics sa ešte musí veľa snažiť).
Štát ako najväčšia brzda exponenciálneho rozvoja umelej inteligencie
O tom, prečo je štát najväčšia brzda pokroku som napísal článok už pred 5 rokmi.
Ak niekto nereflektuje exponenciálny rozvoj technológií a o 5–10 rokov bude prakticky v rovnakom stave ako teraz, tak je to štát a politický systém. Ten sa totiž posledných 100 rokov napríklad v Čechách a na Slovensku principiálne nezmenil vôbec. Stále chodíme fyzicky k urničkám, volíme nekompetetných populistov a potom so slzami v očiach znášame ich hlúpe rozhodnutia.
Štát a politický systém je zaseknutý v minulom tisícročí a absolútne nereflektuje exponenciálny rozvoj technológií.
Je vtipné, že EÚ sa snaží umelú inteligenciu regulovať, ale vlastne vôbec netuší ako to uchopiť a čo vlastne presne regulovať (keďže umelá inteligencia bude o rok vyzerať úplne inak ako teraz). Ak už máme mať “dobrú reguláciu” umelej inteligencie, myslím, že to najlepšie, čo môžeme spraviť, je spýtať sa umelej inteligencie, ako táto regulácia vlastne má vyzerať :-)
A nerád to európskym byrokratom pripomínam, ale je len otázka času, kedy postupne všetky jej implementácie budú “open-source” a to nepôjde potom už regulovať nijako.
A nebude to prvýkrát, kedy štátne regulácie brzdia technologický pokrok. Môžeme to vidieť napríklad na krypto technológiách — keby ich štáty nijako nezakazovali, neregulovali, nediskriminovali (voči ich preferovaným štátnym menám), nevynucovali KYC, ale nechávali priestor ich neregulovanému rozvoju, tak podľa mňa už väčšina z nás namiesto bankového účtu teraz používa nejakú cool DeFI / Lightning anonymnú appku, ktorou platíme za úplne všetko.
Kto by totiž dobrovoľne používal finančný systém, ktorý je plošne špehovaný, centralizovaný, blokujúci a zakazujúci platby, keby si mohol vybrať platobný systém, ktorý je výrazne jednoduchší, lacnejší a anonymný, nad ktorým žiadni byrokrati nemajú kontrolu?
Lenže taká možnosť nie je, lebo štáty robia všetko preto, aby kryptomeny boli pre masy nepoužiteľné.
“Jediná istota” pri exponenciálnom rozvoji technológií a umelej inteligencie je stagnácia štátu a politického systému.
Aj o 10 rokov bude štát vynucovať byrokratické povinnosti a bude ich ešte výrazne viacej ako ich máte teraz. Otázka znie, do akej miery nám s nimi dokáže pomôcť umelá inteligencia a automatizácia (v Paraguaji napríklad podávame pravidelné mesačné priznanie DPH plne automaticky skriptom z crontabu, o čom paraguajský daňový úrad vôbec netuší :-)
Aj o 10 rokov budú ľudia platiť dane a ešte väčšie ako teraz. A budú ešte viac riešiť ako ich optimalizovať, ako prejsť do paralelného systému, čo bude akútnejšie ako kedykoľvek predtým. S týmto podľa mňa umelá inteligencia tiež nepomôže. Myslím, že štáty zakážu veľkým prevádzkovateľov umelej inteligencie (ako OpenAI) poskytovať rady ako optimalizovať či nebodaj neplatiť dane, prípadne pomáhať s akýmkoľvek inými aktivitami zameranými proti záujmov štátu (preto ako soľ potrebujeme opensource implementácie umelej inteligencie, prípadne jej decentralizáciu, aby nešla jednoducho regulovať a zneužiť na politické ciele štátu).
Myslím si, že daňová kontrolórka, colník či policajt bude mať najbližšie roky istejší job ako akýkoľvek programátor alebo kreatívec. A pribudne centrálny cenzor (čo by inak tiež hravo zvládna umelá inteligencia).
Obávam sa, že štát nielenže nezanikne, ale získa ešte väčšiu politickú legitimitu od všetkých neproduktívnych ľudí, ktorých umelá inteligencia nahradí (ak ju teda štát nestihne dovtedy zregulovať). A ktorí si od štátu vylobbujú univerzálny základny príjem (UBI) na úkor tých produktívnych.
Napriek tomu, že veľké IT korporácie prepúšťajú tisíce zamestnancov, v prípade štátnej sféry nemusíme mať strach, že by kvôli exponenciálnemu rozvoju umelej inteligencie došlo k radikálnemu prepúšťaniu štátnych zamestnancov. Skôr nastane opak — najímanie nových štátnych zamestnancov s cieľom pochopiť a obsiahnúť, čo sa vlastne deje (a následne to zregulovať).
7 odporúčaní ako zostať užitočný v budúcnosti
- Naučte sa čo najrýchlejšie používať dostupné aplikácie umelej inteligence (prejdite si uvedený zoznam, hrajte sa, skúšajte nové veci, zjednodušujte si život).
- Nestačí vedieť používať len jeden nástroj umelej inteligencie, je potrebné vedieť ich inovatívne kombinovať a dokázať správne interpretovať výsledky. Multi oborovosť je niečo, čo bude v budúcnosti dôležitejšie, ako kedykoľvek predtým.
- Pripravte sa reálne na to, že umelá inteligencia dokáže vykonať väčšinu vášho biznisu. Ak chcete prežiť, musíte najlepšie vedieť využiť technológie umelej inteligencie v svoj prospech. Počítajte s tým, že vaša konkurencia, bude tiež čoskoro používať na zvyšovanie svojej produktivity dostupné nástroje umelej inteligencie. Ak chcete byť lepší, tak musíte sa čo najlepšie naučiť používať tieto nástroje. Vedieť robiť unikátne prepojenia, či customizácie. Ak chcete prežiť ako umelec digitálneho obsahu, tak bude pre vás kľúčové sa naučiť ako správne nastaviť inicializačnú konfiguráciu nástrojov ako Midjourney, Riffusion či ďalších, ako voliť správne kľúčové slová - jednoducho vedieť tieto nástroje využívať tak, ako to nedokáže väčšina ľudí. Ak ste prekladateľ, skúste váš preklad obohatiť o lokálny slang, špecifické slová alebo kontext, ktorý Deepl nevie.
- Naučte sa všetko maximálne automatizovať. Zamyslite sa nad akoukoľvek repetitívnou činnosťou, ktorú za počítačom denne robíte. Som presvedčený, že 90% týchto činností ide automatizovať. A ďalších 90% ide automatizovať bez toho, aby ste vedeli programovať — len vďaka dostupným aplikáciám. Naučte sa používať aplikácie Zapier, Make, IFTTT, prípadne iné.
- Presuňte do fyzickeho sveta aspoň časť vášho biznisu. Do sveta, ktorý naďalej vyžaduje vašu pridanú hodnotu a nejde momentálne jednoducho zautomatizovať alebo zefektívniť (aj napriek tomu, že som najväčší fanúšik umelej inteligencie a optimalizácii, v Liberation.Travel stále fyzicky beháme s našimi klientmi po paraguajských úradoch a najbližších 5 rokov sa toto určite nezmení).
- Zamerajte sa na uspokojovanie fyzických potrieb a pudov ľudí - to umelá inteligencia najbližších pár rokov nezvládne. Ako ľudia budeme naďalej jesť, piť a vylučovať tradičným spôsobom a zrejme mať aj sex. Môžeme optimalizovať a zlepšovať logistiku na naplnenie týchto potrieb. Ale myslím, že ani tá sex robotka alebo sex robot tu nebude do 5 rokov pre každého. Podobne tak skoro nezanikne opatrovateľstvo (v Japonsku robotickí opatrovatelia nie sú veľmi obľúbení — pri opatrovaní preferujeme reálnych ľudí).
- Predávajte príbeh, nie obsah. Aj keď budeme mať GPT-4 schopné napísať tisícstranové napínavé romány na ľubovoľnú tému, neznamená to, že špičkoví ľudskí spisovatelia prestanú existovať. Podobne to, že dokážeme vygenerovať prakticky akýkoľvek obraz alebo skladbu, neznamená, že prestanú existovať špičkoví umelci. Ľudia si od nich kúpia ich obraz alebo knihu preto, lebo za nimi je dôležitý príbeh. Ten v prípade umelej inteligencii absentuje. Umelá inteligencia zmetie priemerných a podpriemerných umelcov. Tí s najlepším príbehom ale prežijú.
Záver
Čaká nás divoká jazda exponenciálneho rozvoja umelej inteligencie. Avšak, ak sa na ňu pripravíme a naučíme sa jazdiť, môžeme využiť jej prínosy na maximum. Stále sme totiž len na začiatku.