8 dôvodov, prečo by ste počas pandémie mali (zodpovedne) cestovať

Aj napriek tomu, že si myslíte, že by ste mali sedieť doma

V nasledujúcom článku vysvetlím, prečo cestovanie počas pandémie je momentálne ekonomicky veľmi výhodné a nie je ani nebezpečné a ani nezodpovedné. Práve naopak — vďaka cestovaniu môžete znížiť pravdepodobnosť toho, že sa nakazíte — ak cestujete do bezpečnejšej krajiny. A tiež to môže byť zodpovednejšie rozhodnutie — ak cestujete do krajiny s lepším zdravotníctvom, lebo vo vašej krajine už prestali fungovať onkologické/kardiovaskulárne prehliadky, je dočasne pozastavená chemoterapia a celé zdravotníctvo kolabuje.

1. Inde je bezpečnejšie

Existuje krajiny, ktoré pandémiu majú dosť pod kontrolou, čo sa týka množstva infikovaných aj mŕtvych (napríklad Vietnam, Thajsko či Malajzia), pričom Thajsko už opätovne otvorilo hranice (a rozdáva turistom trojmesačné víza) a Malajzia to plánuje začiatkom budúceho roka. Obe tieto krajiny predstavujú príjemné a lacné alternatívy na “bezpečné” prezimovanie.

Samozrejme k individuálnej zodpovednosti patrí to, že sa pred cestovaním pôjdete sami otestovať a nepriniesiete COVID-19 do týchto krajín.

Image for post
Image for post
Zdroj https://foreignpolicy.com/2020/06/13/travel-tourism-coronavirus-pandemic-future/

2. Lietanie môže byť bezpečnejšie ako nakupovanie

3. Lacné letenky

Ak si chcete kúpiť “multi-cities” letenku a navštíviť viacero miest, tak možno je lepšie ju rozdeliť na individuálne lety a každý let kúpiť priamo u danej leteckej spoločnosti. Ak vám totiž zrušia “multi-cities” letenku kupovanú u jednej spoločnosti (pravdepodobný scenár), tak vám automaticky zrušia všetky lety (a kupovať ďalšiu “multi-cities” letenku tesne pred odletom môže byť drahé). Preto je dobré každý let individuálne nakúpiť od spoločnosti, ktorého ho poskytuje. A keď vám ktorýkoľvek let zrušia, tak ho len nahradíte nejakým iným kratším letom alebo použijete iný dopravný prostriedok.

Obvykle platí pravidlo, že v EÚ, špeciálne pri “low-budget” letenkách sa oplatí nakupovať jednotlivé jednosmerné letenky, pri transatlantických letoch je zase výhodnejšie kupovať spiatočné letenky.

Za zmienku stojí služba “hidden cities flights” Skiplagged, ktorá vám môže výborne zafungovať pár dní pred odletom, kedy ceny leteniek z bodu A do bodu B už išli príliš hore a vy stále chcete lepšiu cenu. Skiplagged vám umožní kúpiť lacnejšiu letenku z bodu A do bodu C s prestupom v bode B (a vy samozrejme vystúpite vo vašom želanom bode B). Na toto musíte samozrejme disponovať len “carry-on” príručnou batožinou. Je tiež nutné podotknúť, že aj napriek tomu, že “skiplagging” nie je nelegálny, tak môže porušovať zmluvné podmienky leteckých spoločností, ktoré tento spôsob hackovania fakt nemajú radi. Skiplagged výborne funguje v Západnej Európe či USA.

4. Lacné ubytovanie počas pandémie

5. Lacné reštaurácie a donášky

V Bratislave, v Prahe, aj v iných mestách sa rozbehol zase Bolt Food s “dumpingovými” cenami, ktorý ponúka tiež 30–50%-tné zľavy na donášky a tiež dovoz zdarma.

S použitím aplikácie TheFork si pochutnáte na vysoko-kvalitnej talianskej či španielskej kuchyni s o dosť lepšou cenou ako v Bratislavskej podpriemernej reštaurácii.

6. Atrakcie bez turistov

7. Možnosť vyhnúť sa “lockdownu”

8. Veľa z vás už dokáže pracovať na diaľku, tak neváhajte

Je pravdepodobné, že patríte tiež medzi “šťastlivcov”, ktorí v čase pandémie už nemusia chodiť fyzicky do práce. V tomto prípade neváhajte a vycestujte do bezpečnejších a príjemnejších krajín, kde si môžete užívať teplo, špeciálne nízke pandemické ceny a častokrát slobodnejší život ešte bez lockdownu (a keď ho v danej krajine zavedú, tak vycestujte tam, kde ho práve zrušili).

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store