Aj napriek tomu, že COVID-19 pandémia nám znemožnila cestovať v takom rozsahu, ako sme boli doteraz zvyknutí, ukázala nám, že obrovské množstvo našej práce dokážeme robiť na diaľku z našich domovov a to prakticky kdekoľvek na svete.

Nikdy v histórii sme nepracovali a netrávili viac času v globálnom online svete ako v roku 2020.

Ani narastajúci digitálny nacionalizmus a vynucovanie geografických hraníc vo virtuálnom priestore nezastaví online globalizáciu, kde hranice prestávajú dávať zmysel.

Je najvyšší čas začať uvažovať nad vašimi životnými možnosťami v globálnom meradle.

A odísť tam, kde sa k vám správajú najlepšie. Častokrát stačí virtuálne.

Image for post
Image for post

Nové občianstvo

Najlacnejšie občianstvo/pas (ostrov Comoros) sa dá kúpiť už za 45k USD (čo je už menej ako 2 BTC). Nemusíte tam ani vycestovať, nový pas si zakúpite v Dubaji. Bez víz môžete naň vycestovať do viac ako 50 krajín. …


Vyzerá, že téma "nelegálnych imigrantov" je citlivá téma a veľa ľudí (dokonca aj libertariánov) na ňu reaguje dosť podráždene.

V prvom rade si myslím, že každý má právo diskriminovať kohokoľvek kvôli čomkoľvek. A deportovať ho zo svojho pozemku.

Pokladám ale za nemorálne, aby na plošnú diskrimináciu a deportáciu zo strany štátu prispievali všetci nedobrovoľne (množstvo ľudí by prítomnosť nelegálnych imigrantov na svojich súkromných pozemkoch či v súkromných firmách ocenilo, no nemajú teraz takú možnosť, lebo štát ich na hraniciach rovno otočí).

O tom, či sa imigranti v danej krajine presadia alebo naopak nie, by mali rozhodovať samotní ľudia v krajine, nie politici. Ak si nenájdu prácu, tak pochopia, že život v danej krajine je ťažký a vrátia sa domov. A povedia aj ostatným, že život v cudzej krajine nie je pre všetkých. …


Tento článok môžete vnímať ako voľné pokračovanie článkov Martina M. Šimečku (upozorňujem, že sa s Martin Šimečkom nepoznám a nikdy sme sa nestretli), konkrétne O príčinách odchodu Suzanne Mooreovej z denníka Guardian podľa jej vlastných slov a Radikálna ľavica je pre slobodu rovnakou hrozbou ako jej pravicová sestra.

Nebudem hovoriť o Suzanne Mooreovej, ale o Glenn Greenwaldovi, špičkovom svetovom novinárovi, ktorý v roku 2014 získal Pulitzerovu cenu za Snowdenove odhalenia. Glenn Greenwald bol podobne ako Suzanne Mooreová kedysi tiež novinár Guardianu. Prvýkrát som Glenna zaregistroval v roku 2009 ako autora vynikajúcej štúdie o úspechu dekriminalizácie všetkých drog v Portugalsku po 10-tich rokoch, ktoré síce robil pre libertariánsky think-tank Cato Institute, ale Glenn nikdy nebol libertarián (iba s libertariánmi zdieľa hodnoty absolútnej slobody vyjadrovania a dekriminalizácie drog). …


Aj napriek tomu, že osobne na protesty a demonštrácie nechodím, pár mojich kamarátov — novinárov sa dnes ocitlo na dosť nepríjemnej demonštrácii. V nasledujúcom článku stručne vysvetlím, čoho je technicky polícia schopná (čo neznamená, že tieto možnosti vždy využíva) a ako sa voči tomu brániť. Cieľom článku nie je pomáhať žiadnej extrémistickej skupine, ale ochrániť súkromie každého jednotlivca, a to na akejkoľvek demonštrácii na svete.

Zber mobilných čísel, deanonymizácia osôb, identifikácia hlavných koordinátorov

Polícia dokáže dosť jednoducho identifikovať mobilné čísla všetkých účastníkov demonštrácie (postaviť si vlastný IMSI catcher je v súčasnej dobe už záležitosťou hobbyistov, štátna polícia disponuje komerčnými podstatne sofistikovanejšími zariadeniami). Keďže na Slovensku sú zakázané anonymné SIM karty, drvivá väčšina účastníkov demonštrácii má v telefóne SIM kartu, ktorá je napísaná na ich meno alebo ich firmu a teda deanonymizácia je technicky triviálna. Polícia dokáže teda identifikovať relatívne presný zoznam osôb, ktoré sa zúčastnili demonštrácie. Využitím informácií zo sociálnych sietí je možné identifikovať, kto z účastníkov demonštrácie je s kým prepojený a vytvoriť tzv. sociálny graf. Ten, kto je prepojený najviac (má teda najviac spojení s ostatnými účastníkmi demonštrácie), obvykle spadá do rizikovej skupiny “hlavného koordinátora” alebo “lídra”. …


Komunikačný štandard v roku 2020

Upozornenie: Ide o pozorovanie mojej osobnej bubliny, ktorá rešpektuje čas a súkromie iných ľudí

Doby, kedy sme sa tešili nad nelimitovanými hlasovými paušálmi a hodiny volali iným ľuďom sú dávno preč. Ľudia sú zahltení informáciami, množstvo z nich (vrátane mňa) má vypnuté všetky notifikácie a telefón nonstop prepnutý v režime “nerušiť”.

Tradičné hovory, ktoré vyžadujú, aby ste okamžite zareagovali, začínajú byť pre množstvo ľudí skutočne otravné. Drvivú väčšinu vecí je možné vybaviť totiž neinteraktívnou komunikáciou — textovými alebo hlasovými správami, na ktoré druhá strana zareaguje vtedy, keď má čas. Každý deň pozriem zoznam neprijatých tradičných hovorov a som prekvapený, že takmer polovica sa týka spamu (predavači s teplou vodou), ktorým naspäť ani nezavolám. …


V nasledujúcom článku vysvetlím, prečo cestovanie počas pandémie je momentálne ekonomicky veľmi výhodné a nie je ani nebezpečné a ani nezodpovedné. Práve naopak — vďaka cestovaniu môžete znížiť pravdepodobnosť toho, že sa nakazíte — ak cestujete do bezpečnejšej krajiny. A tiež to môže byť zodpovednejšie rozhodnutie — ak cestujete do krajiny s lepším zdravotníctvom, lebo vo vašej krajine už prestali fungovať onkologické/kardiovaskulárne prehliadky, je dočasne pozastavená chemoterapia a celé zdravotníctvo kolabuje.

1. Inde je bezpečnejšie

Ak ste nebodaj z ČR, tak bezpečnejšie je prakticky všade a z tohto hľadiska je jedno, kam budete cestovať. Ak ste rizikovejšia skupina, tak by ste ale mali zohľadňovať úroveň zdravotníctva v jednotlivých krajinách a to, ako danú pandémiu zvláda. V ČR je síce pandemická situácia veľmi zlá, ale skôr chcete byť hospitalizovaný v Čechách, ako v ľubovoľnej stredoafrickej krajine, kde je výskyt COVID-19 možno menší, ale majú nefunkčné zdravotníctvo.

Existuje krajiny, ktoré pandémiu majú dosť pod kontrolou, čo sa týka množstva infikovaných aj mŕtvych (napríklad Vietnam, Thajsko či Malajzia), pričom Thajsko už opätovne otvorilo hranice (a rozdáva turistom trojmesačné víza) a Malajzia to plánuje začiatkom budúceho roka. …


Pozrel som si pár konšpiračných videí (chcel som konečne vidieť ako vyzerajú tie nanočipy, ktorými budeme všetci očipovaní :), pokecal s pár pravovernými konšpirátormi a uvedomil som si jednu zásadnú vec, ktorá podľa mňa súčasnú situáciu so šírením konšpirácií evidentne zhoršuje:

Zákaz a cenzúra (nielen) konšpiračného obsahu nielen škodí, ale naopak, zvyšuje jeho atraktivitu

Image for post
Image for post

Nie som si istý, že proaktívny antikonšpiračný prístup Facebooku, Google či iných sociálnych sietí vedúci k masívnemu mazaniu a cenzurovaniu konšpiračného obsahu reálne funguje. …


Nástup progresívneho kolektivizmu

Aj napriek tomu, že sa snažím byť dlhodobo konzistentný vo svojich názoroch na slobodu jednotlivca či ochranu jeho súkromia, posledné týždne som ako klasický liberál konfrontovaný s fenoménom novodobého progresívneho kolektivizmu, ktorý bol výrazne zosilnený pandemickou krízou.

Progresívneho kolektivistu spoznáte jednoducho — vždy mu ide o to najdôležitejšie — verejný záujem — povinné testovanie, povinné očkovanie, povinné všetko a povinne všetko celoplošne. Iba tak sa totiž dokážeme preklenúť spoločne cez pandémiu. Zásahy do práv jednotlivca (a porušovanie zákonov — viď nižšie) sú úplne nevyhnutné, lebo inak nás pandémia zabije.

Keď sa progresívneho kolektivistu spýtam či si myslí, že:

Je podľa teba morálne zatvárať do väzenia všetkých ľudí, ktorí sa odmietnu otestovať na COVID-19?


Zúčastnil som sa čudnej aukcie - dražba "skin-in-the-game". Nie v tom Talebovskom kontexte - išlo o dražbu postavy/avataru v novej počítačovej hre, ktorú si kúpite za Bitcoin Lightning. Ak ju získate, tak podľa vášho výzoru a charakteristík vytvoria v danej hre reálnu postavu. A natrvalo vás zvečnia.

Nebolo by na tom nič zvláštne, keby danú dražbu nevyhrala asi 60-70 ročná dôchodkyňa, ktorá sa rozhodla, že za túto službu zaplatí takmer 400 eur (v krypte).

Stredovekí šľachtici si na zachovanie svojej nesmrteľnosti platili vlastný portrét u reputovaného umelca, súčasní (bohatší) dôchodcovia chcú žiť večne v počítačových hrách (a radi si to zaplatia kryptom…


Inštitút Ayn Rand dostali od štátu dotáciu takmer vo výške milión dolárov (PPP = “Paycheck Protection Program). Aj napriek tomu, že Inštitút Ayn Rand hlása kompletné oddelenie ekonomiky od štátu a vystupujú proti akémukoľvek prerozdeľovaniu štátnych peňazí (podľa Ayn Rand by štát by mal zastrešovať len políciu, armádu a súdy), túto štátnu pomoc nielenže zobrali, ale vydali stanovisko, že by ho nemali problém zobrať aj v budúcnosti.

Tento akt vyvolal medzi libertariánmi veľké pobúrenie a u demokratov trápny posmech.

Pre tých, ktorí Ayn Rand nepoznajú — Ayn Rand sa preslávila objektivizmom a slávnymi knihami Atlas Shrugged a The Fountainhead (obe knihy sú dosť dobré a odporúčam ich). …

About

Pavol Luptak

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store