8 dôvodov, prečo by ste počas pandémie mali (zodpovedne) cestovať

Aj napriek tomu, že si myslíte, že by ste mali sedieť doma

V nasledujúcom článku vysvetlím, prečo cestovanie počas pandémie je momentálne ekonomicky veľmi výhodné a nie je ani nebezpečné a ani nezodpovedné. Práve naopak — vďaka cestovaniu môžete znížiť pravdepodobnosť toho, že sa nakazíte — ak cestujete do bezpečnejšej krajiny. A tiež to môže byť zodpovednejšie rozhodnutie — ak cestujete do krajiny s lepším zdravotníctvom, lebo vo vašej krajine už prestali fungovať onkologické/kardiovaskulárne prehliadky, je dočasne pozastavená chemoterapia a celé zdravotníctvo kolabuje.

1. Inde je bezpečnejšie

Ak ste nebodaj z ČR, tak bezpečnejšie je prakticky všade a z tohto hľadiska je jedno, kam budete cestovať. Ak ste rizikovejšia skupina, tak by ste ale mali zohľadňovať úroveň zdravotníctva v jednotlivých krajinách a to, ako danú pandémiu zvláda. V ČR je síce pandemická situácia veľmi zlá, ale skôr chcete byť hospitalizovaný v Čechách, ako v ľubovoľnej stredoafrickej krajine, kde je výskyt COVID-19 možno menší, ale majú nefunkčné zdravotníctvo.

Existuje krajiny, ktoré pandémiu majú dosť pod kontrolou, čo sa týka množstva infikovaných aj mŕtvych (napríklad Vietnam, Thajsko či Malajzia), pričom Thajsko už opätovne otvorilo hranice (a rozdáva turistom trojmesačné víza) a Malajzia to plánuje začiatkom budúceho roka. Obe tieto krajiny predstavujú príjemné a lacné alternatívy na “bezpečné” prezimovanie.

Samozrejme k individuálnej zodpovednosti patrí to, že sa pred cestovaním pôjdete sami otestovať a nepriniesiete COVID-19 do týchto krajín.

2. Lietanie môže byť bezpečnejšie ako nakupovanie

Ak ste počas pandémie leteli, tak viete, že letiská sú prudko vydezinfikované, väčšina personálu a pasažierov nosí FFP2/FFP3 respirátory a udržuje sociálne rozostupy. Nedávny výskum na Harvarde ukázal, že môže byť bezpečnejšie cestovať lietadlom, ako ísť nakupovať potraviny do supermarketu. Na letiskách vám automatizovane merajú teplotu a pri návšteve z rizikovej krajiny vás “donútia” si spraviť PCR testy (ktoré ponúka ako viedenské, tak pražské letisko).

3. Lacné letenky

Letenky sú skutočne lacné (minimálne low-budgetové v rámci Európy) a to dokonca aj pár dní pred odletom. Niekedy sa oplatí k tomu priplatiť poistenie za zmenu termínu či zrušenie letenky. Niekedy sú letenky také lacné, že to nedáva ekonomický zmysel.

Ak si chcete kúpiť “multi-cities” letenku a navštíviť viacero miest, tak možno je lepšie ju rozdeliť na individuálne lety a každý let kúpiť priamo u danej leteckej spoločnosti. Ak vám totiž zrušia “multi-cities” letenku kupovanú u jednej spoločnosti (pravdepodobný scenár), tak vám automaticky zrušia všetky lety (a kupovať ďalšiu “multi-cities” letenku tesne pred odletom môže byť drahé). Preto je dobré každý let individuálne nakúpiť od spoločnosti, ktorého ho poskytuje. A keď vám ktorýkoľvek let zrušia, tak ho len nahradíte nejakým iným kratším letom alebo použijete iný dopravný prostriedok.

Obvykle platí pravidlo, že v EÚ, špeciálne pri “low-budget” letenkách sa oplatí nakupovať jednotlivé jednosmerné letenky, pri transatlantických letoch je zase výhodnejšie kupovať spiatočné letenky.

Za zmienku stojí služba “hidden cities flights” Skiplagged, ktorá vám môže výborne zafungovať pár dní pred odletom, kedy ceny leteniek z bodu A do bodu B už išli príliš hore a vy stále chcete lepšiu cenu. Skiplagged vám umožní kúpiť lacnejšiu letenku z bodu A do bodu C s prestupom v bode B (a vy samozrejme vystúpite vo vašom želanom bode B). Na toto musíte samozrejme disponovať len “carry-on” príručnou batožinou. Je tiež nutné podotknúť, že aj napriek tomu, že “skiplagging” nie je nelegálny, tak môže porušovať zmluvné podmienky leteckých spoločností, ktoré tento spôsob hackovania fakt nemajú radi. Skiplagged výborne funguje v Západnej Európe či USA.

4. Lacné ubytovanie počas pandémie

Cena ubytovania prakticky vo všetkých krajinách klesla na polovicu, niekde až na tretinu (napríklad v Prahe zoženiete teraz 5-hviezdičkový hotel za 50 EUR). V centre Lisabonu máte veľmi slušný apartmán za 200 EUR na celý týždeň. Množstvo týchto ubytovaní ponúka v cene aj raňajky, kedy je to ešte výhodnejšie (obzvlášť ak ste dvaja). Počas pandémie nie je nič vybookované, takže najlepšie je rezervovať ubytovanie v ten istý deň, ako sa chcete ubytovať, čím pravdepodobne “vychytáte” ešte aj “last-minute” zľavy.

5. Lacné reštaurácie a donášky

Na celom juhu Európy (Portugalsko, Španielsko, Taliansko, Francúzsko), ale aj na severe (Dánsko, Belgicko, Švédsko) funguje služba TheFork, vďaka ktorej vám reštaurácie vo všetkých týchto krajinách ponúkajú 30 až 50%-tné zľavy na jedlo. V Berlíne, Kolíne či Londýne funguje zase DiscoEat na veľmi podobnom princípe.

V Bratislave, v Prahe, aj v iných mestách sa rozbehol zase Bolt Food s “dumpingovými” cenami, ktorý ponúka tiež 30–50%-tné zľavy na donášky a tiež dovoz zdarma.

S použitím aplikácie TheFork si pochutnáte na vysoko-kvalitnej talianskej či španielskej kuchyni s o dosť lepšou cenou ako v Bratislavskej podpriemernej reštaurácii.

6. Atrakcie bez turistov

Toto je jedná z najúžasnejších vecí na pandémii — prejsť sa sám po Karlovom moste či vidieť populárnu turistickú atrakciu bez turistov. Podobne si môžete vychutnať prázdne pláže (pozor, v niektorých štátoch je počas pandémie zakázané ich navštevovať). Zrejme najjednoduchší spôsob, ako si naplánovať výlet všetkých “top highlightov” je pomocou aplikácie Google Travel.

7. Možnosť vyhnúť sa “lockdownu”

Jedna z úžasných vecí na cestovaní v pandemickej dobe je, že keď v nejakej krajine vypukne kritická pandemická situácia a zavedie sa “lockdown”, kedy sa prakticky všetko vypne, tak vy z nej môžete pokojne odísť (obzvlášť ak máte trvalý pobyt v inej krajine) a to do krajiny, kde je pandemická situácia lepšia a je stále bez lockdownu. Namiesto niekoľkotýždňového klaustrofobického pobytu vo svojom byte si môžete užívať vylihovanie na pláži, lacné “TheFork” jedlo a ubytovanie v lacných apartmánoch.

8. Veľa z vás už dokáže pracovať na diaľku, tak neváhajte

Ďalšia z pozitívných vecí na pandémii je, že obrovské množstvo vecí, ktoré sa pred pandémiou “nedali spraviť” na diaľku, tak v čase pandémie sa už zázračne spraviť na diaľku dajú (napríklad u nás vo firme sme pred pandémiou mali množstvo “onsite” testov, ktoré vyžadovali fyzickú prítomnosť našich etických hackerov u zákazníka — v čase pandémie “onsite testy” prakticky prestali existovať, zákazníci ich prestali vyžadovať a všetky penetračné testy robíme momentálne na diaľku cez VPN/remote desktop).

Je pravdepodobné, že patríte tiež medzi “šťastlivcov”, ktorí v čase pandémie už nemusia chodiť fyzicky do práce. V tomto prípade neváhajte a vycestujte do bezpečnejších a príjemnejších krajín, kde si môžete užívať teplo, špeciálne nízke pandemické ceny a častokrát slobodnejší život ešte bez lockdownu (a keď ho v danej krajine zavedú, tak vycestujte tam, kde ho práve zrušili).

Written by

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store