Ako sa z krypto pionierov stali krypto utečenci

Ako štát v Čechách a na Slovensku zabil krypto

Pavol Luptak
3 min readNov 12, 2021

--

Pred pár dňami som si uvedomil, že väčšina mojich krypto kamarátov, s ktorými dennodenne komunikujem, už nie sú slovenskí rezidenti — zo Slovenska sa už odsťahovali alebo sa práve sťahujú a vybavujú si novú rezidenciu. Niektorí v Portugalsku, niektorí v Nemecku (kde je kapitálová daň po roku z krypta 0%), niektorí sa sťahujú do Panamy a (vďaka Liberation.Travel) do Paraguaja, ostatní len prišli na to, že majú konečne prostriedky stať sa “večnými cestovateľmi” a začínajú cestovať po celom svete.

Slovenská, zrejme najhoršia, krypto legislatíva na svete (s rekordným takmer 39% daňovým zaťažením) v kombinácii s COVID-19 obmedzeniami, nie je za súčasných okolností pre krypto človeka dôvod, prečo zostávať na Slovensku.

Slovenský úradník (a politik) stále nepochopil, že krypto ľudia patria medzi tých najflexibilnejších, ktorí sa fakt najjednoduchšie dokážu zbaliť a presunúť do krajiny, kde namiesto takmer 40% môžu platiť zo svojich krypto príjmov presne nula.

V Asunción je možné kupovať nehnuteľnosti v dobrých štvrtiach aj za Bitcoin.

Otázka pre vlastníka krypto: Kúpite si za krypto zdanené presne 0% luxusnú nehnuteľnosť v Asunción alebo zostanete v krajine, kde takmer 40% z neho venujete organizácii, ktorej bývalé šefstvo sedí vo väzení?

Bohužiaľ krypto ľudia nie sú len ľudia, ktorí zbohatli z “ničoho”.

Sú to častokrát veľmi šikovní a inteligentní podnikatelia, ktorí mali na Slovensku úspešné firmy ako aj krypto biznisy. Títo ľudia nemajú za súčasných okolností žiadnu motiváciu na Slovensku zostávať. Preto odchádzajú.

Peter Bešina vysvetľuje, prečo kvôli nešťastnej krypto legislatíve na Slovensku, veľkú časť Bitcoin bankomatov sťahuje do Panamy, Uruguaja a iných krajín.

Pred takmer 20 rokmi som odišiel zo Slovenska študovať do Prahy. Po skončení školy som sa kvôli hrozbe povinnej vojenskej (alebo civilnej) služby rozhodol, že sa na Slovensko už nevrátim. Spolu so mnou to spravilo tisíce šikovných a inteligentných slovenských študentov. Zostali pracovať v Prahe či iných zahraničných mestách. Nikomu z nich nedávalo žiadny zmysel vrátiť sa na Slovensko a “odkrútiť” si rok povinnej vojenskej služby alebo zabiť dva roky svojho živote na “civilke”. Pár rokov na to Slovensko vstúpilo do NATO. Bohužiaľ tisíce mozgov, o ktoré sa Slovensko povinnou vojenskou službou sa pripravilo, sa tam už nikdy nevrátilo.

Scenár úteku šikovných a produktívnych ľudí sa v roku 2021 opakuje

Osobne poznám už viac ako 60 krypto utečencov. Ľudí, ktorí sa definitívne rozhodli, že odchádzajú za lepšími podmienkami. Zrejme ďalšie stovky krypto ľudí, ktorí odchádzajú, nepoznám.

Česko a Slovensko je miesto, kde bola od začiatku Bitcoinu, extrémne silná a aktívna krypto scéna. Vznikla tu Paralelní a Paralelná Polis, svetovo unikátna organizácia na propagáciu kryptomien a paralelnej spoločnosti. Vznikli tu najlepšie krypto firmy na svete, ktoré dali svetu bezpečné Bitcoin peňaženky, či Bitcoin bankomaty, platobné terminály či rôzne investičné krypto platformy.

Česko a Slovensko mali naštartované stať sa svetovou krypto mekkou. Stačilo vyhlásiť 0% na krypto (ako to spravilo množstvo iných krajín) a kryptomeny nijako neregulovať (najlepšia regulácia je totiž žiadna).

Namiesto toho bola na Slovensku schválená krypto legislatíva, ktorá to úplne zabila a z krypto pionierov spravila krypto utečencov.

Hľadajúcich útočisko tam, kde sa k ním správajú lepšie.

--

--

Pavol Luptak

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking