Chráňte svoje finančné súkromie: 7 dôvodov, prečo potrebujete gruzínsky bankový účet

V Liberation.Travel vám ho otvoríme na diaľku!

Pavol Luptak
5 min readJul 11, 2022

Máte problém ako nerezident EÚ otvoriť si bankový účet v ČR alebo na Slovensku?
Chcete bankový účet v krajine, ktorá stále rešpektuje súkromie svojich klientov?
Chcete bankový účet v “crypto-friendly” banke?

Gruzínsko nie je len krajina s vynikajúcim jedlom, najlepšou minerálkou Borjomi, krásnymi horami (aj ľuďmi), ale je to momentálne aj najkapitalistickejšia krajina Európy (aj keď väčšina Európanov o nej netuší) s “free trade” zónami, kde sú minimálne dane pre definované druhy biznisu (napríklad IT služby, 0% daň na krypto) a kde banky sú na rozdiel od väčšiny ostatných na svete „crypto-friendly“.

1. Vysoká ochrana finančného súkromia

V situácii, kedy globálny špehovací mor zvaný CRS zachvátil väčšinu vyspelých krajín sveta, je už len málo bánk na svete, ktoré vám poskytnú takú ochranu súkromia ako gruzínske banky (okrem iného patria tam aj paraguajské banky).

Gruzínsko za zaviazalo vynucovať CRS (Common Reporting Standard) najskôr od roku 2024, dovtedy tam nefunguje žiadny CRS reporting (po slovensky automatizované „bonzovanie“) vašej domovskej krajine / daňovej rezidencii o tom, či tam vôbec bankový účet máte (vrátané informácie o zostatku/pohyboch).

2. Bankové účty automaticky vedené v USD, EUR, GBP a GEL (gruzínske lari)

Na rozdiel od paraguajských či panamských bankových účtov, v Gruzínsku máte automaticky aj účet v eurách, dolároch a librách. Ak teda gruzínskou platobnou kartou platíte v rámci eurozóny, tak sa vám strhajú presné sumy z vášho eurového účtu a neplatíte žiadne konverzné poplatky. Platíte iba 15 GEL mesačne za vedenie účtu. Samozrejme, to sa týka aj USD účtu, ak platíte platobnou kartou v USA, Paname, Ekvádore či iných krajinách, ktorých oficiálna mena je americký dolár. Eurá alebo doláre je možné posielať aj priamo z vášho EUR/USD gruzínskeho účtu (normálny medzinárodny prevod). Ak však môžete platiť všetko platobnou kartou (kde platby sú zadarmo), tak bankové prevody z Gruzínska do EÚ/USA obvykle nemajú zmysel. Sú drahé a pomalé.

3. Rýchlosť bankových transakcií, rýchlosť vydania bankových kariet, virtuálne Visa či Mastercard debetné karty.

Pri gruzínskych bankových účtoch človek pochopí, aký pomalý a zastaralý banking máme v EÚ. Gruzínske prevody v rámci krajiny sú prakticky okamžité — instantné. Taktiež vydanie bankových kariet je častokrát jednodňová operácia. Bank of Georgia umožňuje tiež (podobne ako Revolut) vytvárať virtuálne Visa či Mastercard debetné karty, ktoré si môžete rovno spárovať s vašim Apple či Google Pay a doslova platiť kdekoľvek.

Vedenie bežného bankového účtu v Bank Of Georgia stojí momentálne 10 GEL/mesiac.

V mobilnej aplikácii Bank of Georgia si ľahko vytvoríte ľubovoľnú virtuálnu alebo reálnu platobnú kartu. Virtuálnu viete použiť hneď.

4. Gruzínske banky sú priateľské ku krypto a daň na krypto je 0%

Hneď na začiatku je potrebné podotknúť, že aj keď daň z krypto je v Gruzínsku 0% pre rezidentov Gruzínska (čo znamená, že zmena fiat na krypto / krypto na fiat nie je pre gruzínky daňový úrad daňová udalosť), neznamená to, že to nebude zaujímať váš daňový úrad v krajine, kde máte daňovú rezidenciu.

Je preto potrebné podotknúť, že povinnosť platiť dane z krypta závisí od vašej daňovej rezidencie — nie od krajiny, kde máte otvorený bankový účet!

V ČR/Slovensku máte totiž povinnosť platiť dane z akéhokoľvek svetového príjmu.

Fakt, že gruzínske banky sú “crypto-friendly” znamená, že vám automaticky nezablokujú bankový účet (ako napríklad, keď si pošlete peniaze z ľubovoľnej krypto zmenárne na Revolut).

5. Najväčšia gruzínska krypto burza podporuje Bank of Georgia

Najväčšia gruzínska burza Cryptal.com podporuje obe najlepšie gruzínske banky (Bank of Georgia a TBC Bank). Ako slovenského, českého či paraguajského rezidenta vás táto krypto burza overí behom pár minút (panamskí rezidenti bohužiaľ účet na cryptal.com nedokážu otvoriť). Ak nie ste ešte paraguajskí rezidenti (čo je štandard pre „perpetual travelers“ krypto ľudí, radi vám s tým v Liberation.Travel pomôžeme). Keďže Gruzínsko vynucuje CRS až od roku 2024, Cryptal.com tiež nič automaticky nereportuje (na rozdiel od väčšiny iných krypto búrz, ktoré sídlia v krajinách, ktoré podpísali CRS).

Výber peňazí z gruzínskek burzy („fiat withdrawal“) je prakticky instantný — hneď ako si peniaze z krypto burzy vyberiete, tak sa okamžite ocitnú na vašom gruzínskom bankovom účte. Poplatky za zmenu krypto do fiatu (alebo naopak) sú príjemné — 0.25%. Za výber („withdrawal“) na bankový účet sa síce platí 2%, tomuto poplatku sa dá ale vyhnúť, ak dokážete výber z krypto zmenárne spraviť priamo na vašu gruzínsku debetnú kartu Bank of Georgia. V tomto prípade je poplatok 0% + 1.20 GEL (0.33 EUR). Je potrebné ale túto kartu na Cryptal.com špeciálne verifikovať. V Bank of Georgia je možné požiadať priamo o kartu AMEX (American Express) s tým, že virtuálne Visa/Mastercard karty si dokáže instantne vytvoriť v mobilnej aplikácii Bank of Georgia (a priamo zviazať napríklad s Apple/Google pay).

6. Možnosť bezpečného prihlasovania cez DIGIPASS

Na otvorenie bankového účtu v Bank of Georgia nepotrebujete gruzínske mobilné číslo. Na bezpečnejšie použitie odporúčam namiesto bežných SMS správ aktivovať tzv. DIGIPASS (čo je 2FA aplikácia priamo od Bank of Georgia).

V prípade Bank of Georgia si nainštalujete aplikáciu BOG Digipass pre Android alebo iPhone. Po nainštalovaní zvolíte „aktiváciu aplikácie“, zadáte vaše používateľské meno pre Internet banking (ktorý vám prišiel SMS pri otvorení bankového účtu), následne sa prihlásite do svojho Internet banking profilu Bank of Georgia, kliknete na „DIGIPASS / Send Digipass Activation code“, na mobil vám príde aktivačný kód, ktorý použijete následne ako ďalší parameter v aplikácii BOG Digipass.

7. Možnosť otvorenia bankového účtu v Gruzínsku kompletne na diaľku

V Liberation.Travel sme vyladili proces otvorenia bankového účtu v Gruzínsku (momentálne Bank of Georgia) kompletne na diaľku! Na jeho otvorenie nemusíte zo svojej domovskej krajiny vôbec vycestovať. Celý proces na českej/slovenskej aj gruzínskej strane dokážeme realizovať na základe splnomocnenia za vás.

Celý proces vyzerá nasledovne:

  1. Vyplníte, podpíšete a notársky overíte dvojjazyčné splnomocnenie spolu s kópiou vášho pasu, že za vás môžeme v Bank of Georgia otvoriť SOLO bankový účet. V ČR sa neoveruje pas, ale iba čestné prehlásenie o pravosti vašej kópie pasu (kópiu pasu ale treba dodať). Tento proces na Slovensku trvá až jeden mesiac, v Čechách sa apostilizuje len to splnomocnenie a čestné prehlásenie o pravosti kópie pasu, takže je to rýchlejšie.
  2. Súčasne vyplníte elektronický KYC dokument Bank of Georgia. Na Slovensku dodatočne podpíšete dokument, že za vás môžeme realizovať apostilizáciu pasu.
  3. Notársky overené splnomocnenie a overenú kópiu pasu (alebo čestné prehlásenie o pravosti kópie pasu) doručíte našim asistentom v Prahe a my za vás realizujeme apostilizáciu týchto dokumentov.
  4. Vaše apostilizované splnomocnenie s overenou kópiou vášho pasu (alebo overeným čestným prehlásením o pravosti kópie pasu) zašleme DHL kuriérom do Tbilisi.
  5. Informujete nás o vašom mobilnom čísle (ktoré chcete spojiť s bankovým účtom) a adresou, kam chcete zaslať vaše platobné karty. Štandardne je to VISA Platinum a Mastercard World Elite. Informujete nás tiež o tom, aká účtovná mena by mala byť štandardná na vašom účte (štandardne je to GEL, môže to byť EUR, USD alebo GBP).
  6. Zvolíte si či chcete program SOLO X, SOLO Premium alebo SOLO Club. Väčšina klientov preferuje účet SOLO Premium.
  7. Hneď ako uvedené dokumenty dostaneme do Gruzínska, tak za vás otvoríme SOLO bankový účet v Bank of Georgia.
  8. Banka vám DHL kuriérom kdekoľvek na svete doručí vaše platobné karty. Je možné, že vám balíček zachytí colnica, keďže ide len o platobné karty, colné konanie je jednoduché a nemali by ste doplácať nič extra.
  9. Celý proces je bezpečný, všetky kľúčové operácie je potrebné potvrdiť SMS z vášho mobilného čísla, takže my prístup k vášmu bankovému účtu nemáme.
  10. Následne si podľa potreby rozbehnete dvojfaktorové overenie cez mobilnú aplikáciu Digipass Bank of Georgia.

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať emailom na Liberation.Travel.

--

--

Pavol Luptak

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking