Štát/EÚ ako zabiják centralizovanej internetovej ekonomiky

A nevedomý podporovateľ decentralizovanej.

V nasledujúcom článku sa pokúsim vysvetliť, prečo akékoľvek štátne/EÚ regulácie centralizovanej internetovej ekonomiky sú z dlhodobého hľadiska nielen úplne zbytočné, ale naopak kontraproduktívne. Štáty vďaka nim totiž pomaly, ale isto strácajú kontrolu nad ekonomikou, ktorú momentálne ešte stále dokážu regulovať, kontrolovať a daniť. Striktnými zákazmi a reguláciami totiž vytvárajú silný na vzostup decentralizovanej internetovej ekonomiky. Decentralizácia je proces, ktorý pomaly, ale isto nastáva vo všetkých regulovaných internetových odvetviach. A to vrátane toho najkľúčovejšieho — finančného sektora. Posledných pár mesiacov sme svedkami prudkého zvýšenia kapitalizácie decentralizovaných kryptomien.

Ako technokrata vedomého si potenciálu decentralizovaných technológii ma neuveriteľne štve, že štáty/EÚ mrhajú peniaze daňových poplatníkov na reguláciu centralizovanej internetovej ekonomiky, ktorej nahradenie za decentralizovanú a neregulovateľnú je len otázka času.

Na druhej strane ako kryptoanarchista EÚ radostne tlieskam za to, že sú to práve jej striktné regulácie a zákazy, ktorými nevedome tlačia na vzostup decentralizovaných technológií a zvyšovanie motivácie vytvárať a používať decentralizované aplikácie.

Časopis TIME už v roku 1993 citoval Johna Gilmora na margo technologickej nemožnosti cenzúry Internetu:

The Net interprets censorship as damage and routes around it.

V roku 2017 môžeme konštatovať, že tento výrok sa nevzťahuje len na cenzúru Internetu, ale vďaka decentralizácii je aplikovateľný na akúkoľvek oblasť centralizovanej internetovej ekonomiky.

Uvádzam pár príkladov ako decentralizované technológie dokážu obísť prakticky všetky štátne/EÚ regulácie centralizovanej internetovej ekonomiky, ktoré sa už schválili alebo sa v blízkej dobe plánujú schváliť.

Decentralizovaný Uber

Dopyt po službe zdieľaného cestovania je taký obrovský, že v Austine a ďalších mestách Texasu, kde bol Uber aj konkurenčný Lyft zakázaný, sa spustila a doteraz je úspešne prevádzkovaná jeho decentralizovaná varianta Arcade.city nad decentralizovaným blockchainom. Aj napriek tomu, že Arcade.city zďaleka nie je technicky dokonalá aplikácia, je to jasný dôkaz toho, že implementovať decentralizovaný Uber je technicky zrealizovateľné a v budúcnosti môžeme očakávať len jeho technologicky vyspelejšie alternatívy.

Tí, ktorí rozumejú Ethereum/smart contractom, vedia, že napísať od základov decentralizovanú verziu Uberu bez prostredníka (ktorý ide zakázať a regulovať) nie je technologicky žiadny problém. Rastúca regulácia a plošný zákaz Uberu len tlačia na to, aby to niekto spravil ešte lepšie.

Kriminalizovať decentralizovaný Uber (napríklad Arcade.city) bude veľmi ťažké, obzvlášť ak platby budú prebiehať v anonymnej kryptomene (napríklad Monero). Infiltrovaný daňový kontrolór si môže zavolať decentralizovaný Uber, nevie ale technicky dokázať, že je to akurát ten vodič, ktorý mu zastal, ktorý jeho platbu akceptoval (ten sa môže tváriť, že žiadnu platbu nedostal, len sa spontánne rozhodol, že ho “zvezie”). Otázka znie, či štát dokáže kriminalizovať vodičov decentralizovaného Uberu, ktorým nevie dokázať prijímanie platieb za ich služby. Zavedenie reputačného systému ale umožní spárovanie vodiča s objednávkou. Ak platby vodičom za ich služby budú ale dobrovoľné (takže vodiči v extrémnych prípadoch budú ochotní jazdiť aj zadarmo), s tým, že predajca sa môže rozhodnúť, že zoberie cestujúceho len s dostatočne dobrou reputáciou (=úspešne realizovanými platbami iným vodičom), tak je prakticky nemožné tento systém právne napadnúť.

Decentralizovaný Netflix, Spotify a iné streaming služby

To, že štát/EÚ si uzurpuje právo rozhodovať o tom, ktorá súkromná inštitúcia môže vysielať aký obsah súvisí s tým, že dané médium je centralizované, a teda sa dá ľahko napadnúť a zhodiť.

Decentralizácia streamovania obsahu toto rieši a už teraz sa môžeme tešiť na decentralizované streamovacie aplikácie.

Jeden z nádejných projektov, ktorého cieľom je decentralizovať službu ako Netflix je SingularTV založený na Ethereum blockchaine. Viac informácií o tomto zaujímavom projekte.

Pokusov decentralizovať Spotify (akékoľvek audio streamovacie služby) je viacero, napríklad MediaChain (ktorý bol kúpený Spotify) či Synereo. Nad Ethereum vzniká tiež decentralizovaná Music sharing platforma s možnosťou platby VOISE.

Decentralizované riešenia existujú tiež pre live-stream — Livepeer.

Otázka opäť znie ako závažné budú štátne regulácie spoločností ako Netflix a Spotify potrebné na to, aby ich klienti prešli na ich neregulované decentralizované verzie. Ktoré v budúcnosti budú len používateľsky a technicky dokonalejšie.

Decentralizovaný Internet

Okrem toho, že uvedenú reguláciu je možné obísť napríklad satelitným internetovým pripojením (ktorého rýchlosť sa neustále zvyšuje), funkčné riešenie predstavuje tiež decentralizácia Internetu využitím mesh sietí. Rakúski a nemeckí hackeri už pred pár rokmi demonštrovali, že je to technicky možné využitím domácich wifi sietí a dynamických routovacích protokolov (projekty FunkFeuer, FreiFunk). Na Androide existuje napríklad aplikácia The Serval Mesh umožňujúca vytvoriť decentralizovanú mesh sieť využitím wifi a bluetooth technológií.

V budúcnosti bude možné implementovať anonymnú decentralizovanú mesh sieť s tým, že prevádzkovatelia uzlov tejto siete budú motivovaní ju udržovať anonymnými mikroplatbami (využitím napríklad Lightning.Network). Prevádzkovatelia tejto siete môžu na Slovensku za anonymné mikroplatby ponúkať ostatným ľudom neregulovaný a necenzurovaný Internet cez svoje anonymné české či rakúske dátové SIM karty (kedže na Slovensku anonymné SIM karty sú zakázané), cez svoju vlastnú wifi sieť (zaradenú v robustnej mesh sieti) či satelitné pripojenie (pripojené do Internetu cez Tor/I2P anonymizačnú sieť). Mikroplatby za necenzurovaný a neregulovaný Internet vytvoria silnú motiváciu ľudí na to, aby túto infraštruktúru vybudovali a následne udržiavali.

Decentralizované sociálne siete

To, že vývoj decentralizovaných sociálnych sietí trochu zaspal, bol spôsobený faktom, že Facebook a Twitter boli doteraz dostatočne vyhovujúce na to, aby ich používatelia nemuseli riešiť akékoľvek iné alternatívy. Ak EÚ zavedie cenzúru sociálnych sietí (čo reálne hrozí kvôli zákazu “hate speech”) je celkom pravdepodobné, že používatelia prejdú na slobodnejšie necenzurované verzie decentralizovaných sociálnych sietí.

Decentralizovaná anonymná hotovosť

Je úplne absurdné, aby ľudia, ktorí nikomu neubližujú a rozhodnú sa realizovať obojstranne dobrovoľný obchod, boli kriminalizovaní za to, že pri ňom použijú hotovosť nad istú sumu. Obzvlášť, keď túto operáciu je možné rozdeliť do viacerých transakcií a zákaz efektívne obísť.

Decentralizovaná digitálna anonymná hotovosť (Monero, ZCash, Zcoin) dokáže tento zákon obísť s tým, že pre štátne úrady nie je možné bez znalosti tzv. “View” kľúča akokoľvek dokázať, že daná anonymná transakcia bola realizovaná.

Sú to (aj) regulácie ako zákaz hotovosti, ktoré naštartujú masovejšie používanie decentralizovanej anonymnej digitálnej hotovosti “mimo drápov” finančnej správy.

Decentralizované e-shopy

Tradičné riešenie je e-shop (a firmu s tým spojenú) presúnuť do podstatne ekonomicky slobodnejšej krajiny. Toto riešenie môže byť pre malých podnikateľov ale finančne náročné.

Podstatne štýlovejšie riešenie ako ochrániť svoj e-shop pred všetkými úradníkmi na svete, je ho kompletne decentralizovať. Plne funkčné riešenie predstavuje napríklad OpenBazaar. Jeho nová verzia 2.0 podporuje IPFS a teda umožňuje anonymizovať všetky spojenia využitím Tor anonymizačnej siete. Dá sa očakávať, že s výraznou kapitalizáciou Bitcoinu a jeho rozšírením, OpenBazaar sa stane ešte populárnejší.

OpenBazaar funguje dosť podobne ako eBay alebo Amazon, s tým rozdielom, že je kompletne decentralizovaný a teda nikto nemôže rozhodovať o tom, aké služby alebo tovar tam ponúkate, podobne nikto ich nedokáže nijako zregulovať. Znamená to, že ako predajca nemusíte tiež nikomu platiť sprostredkovateľský poplatok (ako je to v prípade eBay alebo Amazonu). Jediný dobrovoľný poplatok platíte za tzv “escrow service”, teda dôveryhodnému finančnému sprostredkovateľovi, ktorého si vyberiete zo zoznamu sprostredkovateľov. Cez tohto sprostredkovateľa “pretečie” samotná platba za daný tovar, čo je obvykle 1% z celkovej ceny služby alebo produktu. Pokým danému predajcovi ale dôverujete, tak sprostredkovateľa nepotrebujete a môžete peniaze poslať priamo predajcovi.

Particl.io je ďalšia konkurenčná decentralizovaná alternatíva k OpenBazaaru, ktorá ešte nie je spustená. Podľa roadmapy v okamihu ako sa spustí, by mal Particl.io disponovať viacerými konkurenčnými výhodami, ktoré jeho konkurenti (OpenBazaar, Amazon, Bitify) nemajú.

Masovejšie rozšírenie decentralizovaných kryptomarketov sa dá očakávať hneď po tom ako sa výrazne zlepší používateľský interface (už teraz OpenBazaar vyzerá trochu ako Facebook :) a navýši dostupnosť akceptovaných kryptomien.

Dôvod, prečo sa decentralizované kryptomarkety rozšíria, bude ekonomický — každý bude chcieť ušetriť a kedže decentralizované kryptomarkety na rozdiel od štátom licencovaných e-shopov neplatia dane a nemajú žiadne náklady spojené so štátnymi reguláciami, dokážu ponúknuť za svoje produkty a služby podstatne lepšie ceny (20–50% nižšie).

V situácii, kedy si budete môcť vybrať medzi nákupom zo štátom licencovaného e-shopu a nákupom z reputovaného decentralizovaného kryptomarketu, kde budete mať všetko výrazne lacnejšie, je odpoveď celkom jasná. A to aj pre štátneho úradníka zarabajúceho tabuľkový plat, ktorý potrebuje z neho niečo ušetriť.

Na decentralizovaných kryptomarketoch je zaujímavé to, že ľudia ich nezačnú používať kvôli “vznešeným cieľom” (ako je rešpekt k slobode, možnosť anonymity atď, čo s tým bezprostredne súvisí), ale kvôli tomu, že každý z nás primárne preferuje svoje osobné záujmy (=možnosť reálne ušetriť) pred kolektívnymi záujmami (=platenie daní).

Decentralizované predikčné markety

Stávkovanie je v našej spoločnosti regulované a nemôžete stávkovať len tak, na čo chcete. Toto je možné obísť využitím decentralizovaných predikčných marketov. Za zmienku stoja ambiciózne projekty Augur alebo Gnosis.

Potenciál predikčných marketov v budúcnosti je obrovský — vďaka nim môžete vytvárať silnú anonymnú ekonomickú motiváciu na prakticky akúkoľvek zmenu v spoločnosti (nižšie dane, legalizácia drog, atď’). Predikčné markety umožňujú aj anonymnú korupciu a teda dotiahnuť tú “politickú” do dokonalosti.

Výbornú prednášku o predikčných marketoch bude mať Jim Bell na tohtoročnom HCPP17 kongrese.

Decentralizované crowd-funding portály (Kickstarter, Indiegogo)

Čo na to masy?

Prívetivé používateľské rozhranie je možné vytvoriť pre všetky decentralizované aplikácie, vďaka čomu ich masové rozšírenie bude podstatne jednoduchšie.

Záver

Paradoxom zostáva, že je to práve technologické diletanstvo a neznalosť obrovských možností decentralizovanej internetovej ekonomiky zo strany štátnych úradnikov, ktorá povedie k jej agresívnejšiemu a rýchlejšiemu nástupu.

Evolúcia baktérii na petriho miske, ktoré skokovo prerastajú na plochu s antibiotikami (podobnosť s nasledujúcim článkom čisto náhodná)

Written by

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store