10 technológií, ktoré vám poskytnú viac slobody ako voľby
Nenávisť demokratického voliča
Pred pár dňami som napísal mierumilovný neurážlivý článok 7 dôvodov, prečo nevolím a nepôjdem voliť o tom, ako si veľmi cením slobodu a dobrovoľné rozhodnutia, a ako si vzhľadom na existujúce a neustále rozvíjajúce technologické riešenia dokážem predstaviť podstatne lepší systém ako parlamentnú demokraciu. Pod môj Facebookový príspevok a na Menej štátu som dostal stovky nenávistných komentárov a k tomu veľké množstvo urážlivých správ. Tieto nenávistné reakcie boli posledný klinec do rakvy. Presvedčili ma, že s komunitou militantných demokratických voličov a demokratickými voľbami nechcem mať nič spoločné.
Nenávisť voči tým, čo parodujú alebo nesúhlasia s demokratickými voľbami nie je typická len pre demokratických voličov, ale aj pre samotný štát, ktorý nemá problém trestať ľudí za bezobetný trestný čin, ktorí napríklad samotné demokratické voľby parodujú.
Po mojom rozhodnutí nevoliť sa ma veľa ľudí pýtalo, ako si teda bez volieb predstavujem zvýšenie individuálnej a ekonomickej slobody.
Ako nepolitik Vám ponúkam 10 technologických riešení, ktoré Vás dokážu ochrániť pred štátom a poskytnúť Vám podstatne viac slobody ako ktorýkoľvek Váš volený politik.
Povolebný “reality check”
Predtým ako sa do toho pustíme, spravme si povolebný “reality check” a zamyslime sa nad tým, ako sa reálne po voľbách navýši vaša osobná či ekonomická sloboda a to nezávisle od toho, či vyhrá alebo nevyhrá Fico.
Naďalej:
- štát bude zasahovať do vášho súkromia (a odpočúvať vám hovory a predstavovať hrozbu pre vaše digitálne súkromie). História ukazuje, že SIS či slovenská polícia boli a sú prešpikované korupciou (a vzhľadom na svoj monopolný charakter bez možnosti straty reputácie a krachu, aj budú a žiadne voľby to nevyriešia)
- budete platiť stále vysoké dane - OK, ak vyhrá pravica, tak možno budete platiť o jedno percento daní menej (a o to vyššie odvody :)
- vám bude štát kecať do biznisu a demotivať vás od reálneho podnikania milión reguláciami a novými nezmyselnými zákonmi
- budete stíhaní za rôzne bezobetné trestné činy
- vám bude centrálna banka znehodnocovať vaše peniaze, a devalvovať vaše reálne úspory
- vám štát bude zakazovať používanie hotovosti a nútiť vás do používania bezhotovostných štátom a bankami monitorovaných platieb
- budete nútení interagovať so skorumpovaným monopolizovaným slovenským súdnictvom (ktoré je vzhľadom na svoj silne rodinkársky charakter v dohľadnej dobe podľa mňa nereformovateľné)
Žiadne dobré povolebné vyhliadky, však?
Ako Vám hneď teraz technológie dokážu poskytnúť viac slobody:
- Zašifrujte všetky Vaše hovory a textovú komunikáciu.
Chráňte svoju súkromnú hlasovú a textovú komunikáciu pred štátnym odpočúvaním. Je to otázka pár klikov — nainštalujte si Signal pre Android a iOS. Signal Private Messanger dokáže ochrániť vašu komunikáciu pred špehovaním zo strany štátnych úradov či SIS. - Naučte sa používať kryptomeny ako napríklad Bitcoin.
Nainštalujte si Bitcoinovú peňaženku na svoj počítač alebo mobil. Navštívte Bitcoin bankomat v Bratislave a získajte svoje prvé bitcoiny. Bitcoin je plne decentralizovaná mena, ktorá nejde zakázať alebo vypnúť štátom, podobne nejde zákazať posielanie či prijímanie bitcoinov. Pre každé prijatie platby si môžete vytvoriť novú bitcoin adresu, takže spätne nie je zistiteľné, koľko bitcoinov za danú službu alebo tovar ste vlastne prijali. Výhoda bitcoinu je napríklad taká, že je mimo kontrolu centrálnych bánk — jeho hodnota je určovaná výhradne trhom (ako v prípade zlata), takže nehrozí, že by niekto vyemitoval napríklad jeho dvakrát väčšie množstvo a tým jeho hodnotu devalvoval. Čo sa Vám s eurami samozrejme môže stať :-) Bitcoin je pseudoanymná mena, ak Vás zaujímajú skutočne anonymné meny, vyskúšajte ZeroCoin, Zerocash či CloakCoin, prípadne iné. Viac informácii o Bitcoine sa dozviete napríklad tu. - Naučte sa používať kryptomarkety.
Vďaka novej decentralizovanej technológii OpenBazaar (decentralizovaný marketplace) a jeho zvyšujúcej sa použiteľnosti, kryptomarkety v blízkej dobe zažijú nový boom a dostanú sa aj k masám. Už teraz si tam môžete kúpiť napríklad lieky, ktoré sú na Slovensku buď úplne nedostupné alebo len na predpis a veľmi drahé. Podobne obrovské množstvo vecí, ktoré sú z rôznych politických dôvodov na Slovensku zakázané. Dane za tovar a služby ponúkané na kryptomarketoch sú dobrovoľné — nikto vám ich nebude brániť platiť. Z tohto hľadiska získavajú kryptomarkety oproti klasickým centrálnym e-shopom silnú konkurenčnú výhodu — všetko je tam lacnejšie o DPH, daň zo zisku a ďalšie náklady, ktoré momentálne výrobcovia či predajcovia vynakladajú na splnenie rôznych štátnych regulácií. Napriek tomu, že v kryptosvete neexistuje centrálna autorita ako štát, biznis transakcie sú vďaka silným reputačným modelom a “escrow services” (sprostredkovateľské služby tretích strán) technicky dosť imúnne voči prípadným podvodom a nečestnému správaniu. Ponoriť sa do kryptomarketov môžete napríklad tak, že získate svoje prvé bitcoiny (bod č.2), nainštalujete si Tor Browser a zaregistrujete sa do svojho prvého kryptomarketu.
Podotýkam, že Tor je anonymizačná sieť a OpenBazaar decentralizovaný market — znamená to, že prevádzka oboch týchto vecí je irelevantná vzhľadom k tomu, či sa to nejakému štátnemu úradníkovi páči alebo nie. Ich použitie je preto na vlastnú zodpovednosť. - Používajte služby zdieľanej ekonomiky.
Nainštalujte a používajte služby Uber, Airbnb či BlaBlaCars — všetky z nich fungujú už na Slovensku aj v Čechách. Tieto služby Vám umožnia sa zviesť či ubytovať za dobrú cenu bez štátom centrálne vynucovaných regulácií. Aj napriek tomu, že štát sa postupne snaží uvedené služby zregulovať a získať nad nimi kontrolu, začínajú sa objavovať už ich prvé decentralizované verzie na bitcoinovom blockchaine (ako napríklad Arcade.City), ktoré žiadny štátny úradník zregulovať nedokáže.
Nutné podotknúť, že služby zdieľanej ekonomiky dokážu v budúcnosti vytvoriť viac užitočných pracovných miest ako všetky štátne úrady práce a populistické “zvyšovanie” zamestnanosti.
Ako Vám v blízkej budúcnosti decentralizované technológie dokážu poskytnúť viac slobody a ušetriť peniaze:
- Decentralizovaný marketplace
Pred pár sa uvoľnila stabilná verzia decentralizovaného marketu Openbazaar, čo spôsobilo obrovské nadšenie v krypto komunite. Ide o prvú implementáciu decentralizovaného e-shopu, ktorý je plne distribuovaný a technicky nezakázateľný a prakticky nevypnuteľný. Znamená to, že štáty vďaka OpenBazaaru reálne strácaju schopnosť intervenovať do obojstranne dobrovoľných biznis vzťahov medzi predajcami a kupujúcimi (prakticky čohokoľvek), to znamená napríklad možnosť vynucovať ich danenie, reguláciu apod. Obzvlášť, keď akákoľvek komunikácia medzi samotnými predajcami a kupujúcimi bude kompletne šifrovaná, prípadne anonymná (cez Tor/I2P hidden services).
Vďaka OpenBazaaru a ďalším kryptoanarchistickým technológiám (anonymizačné siete, poisťovna voči štátu apod) štát v blízkej dobe do veľkej miery prehrá vojnu nad kontrolou virtuálneho sveta. Je preto pravdepodobné, že si uzurpuje o to väčšiu kontrolu a príjem v reálnom svete (formou napríklad výrazneho navýšenia daní z nehnuteľností, zvýšenom danení výrobcov produktov a poskytovateľov služieb v reálnom svete). - Decentralizovana anonymná poisťovňa voči hlúpym štátnym zákonom a reguláciam
Ste otec rodiny a bojíte sa, že kvôli fajčeniu marihuany skončíte vo väzení? Nenahlásili ste svoju novú polohu ministerstvu zahraničných vecí po 30 dňoch mimo Slovenska alebo ste podľa zákona nezačipovali svoje mačiatko alebo psíka?
Nevadí!
Otvorte si stránku anonymnej decentralizovanej reputovanej poisťovne (= takej, ktorá nejde žiadnym úradníkom technicky vypnúť) voči hlúpym štátnym zákonom a vyklikajte si zoznam zákonov voči ktorým chcete byť poistený. Anonymná reputovaná decentralizovaná poisťovňa vám zobrazí mesačný paušal v bitcoinoch alebo inej kryptomene, ktorý keď uhradíte, tak ste sa práve úspešne poistili proti štátu. V prípade, že sa štát pokúsi Vás kriminalizovať za akýkoľvek nezmyselný priestupok alebo trestný čin na ktorý ste poistený, tak doklad o tom dôveryhodným šifrovaným kanálom prepošlete poisťovni a tá vám vyplatí poistné plnenie v príslušnej kryptomene, prípadne Vám anonymne vyplatí digitálny cash na profesionálneho právnika, ktorý vás z toho vyseká. Príde vám, že toto reálne nemôže fungovať a štát to nedovolí? Ak to bude anonymné (Tor/I2P) a decentralizované (napríklad cez OpenBazaar), tak to žiadnym štátom technicky nepôjde ani zakázať, ani zhodiť (podobne ako teraz Bitcoin). - Decentralizované právo
Väčšina ľudí si právo a jeho výkonnú zložku bez štátu nedokáže vôbec predstaviť. Napriek tomu v tejto oblasti v poslednej dobe nastal veľký technologický posun dopredu a vznikol decentralizovaný peer to peer koncept právneho systému nad bitcoinovým blockchainom zvaný PAX. O tom ako tento koncept technicky funguje bolo tiež publikovaných viacero článkov, viď. tiež moja staršia prezentácia o decentralizovanom práve a bitcoinových smart kontraktoch. Prechod od štátneho monopolného práva k decentralizovanému právu, od klasických papierových zmlúv k smart kontraktom na blockchaine bude vzhľadom na konzervativizmus súdneho systému zrejme dosť pomalý a bolestivý. Osobne ale nepochybujem, že to nenastane (a teším sa, že korupčné škandály v našom súdnom systéme tomu len dopomôžu :-) - Univerzálna decentralizovana aplikácia na akékoľvek služby
Viete si predstaviť decentralizovaný Uber prakticky na akékoľvek služby, ktoré potrebujete? Poumývanie dlážky, navarenie jedla, vysypanie smetí, napísanie diplomky, či využitie eskortných služieb? :)
Takáto peer to peer aplikácia, ktorá umožní, aby ktokoľvek na svete poskytol akékoľvek služby komukoľvek inému, bude dostupná behom pár rokov. Dokáže byť plne decentralizovaná (OpenBazaar) a využívať kryptomeny, takže štát technicky stratí schopnosť intervenovať do biznis transakcií zainteresovaných strán.
Vytvorenie takejto aplikácie je už teraz technicky realizovateľné a jej spustenie radikálne zmení súčasnú spoločnosť.
- Dobrovoľné, decentralizované virtuálne štáty
Jedna z revolučných vecí, ktorá už teraz existuje (Bitnation) bude koncept dobrovoľných virtuálných štátov, ktoré vám na základe obojstrannej dohody (uloženom v decentralizovanom blockchaine) poskytnú rôzne služby, ktoré teraz poskytujú občanom štáty (napríklad notárske služby, rôzne centrálne registre ako kataster, sociálne poistenie apod). Virtuálni poskytovatelia týchto služieb si navzájom budú konkurovať, čo bude vytvárať silný tlak na zvyšovanie kvality ich služieb. Dá sa predpokladať, že svojich prvých klientov získajú hneď ako začnú mať štáty reálne problémy s poskytovaním služieb svojim občanom (napríklad nefunkčný dôchodkový piliér, hyperinflácia apod). O tom ako je možné decentralizovať súčasnú spoločnosť som napísal prezentáciu ako aj krátky paper. - Offshore postavený na kryptomenách
Róbert Fico sa bije do pŕs a snaží sa presadiť zverejnenie majiteľov schránkových firiem na Cypre, či Malte. Samozrejme ide o čistú populistickú praktiku, lebo väčšina firiem je vlastnených a manažovaných cez nominee štruktúru, ktorá nebude zverejnená a ľudia sa po zverejnení dozvedia len fiktívnych majiteľov schránkových firiem. Skutoční majitelia firiem sú uvedení totiž ako disponenti bankových účtov. Toto sa v blízkej dobe zmení, kedže veľké množstvo krajín prehlásilo bankové tajomstvo už za zastaralé a plánujú si všetky informácie o samotných bankových účtoch a ich majiteľoch vymienať — v snahe zamedziť daňovým únikom. Spôsob, ako sa bude možné v budúcnosti brániť voči tomuto globálnemu špehovaniu, je prestať používať klasický finančný systém postavený na fiat peniazoch a prejsť na kryptomeny — čo sa podľa mňa behom najbližších dvoch rokov na svete reálne stane. Kryptomeny zohrajú preto v blízkej budúcnosti veľmi dôležitú rolu v offshore biznise.
Vďaka technológiam sa približujeme k plne decentralizovanej peer to peer spoločnosti, kde politici budú zbytoční. Nahradení poskytovateľmi služieb.
Ak Vám ide o slobodu, voľte technológie, nie politikov.
Ak Vás tento blog oslovil, neváhajte navštíviť našu kryptoanarchistickú medzinárodnu konferenciu Parallel Polis Congress 2016, ktorá sa uskutoční 30.9–2.10.2016 v Paralelní Polis. Prípadne dajte like na našu novú Facebook stránku “Institute of Crypto Anarchy”.
Tento ročník sme na konferenciu pozvali Sama Pattersona — autora OpenBazaar, ako aj autora decentralizovaného právneho systému PAX, takže ak chcete namiesto politiky riešiť reálnu budúcnosť, neváhajte sa zúčastniť!
Ďalšie zdroje:
Impact of crypto-anarchy / sharing economy to our future
The Future of Freedom is Encrypted
A Lodging of Wayfaring men
The Blockchain Artilect & The Ultimate Question