COVID-19 a jeho nečakané a absurdné dôsledky v spoločnosti

COVID-19 je pre mňa fascinujúci, aj keď smutný fenomén, ktorý udiera v spoločnosti ako nepredikovateľná “čierna labuť”. V nasledujúcom článku vysvetlím ako existujúca štátna legislatíva a najrôznejšie regulácie prestávajú byť nielen funkčné, ale dokonca majú úplne opačný efekt na aktuálnu situáciu. To znamená, že reálne zhoršujú alebo komplikujú efektívny boj proti víru. Tiež si vysvetlíme, čo môže znamenať “mimoriadny stav” a čo z neho reálne vyplýva.

1 Naďalej vynucované nezmyselné bezpečnostné kontroly na tekutiny na letiskách

Na letisku platí stále limit 100 ml tekutín, ktoré si môžete so sebou do lietadla zobrať. To sa samozrejme vzťahuje aj na dezinfekčné prostriedky, čistiače prípravky na ruky, teda akékoľvek tekutiny.

V situácii, kedy najparanoidnejšie letisko na svete v Izraelskom Tel Avive povoľuje zobrať akékoľvek množstvo tekutiny do lietadla (môžem to potvrdiť, kedže mi to osobne na letisku povedali páni, ktorí ma tam kontrolovali), je absurdné, že stále v rámci bezpečnostných letiskových kontrol väčšina letísk zákazuje svojim pasažierom zobrať do lietadla čistiace gely na ruky alebo iné dezinfekčné prostriedky s objemom väčším ako 100 ml.

Sami sa zamyslite nad tým, aká je pravdepodobnosť toho, že budete obeťou teroristického útoku pomocou tekutej výbušniny a pravdepodobnosť toho, že sa nainfikujete koronavírom kvôli tomu, že si nedezinfikujete ruky.

(UPDATE: Americký TSA na amerických letiskách tento limit navýšil na cca 340 ml).

2 Možnosť exitu — prečo je dobré mať trvalý pobyt v inej krajine. Daňová rezidencia z donútenia?

Akurát dnes sa mi prepadli letenky z Viedne do Madridu a z Madridu do Panamy. Vyhodnotil som, že tento presun nie je bezpečný — Madridské letisko je po Milánskom zrejme najnebezpečnejšie v Európe, čo sa týka potenciálnej infekcie. Je vysoko pravdepodobné, že niekto infikovaný z najviac infikovaného Španielska by cestoval rovnakým lietadlom ako ja do Panamy. Aj napriek tomu, že mám kvalitný respirátor, viac ako 10 hodinová cesta lietadlom je problematická, pretože si musíte dať masku/respirátor dole a minimálne sa napiť, prípadne najesť. Riziko nákazy je preto pri dlhých letoch dosť vysoké. Okrem toho Panama zakázala včera akékoľvek lety z Európy a Madridské letisko zajtra celé vypínajú. Rozhodol som sa preto presunúť do Prahy a zotrvať tam, pokým sa situácia s pandémiou nevyrieši.

Od zajtra Česká Republika zatvára hranice a zakazuje občanom ČR, ktorí majú trvalý pobyt v ČR vycestovať z krajiny:

Image for post
Image for post

Je dosť pravdepodobné, že podobný zákaz najbližšie dni zavedie aj Slovensko.

V tejto situácii špeciálne oceňujem, že vďaka môjmu panamskému OP, mám možnosť z ČR ako aj zo Slovenska vždy odísť (nejde o to, či túto možnosť využijem, ale že mám takúto možnosť). Bohužiaľ Česi žijúci v ČR už túto možnosť nemajú.

Existujú “perpetual travellers” (veční cestovatelia), ktorí sú občania ČR (alebo SR), ktorí nemajú trvalý pobyt na území ČR/SR, ale súčasne nemajú trvalý pobyt v žiadnej inej krajine. Títo ľudia podľa súčasnej legislatívy podobne ako občania a trvalí rezidenti ČR nemôžu vycestovať. Ak táto doba zákazu vycestovania dosiahne viac ako pol roka (čo sa nedá vylúčiť), tak všetci títo ľudia podľa platnej legislatívy budú mať “z donútenia” automaticky daňovú rezidenciu v ČR (prípadne na Slovensku). Z toho vyplýva pre “večných cestovateľov” dôležite ponaučenie — je dobré mať niekde trvalý pobyt (v Paname, prípadne v Paraguayi) ako nemať žiadny trvalý pobyt, lebo môžete ľahko skončiť uväznený v krajine, z ktorej sa už nedostanete.

3 Vyhadzovanie ľudí z karantén, ktorým exspirujú víza, inak porušujú zákon

Ak ste cudzinec, ktorý je v ČR/na Slovensku na trojmesačné (prípadne dlhšie víza) a súčasne ste umiestnený v karanténe, tak musíte vycestovať (a potenciálne šíriť vírus v ďalších komunitách), inak budete na danom území nelegálne. Je možné, že existuje nová “mimoriadna legislatíva” (neviem o nej), ktorá umožňuje týmto cudzincom zotrvať v karanténe aj napriek tomu, že im vyexspirovali víza. Ak teda aj existuje, tak v tomto prípade zase existuje možnosť pre imigrantov ako zotrvať v ČR/na Slovensku dlhšie ako uvedené tri mesiace, kedže do karantény je extrémne jednoducho sa dostať.

4 Šírenie vírusu colníkmi na zavedených hraniciach

Uzatváranie hraníc malo a má zmysel vtedy, kedy rozšírenie epidémie je nerovnomerné v rôznych krajinách (to je napríklad na jej začiatku). Toto si nemyslím len ja, ale napríklad aj epidemiológ Francois Balloux:

“From a public health perspective, it’s remarkably pointless,” says Francois Balloux, an epidemiologist at University College London who worked with the World Health Organization on the 2009 H1N1 flu pandemic. Balloux says closing borders only works in the very early days of an outbreak, or for countries that haven’t yet detected any cases at all”

Keďže pravdepodobnosť toho, že chytíte koronavírus v Prahe, v Bratislave či vo Viedni je približne rovnaká, zatvárať hranice nedáva zmysel a je to čisto populistické opatrenie.

Paradoxne zatvorenie hraníc môže mať opačný efekt — pomôže to šíriť koronavírus kvôli tomu, že keď vás zastaví colník, tak musíte s ním interagovať, dávať mu svoj pas, prípadne ďalšie doklady a opäť si ich brať naspäť. Túto operáciu colník musí spraviť s desať tisíc ľudmi a je pravdepodobné, že aj napriek tomu, že používa rukavice, tak ponechá stopy koronavíru na tisíckách pasoch, ktoré ľudom vráti naspäť. Totiž pri interakcii s každým novým človekom si rukavice nemení.

Osobne pokladám túto extra vynucovanú interakciu ľudí prekračujúcich hranice s colníkmi nielen za zbytočnú, ale práve naopak zvyšujúcu pravdepodobnosť šírenia nákazy.

Policajti (colníci) sa v tých istých rukaviciach dotýkajú pasov tisíce ľudí

5 Akceptácia nemožnosti “rozpoznávania tvárí”

Nosenie rúška, masky či respirátora sa stal v súčasnej situácii štandard. Existuje už niekoľko prípadov, kedy ľudia prešli pasovými kontrolami bez toho, aby si dali dole rúško.

Image for post
Image for post

Včera som bol s maskou nakupovať v Tescu a v košíku som mal viacero fliaš vína. Predavačka samozrejme nemala šancu zistiť či mám 15 alebo 40 rokov. Alkohol mi ale bez problémov predala (a nechcela samozrejme ani ukázať žiadny doklad totožnosti — ak by som ho aj ukázal, tak nemá šancu overiť, či je skutočne môj, kedže moju tvár nevidela a nemôže ma nútiť, aby som si dal masku dole). Ak by som bol tínedžer, ktorý si chce kupovať alkohol, tak akurát teraz je na to tá najlepšia príležitosť (prinajhoršom si stačí zaobstarať hocijaký doklad dospelého, ktorý je za súčasných okolností neoveriteľný voči skutočnej tvári :-)

V ČR aj v ďalších krajinách je už dlhšiu dobu zákaz demonštrácie v maskách (so zahalenou tvárou). Nezávisle od toho, že v týchto dňoch združovať sa na jednom mieste a demonštrovať nie je dobrý nápad (jedno či v maskách alebo bez), otvára to zaujímavý problém —ľudia sa budú chcieť v budúcnosti na verejných akciách podstatne viac chrániť pred vírusmi ako to bolo doteraz. Znamená to, že im bude hroziť kriminalizácia, keď prídu na demonštráciu v rúškach? Podľa platnej legislatívy vyzerá, že áno.

6 Sme v mimoriadnej situácii, bude štát viac tolerovať “čierny trh”?

Sme v mimoriadnej situácii, kedy je akútny nedostatok rúšok, masiek, respirátorov, či iných ochranných zdravotníckych pomôcok. Podobne sú nedostupné niektoré potraviny (napríklad múka). Je to akurát čierny trh (v rôznych komunitách), ktorý dokáže tento problém riešiť (masky a respirátory sa na čiernom trhu predávajú za rádovo vyššie ceny, ale predávajú). Otázka znie:

Bude štát tolerovať nový prekvitajúci čierny trh, ktorý vo finále pomáha zachraňovať a chrániť ľudí?

7 Čo predstavuje zavedenie novej štátnej totality? Bude jej zavedenie skutočne “dočasné?”

Na Slovensku aj v Čechách je vyhlásený mimoriadny stav, ktorý radikálne rozširuje právomoci štátu. Drvivá väčšina ľudí to bez problémov akceptuje, lebo verí, že je to akurát štát, ktorý dokáže túto situáciu s pandémiou hrubou silou zastaviť. Vláda tak získala kompetencie, ktoré by inak boli v rozpore s ústavou a so zákonmi. Ako napríklad:

  • Môže prinútiť firmy, aby pomôcky (či čokoľvek iné) nepredávali do zahraničia
  • Okrem zásahu do podnikateľských práv si môže vláda vyžiadať od bežných ľudí súpis zvierat a rastlín, ktoré vlastnia. V prípade potravinovej núdze ich potom môže odobrať.
  • Okresné úrady môžu ľuďom uložiť pracovnú povinnosť napríklad pri záchranných prácach.
  • Majiteľov hotelov a iných ubytovacích podnikov môže štát prinútiť poskytnúť ubytovanie ľuďom v núdzi.
  • Pri núdzovom stave môže vláda nariadiť povinnú evakuáciu, ubytovať ľudí v núdzi v súkromných bytoch a domoch, ale aj obmedziť slobodu prejavu a šírenie informácií.

Defacto sme vo vojnovom stave a môžeme len dúfať, že extra oprávnenia štátu, ktoré sú inak protiústavné, vláda/štát nezneužije.

Dá sa očakávať, že veľa zavedených nových pravidiel a regulácii nebude dočasných, ale zostanú trvalých aj po skončení ohrozenia (toto isté sa mimochodom stalo s protiteroristickou legislatívou, ktorá je stále platná aj po útoku na dvojičky 11.9.2001).

Na Slovensku aj v Čechách mobilní operátori poskytli informácie o polohe všetkých občanov štátu, aby dokázal vynucovať karanténu jednotlivých občanov. Po tejto udalosti je veľmi málo pravdepodobné (až nemožné), že štát na Slovensku umožní niekedy opäť predaj anonymných SIM kariet (ako je to v ČR), kedže teraz bude mať v zálohe extra silný argument “potrebujeme poznať identitu a polohu všetkých našich občanov kvôli obrovských hrozbám ako je pandémia”.

Je veľmi pravdepodobné, že po koronavíre sa budeme na ochranu súkromia v spoločnosti pozerať inak ako doposiaľ.

Ďalšia nepríjemná vec je, že v rámci spoločenskej paniky z pandémie, vláda po tichu a bez povšimnutia schvaľuje zákony, ktoré by sa jej inak nepodarilo presadiť — napríklad v Čechách novela zákona o Vojenskom spravodajstve (“chceme odpočúvať český Internet”) či návrh zákona o evidencii skutočných majiteľov (okrem iného aj “sveřeneckých” fondov).

8 Vypredaný zdravotnický materiál a potraviny — je ich predaj na čiernom trhu priekupníkmi nemorálny?

Behom posledných dní sa ma viacero ľudí spýtalo, čo si myslím o tom, že množstvo ľudí vykúpilo zdravotnícky materiál (špeciálne rúška a respirátory) a teraz ich predávajú za doslova nekresťanské ceny (a snažia sa na tom zarábať).

Táto situácia je na prvý pohľad tiež nemilá, ale nevyhnutná. Vyslalo to okamžite silný trhový signál, že dopyt po rúškach je obrovský a brutálne to naštartovalo biznis so šitím rúšok. Poznám niekoľko firiem na Slovensku, ktoré začali šiť tisícky rúšok, čo predtým nikdy nerobili. Podobne sme sa tomu začali venovať v Pražskom Paralelní Polis.

Rúška šijú aj v Bánovciach nad Bebravou, v Partizánskom, začínajú v Čadci a niekoľko dní už aj v chránenej dielni Prvosienka v Liptovskom Hrádku. K väčším či menším firmám sa doma so šitím pridali aj niektoré šikovné slovenské gazdinky a krajčírky.

Na severe Slovenska v obci Povina sa nespoliehajú na pomoc od štátu. Zdravie občanov im je prvoradé a preto sa rozhodli, že si ochranné rúška ušijú svojpomocne.

Obec Lozorno na Záhorí sa rozhodla vo vlastnej réžii riešiť nedostatok ochranných pomôcok a prostriedkov proti šíreniu nového koronavírusu.

Približne 12.000 ochranných rúšok vyrobili slovenskí väzni od 5. marca do piatka 13. marca v siedmich slovenských väzeniach.

Podobných článkov o tom, ako sa veľmi rozbehol biznis s rúškami nájdete na českom a slovenskom Internete desiatky.

Ak by rúška neboli vypredané a nepredávali by sa teraz za šialenú cenu, tak nič z vyššie popisovaného by sa totiž nestalo. Nikto by nemal motiváciu.

Je vysoko pravdepodobné, že najbližšie dni sa trh s rúškami zasýti a ich cena začne logicky klesať. Dokonca si osobne myslím, že budú lacnejšie ako pred samotnou epidémiou, lebo ich bude prebytok.

Kapitalizmus v tomto prípade vôbec nezlyhal (ako si to množstvo ľudí volajúci po štátnych reguláciach myslí), ale práve naopak — výborne zafungoval a vytvoril jasnú incentívu pre množstvo nových ľudí sa začať okamžite venovať výrobe a predaji ochranných zdravotníckych potrieb.

Pekné vysvetlenie či je alebo nie je morálne zvyšovanie cien v krízových situáciách nájdete v tomto videu.

9 Blíži sa koniec zastaralého štátneho školstva a čaká nás rozkvet home/unschoolingu?

Po tom ako som vyskúšal pár aplikácií vo virtálnej realite (napríklad Wander, National Geographic, Ocean Rift, Mission:ISS, Anne Frank House) som si opäť uvedomil (doslova som to fyzicky precítil), ako extrémne zastaralé je súčasne tradičné školstvo v roku 2020 a aké obrovské možnosti vzdelávania nám ponúkajú súčasné technológie ako napríklad VR. Ten rozdiel je tam skutočne dramatický. Nerobím si ilúzie o tom, že sa deti po skončení súčasnej pandémie, nevrátia do škôl. Čomu ale verím je, že si rodičia prvýkrát na vlastnej koži vyskúšajú home/unschooling a pokúsia sa deti učiť mimo školský systém. Vznikla napríklad veľká Facebook komunita “Zavretá škola — ako učiť doma” (dlhodobo fungujú komunity ako SlobodaUčenia a SvobodaUčení).

Pevne verím, že akurát teraz ľudia pochopia úžasné výhody vzdelávanie mimo štátny systém a prestanú učenie doma alebo v komunite zatracovať (na Slovensku je to bohužiaľ stále zakázané, pokým nemáte pedagogické vzdelanie).

10 Ignorácia bezpečnostných opatrení najviac starými ľudmi

Včera som sa prechádzal po Bratislave a navštívil aj dve Shell pumpy. Väčšina mladých ľudí, ktorých som stretol, tak mali rúšky a chránili tým seba aj ostatných. Paradoxne všetci starí ľudia (ktorí to najviac potrebujú v tejto situácii) žiadne rúška nemali. Dokonca si z niektorých mladých ľudí robili posmech.

Za toto prvýkrát neviním štát, ale samotných starých ľudí, ktorí reálne podceňujú reálne riziko nákazy a toho, že pravdepodobnosť ich smrti je výrazne vyššia ako v prípade mladých ľudí (ktorí sa na rozdiel od nich chránia).

A na “odľahčenie” video z Wuhanu, kde boli zaznamené prvé výskyty ochorenia COVID-19:

Bude Wuhan nový Černobyl? Bude o pár rokov Wuhan turistická atrakcia, kde budú cestovať ľudia z celého sveta (podobne ako cestujú teraz do Černobylu) a spomínať na zverstvá, ktoré COVID-19 na svete spôsobil a ešte spôsobí?

Dalšie relevantné odkazy

Žijeme v zdravšej spoločnosti a nastáva transformácia svetovej ekonomiky
Juraj Bednár: Coronavirus, exponenciály, neistota a ako si poradiť so strachom
Juraj Bednár: COVID-19: Osobný prístup
Juraj Karpiš: Ako prežiť finančné a ekonomické dopady COVID-19 pandémie
Juraj Karpiš: Príprava na COVID-19 pandémiu
Virologička S. Peková o vzniku epidémie COVID-19
Lékařka, o které lhal Vojtěch: Naštvala jsem stát, teď po mně šlapou. Budu první oběť
Pod lampou o koronavíruse: Dobré rady Vladimíra Krčméryho

Written by

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store