Špinavé peniaze ako symptóm autoritatívneho centralizovaného štátu

Hneď na začiatku by som chcel zdôrazniť, že sa mi ani trochu nepáči, že politici či iní politicky spriaznení gauneri, okrádajú daňových poplatníkov, ‘perú’ nakradnuté ‘špinavé peniaze’ a ukladajú si ich do offshore destinácii alebo do anonymných nehnuteľností v rôznych svetových metropolách.
Tiež si nesmierne vážim prácu investigatívnych novinárov, ktorí toto na plný úväzok riešia, riskujú svoju osobnú bezpečnosť ako aj bezpečnosť svojich rodín (množstvo z nich sú moji blízki kamaráti).

Čo si podľa mňa väčšina ľudí (vrátane novinárov) neuvedomuje, je, že “špinavé peniaze” je len negatívny symptóm vyplývajúci z charakteru autoritatívnej spoločnosti s centralizovaným riadením. A boj proti praniu špinavých peňazí nie je nič iné, len bojom proti tomuto symptómu, nie bojom proti skutočným príčinám, ktoré tieto symptómy spôsobujú.

V nasledujúcom článku sa pokúsim odhaliť tieto skutočné príčiny. Bohužiaľ tieto príčiny nie je možné pochopiť v kontexte paradigmy “demokratického štátu”, obzvlášť, keď budeme striktne lipnúť na koncepte centrálne riadenej autoritatívnej spoločnosti ako jedinom správnom usporiadaní spoločnosti — jedno či s demokraticky volenými zástupcami alebo jedným diktátorom (demokraticky volení zástupcovia štátu vôbec neznamenajú, že štát nevykazuje silne autoritatívne správanie). Na správne pochopenie sa musíme posunúť do tzv. “voluntaryistickej paradigmy”, kedy je kľúčový dôraz kladený na slobodu jednotlivca, obojstrannú dobrovoľnosť vzťahov a nemorálnosť bezobetných trestných činov.

Pôvod špinavých peňazí

Aj napriek tomu, že som presvedčený o tom, že peniaze predstavujú neutrálny nástroj výmeny (vďaka fungibilite, teda tzv. “vzájomnej zameniteľnosti”), spoločenský systém prudko rozdeľuje “čisté peniaze” získané legálnym spôsobom (ktoré sú zdanené, priznané a štát o nich vie) a “špinavé peniaze” získané nelegálnym spôsobom (krádežou, korupciou, výpalníctvom, ..).

Drvivá väčšina špinavých peňazí pochádza z:

  1. príjmov z nelegálnej drogovej kriminality a z nelegálneho gamblingu
  2. príjmov z nelegálneho obchodu zo zbraňami
  3. príjmov z politickej korupcie a politických krádeží

Príjmy z nelegálnej drogovej kriminality a gamblingu

Nelegálna drogová kriminalita a nelegálny gambling sú nádherné ukážky tzv. bezobetných trestných činov. Aj napriek oficiálnej štátnej vojny proti drogám (ktorá už 70 rokov zlyháva), vďačia drogové kartely a mafie za svoj prekvitajúci biznis protidrogovej legislatíve, ktorá im likviduje konkurenciu a výrazne navyšuje ich ceny. Vojna proti drogám je jedna z najnemorálnejších vecí, ktorej sa štáty v 20. a 21.storočí dopustili a stále dopúšťajú. Po mojich viacerých návštevách Kolumbie či Mexika, kde vidno negatívne dôsledky dlhoročnej vojny proti drogám s množstvom nevinných mŕtvych ľudí (vrátane detí), ktorí zomreli ako “collateral damage” v bojoch narkomafií, absolútne nepochybujem o tom, že “vojna proti drogám” zlyhala na plnej čiare. Po obrovských obetiach si to začínajú uvedomovať aj štáty (Mexico plans to decriminalize all illegal drugs), ktorých sa táto vojna bezprostredne dotýka. Prečo treba drogy kompletne legalizovať sa tiež dozviete v mojom staršom článku Rigidný voluntaryista.

Fenomén nelegálneho gamblingu je ešte bizarnejší, lebo legálny gambling je nielen podporovaný, ale priamo prevádzkovaný štátom (SAZKA, Tipos) a podporovaný daňovými poplatníkmi. Je to práve Internet, ktorý umožňuje online gambling vykonávať prakticky hocikde na svete, čím odčerpávava zákazníkov toho “legálneho štátom licencovaného” gamblingu, čoho výsledkom sú nielen špinavé peniaze z nelegálneho gamblingu, ale aj Internetová cenzúra. Ako na Slovensku, tak v Čechách a množstve iných krajín.

Chápem, že množstvo ľudí dokáže byť závislí na drogách a na gamblingu, ale v situácii, kedy štáty priamo vlastnia a prevádzkujú gambling a svojou protidrogovou legislatívou podporujú existenciu násilných drogových kartelov, mi príde neskutočne pokrytecké hrať sa z pozície štátu na moralistu a bojovať proti gamblingu alebo drogám.

Naspäť k pôvodnej myšlienke — nelegálne príjmy z drog a gamblingu (a teda “špinavé peniaze” z tohto biznisu) by neexistovali, keby drogy a gambling boli legálne, podobne ako je to v prípade alkoholu, cigariet alebo marihuany v niektorých štátoch.

Príjmy z nelegálneho obchodu zo zbraňami

Som človek, ktorý zbraň nikdy nepoužil. Najradšej by som žil vo svete bez zbraní a bez násilia. Bohužiaľ je to utópia. Zbrane existujú. Disponujú nimi všetci kriminálnici, mafie, na Slovensku veľké množstvo náckov. Tieto skupiny vlastnia zbrane nezávisle od toho, či sú legálne alebo nelegálne. V krajinách, kde je prudko nelegálne vlastniť zbrane (ako napríklad Honduras, Rusko či Venezuela) je najväčšie množstvo vrážd strelnou zbraňou. Diskusia pro-gun a anti-gun aktivistov je nekonečná a nerád by som zachádzal do detailov.

Kľúčové je, že štát stráca a postupne úplne stratí kontrolu nad zbraňami (minimálne takými, ktoré sa dajú ľahko vytlačiť na 3D tlačiarni). Podobne ako teraz stráca nad emitovaním meny (vďaka kryptomenám) a ako v budúcnosti stratí napríklad nad prideľovaním biznis oprávnení (vďaka DAO). Tento fenomén som si uvedomil, keď som pred 6-timi rokmi do nášho hackerspaceu pozval Cody Wilsona na akciu UNsystem Bitcoin Conference. Cody je pro-gun aktivista, libertarián, ktorý rozbehol a spropagoval v USA 3D tlačiarne na zbrane. Založil spoločnosť Defense Distributed a rozbehol opensource projekt 3D tlačiarne na zbrane Ghost Gunner.

Na otázku z publika v Bratislavskom Progressbare, či je hrdý na svoj projekt 3D vytlačenej zbrane, Cody Wilson suverénne odpovedal ‘Áno. Každý má právo si stiahnuť a vytlačiť vlastnú zbraň a použiť ju na svoju sebaobranu’.

S touto odpoveďou môžeme v Európskom kontexte vnímania zbraní polemizovať, nič to nezmení na fakte, že boj štátu nad nelegálne vytlačenými zbraňami sa nedá vyhrať. Naopak vďaka rozvoju týchto technológií, budú sofistikovanejšie, výkonnejšie a lepšie zbrane ešte viac dostupné. A to nezávisle od toho, aký názor ma na to štát.

Cody Wilson je momentálne vo väzbe. Hnutie venujúce sa 3D vytlačeným zbraniam ale úspešne pokračuje. A je nezastaviteľné ( 3D-printed guns are back, and this time they are unstoppable ).

Naspäť k pôvodnej myšlienke — nelegálne príjmy zo zbraňami by neexistovali, keby neexistovala vojna proti nelegálnej výrobe zbraní. Vďaka projektom ako Ghost Gunner, táto vojna nejde vyhrať. Stojí za zamyslenie teda, či ju má zmysel viesť. Jej dôsledkom sú totiž ďalšie miliardy špinavých dolárov.

Príjmy z politickej korupcie a politických krádeží

Politická korupcia vychádza priamo z dizajnu centralizovanej autoritatívnej spoločnosti. Štát má monopol na regulácie a zákony, čoho logickým dôsledkom je obrovský korupčný tlak na politikov, ktorí vďaka tomu majú obrovskú centralizovanú moc.

Korupcia samozrejme existuje aj v decentralizovanej súkromnej sfére, ale je výrazne menšia ako v štátnej, kde sa disponuje legislatívnym monopolom.

Čím je štát centralizovanejší, čím má väčšiu moc, tým viac prekvitá korupcia. Je to dizajnový problém a môžeme ho vidieť doslova vo všetkých krajinách sveta. Nedá sa vyriešiť akoukoľvek transparentnou politikou a “správnymi politikmi”, ktorí konečne “zatočia s korupciou”. Všetci títo ľudia totiž riešia len symptómy chybne nastaveného systému, nie skutočné príčiny.

Politické krádeže sú len neželený dôsledok centralizovanej politickej moci, ktorá vedie k preferovaniu úzkych korupčných skupín, ktorá následne s požehnaním a súhlasom skorumpovaných politikov, vedie k tunelovaniu štátneho majetku.

A opäť naspäť k pôvodnej myšlienke — nelegálne príjmy z politickej korupcie a politických krádeží by neexistovali (respektíve by boli výrazne nižšie), keby spoločnosť bola výrazne decentralizovaná a demonopolizovaná.

Ako vidíme drvivá väčšina “špinavých peňazí” existuje len vďaka autoritatívnemu centralizovanému dizajnu súčasných štátov, ktoré vytvárajú jasnú ekonomickú incentívu na existenciu politickej korupcie, politických krádeží a drogových mafií.

Bojovať proti praniu špinavých peňazí teda znamená bojovať (hlavne) proti takým peniazom, ktoré sú primárne sprievodným symptómom legislatívy autoritatívnych štátov s centralizovanou mocou.

Anonymné firmy, offshore destinácie, krypto

EÚ sa pustilo do zákazu anonymných firiem (je nutné uvádzať vždy ‘konečného vlastníka’). Obrovskú časť vynucovania boja proti špinavým peniazom delegovalo na banky, ktoré vynucujú KYC/AML legislatívu (o tom ako KYC nedáva zmysel a predstavuje vážnu hrozbu vášho súkromia som písal tu).

V spoločnosti, kde podnikatelia robia slušný biznis a kde sú nastavené férové a spravodlivé pravidlá, tak neexistuje dôvod na existenciu anonymných firiem”. Povedal by nejeden človek, ktorý verí v súčasný demokratický systém.

Bohužiaľ v takejto spoločnosti ale nežijeme. Žijeme v spoločnosti, kedy český daňový úrad ničí nevinné firmy cez “zajišťovací příkaz”, slovenská NAKA a polícia je prepojená na mafiu a minimálne sa podieľala tiež na trestnej činnosti. Žijeme v spoločnosti, kedy anonymita firmy dokáže byť výborný spôsob ako sa vyhnúť útokom a vydieraniu zo strany štátu. Kedy používanie kryptomien je možno jediný spôsob, ako zabrániť likvidácii vašej firmy štátom (bohužiaľ české firmy s týmto majú veľa skúseností).

Klasik by tiež argumentoval slovami “kto platí dane, tak podporuje korupciu”, čo je bohužiaľ v súčasnom skorumpovanom systéme pravda. Je potrebné pochopiť morálne presvedčenie podnikateľov, že pokým majú legálne nástroje, ako na korupciu neprispievať, tak to jednoducho nebudú robiť. Argumentácia, že z daní je podporovaných aj X ďalších vecí je zcestná — viac vysvetlenie v mojom staršom článku “Akákoľvek podpora mafiánskeho štátu (na príklad formou daní) je nemorálna (nielen pre libertariánov)”.

Pokým budeme mať štátny systém, ktorý bude zneužívaný voči nevinným podnikateľom (čo sa reálne bohužiaľ teraz deje) či systém, v ktorom všetci nedobrovoľne prispievajú na korupciu politikov, tak sú to práve anonymné firmy, offshore destinácie a kryptomeny, ktoré čestným podnikateľom dokážu umožniť efektívnu obranu. A to paradoxne voči nečestným politikom, ktorí tiež využívajú anonymné firmy a offshore destinácie na ukrytie svojho lupu.

Decentralizované kryptomeny či decentralizované burzy predstavujú ďalší efektívny nástroj ako sa ochrániť voči vynucovanej bankovej KYC/AML diktatúre. Samozrejme, že ich využívajú a určite budú využívať politici a ich spriaznení gauneri na pranie špinavých peňazí. Namiesto plošného útoku na kryptomeny (v Indii sa chystá návrh zákona, ktorý môže kriminalizovať používateľov kryptomien na 10 rokov väzenia!) je potrebné sa zamyslieť nad pôvodom “špinavých peňazí” a riešiť príčinu ich existencie, nie útočiť na úžasné technologické nástroje, ktoré ľudom na celom svete umožňujú slobodne obchodovať a mať sa lepšie.

Množstvo ľudí tiež argumentuje, že offshore krajiny ako Seychelly alebo Britské Panenské Ostrovy benefitujú z bohatstva iných krajín. To je určite pravda v prípade politikov a gaunerov napojených na politikov, ktorí využívajú mechanizmy centralizovaného autoritatívneho štátu na svoje lúpeže. Je potrebné si uvedomiť, že to ale nie je problém ani Seychel ani Britských Panenských Ostrovov. Je to problém samotných autoritatívnych centralizovaných štátov, ktoré vytvárajú obrovskú incentívu na takéto správanie politikov a ich spriaznených gaunerov. Namiesto boja proti daňovým rajom (čo je len boj proti symptómom), treba bojovať proti príčinám (prečo systém umožňuje masívnu korupciu politikov a kradnutie a tunelovanie štátneho majetku).
Mimochodom daňové raje existujú tiež kvôli tomu, že existujú daňové peklá. Práve daňové raje vytvárajú obrovskú spätnú väzbu pre všetky ostatné štáty, že niečo v nich nefunguje v poriadku. Že podnikatelia jednoducho nie sú presvedčení o tom, že služby, ktoré od štátu dostávajú, sú adekvátne tomu, že musia polovica roka pre neho pracovať. A to obzvlášť, keď obrovské množstvo tých peňazí nejde na verejné služby, ale sa rozkradne v zmanipulovaných predražených tendroch.

Záver

Bojovať proti praniu špinavých peňazí znamená primárne bojovať proti negatívnym symptópom dizajnu autoritatívnych štátov s centralizovaným riadením, ktoré tým vytvárajú incentívu na existenciu obrovskej politickej korupcie, štátneho rozkrádania a drogových mafií.

Namiesto riešenia skutočných príčin toho, ako vznikajú špinavé peniaze, štáty investujú nemalé prostriedky do boja proti špinavým peniazom — vynucovania KYC/AML, zákazu anonymných firiem či obchodovania s offshore destináciami, ako aj do regulácii či úplných zákazov kryptomien.

Tieto pokusy bohužiaľ vedú a v budúcnosti určite povedú k dramatickému obmedzeniu finančnej slobody a zavedeniu plošnej finančnej diktatúry.

A bohužiaľ skutočné príčiny existencie špinavých peňazí nevyriešia.

Written by

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store