Crypto offshore revival: Odchod z regulačno-daňového pekla

Pavol Luptak
8 min readJun 8, 2021

--

Autor skvelej knihy The Offshore Road To Riches sa offshore podnikaniu a večnému cestovaniu (ďalej PT — perpetual traveling) venuje celý svoj život (hore uvedenú knihu napísal už na dôchodku, kde zhrnul celé svoje 50 ročné skúsenosti).

V situácii, že máme:

  • historicky najlacnejšie a najdostupnejšie cestovanie po celom svete (a to aj v čase COVID-19 pandémie!)
  • možnosť portabilnej kancelárie, ktorú si v kufri vo forme laptopu a mobilu, dokážeme kdekoľvek na svete zobrať so sebou
  • možnosť na diaľku založiť firmu, trust alebo inú právnu štruktúru v akejkoľvek krajiny
  • možnosť robiť biznis využitím digitálnym mien (kryptomeny), ktoré sú anonymné, bezpečné a úplne mimo kontrolu štátu

sa autor uvedenej knihy pýta, prečo si vôbec v 21.storočí necháme skákať po hlave lokálnym regulátorom, špehovať naše finančné súkromie a vôbec prečo vôbec akceptujeme výpalné vo výške polovice nášho príjmu, za ktoré ani náhodou nedostávame adekvátne protislužby od štátu.

A ja sa k autorovi pridávam a pýtam sa prečo?

Internetoví podnikatelia si môžu vyberať. A určite mali by

Štátom (a bohužiaľ ani internetovým podnikateľom) dostatočne dobre nedochádza, že Internet je globálne médium a je to práve internetový podnikateľ, ktorý si môže vyberať v akej krajine bude mať firmu, bankový účet a kde vo finále bude platiť dane.

Zväz európskych socialistických republík predstavuje daňovo-regulačné peklo a je to obvykle to najhoršie miesto, kde založiť a prevádzkovať internetovú firmu a platiť dane.
Tu by som podotkol, že bavíme sa o situácii, kedy daná internetová firma nemá v danej krajine office, ani žiadne záväzky a nie je prekázateľné, že samotné vykonanie pridanej hodnoty/práce je akurát v danej krajine.

V tomto prípade je absurdné, aby daná internetová firma bola založená a fungovala napríklad na Slovensku (obzvlášť, ak jej klienti vyslovene nevyžadujú, aby to bol slovenský právny subjekt), kde je šialené daňové zaťaženie a množstvo nezmyselných regulácii (na toto obvykle prídete až potom, keď podnikáte kdekoľvek inde, ideálne mimo EÚ).

V ČR je situácia trochu lepšia, keďže je tam momentálne výhodný program pre živnostníkov, podnikajúc v ČR, ktorí pri príjme do milión Kč zaplatia len fixný paušál cca 70 kkč a všetky odvody a dane majú v cene (efektívna daň teda vychádza na 7%). Tento výhodný program je ale len pre malých podnikateľov s príjmom do milión Kč.

Nie, Estónsko ani Portugalsko na tom nie je výrazne lepšie

Estónsko je známe svojím estónskym daňovým modelom — zdaňuje sa len distribuovaný/vyplatený zisk. Takže si dokážete daňový základ znižovať akýmkoľvek nákladmi v budúcnosti — nemusíte všetky peniaze firmy minúť na konci roka, aby ste si maximálne znížili daňový základ a platili minimum daní.

Estónsky daňový model (“taxation on distributed profit”) je ale implementovaný aj v iných krajinách. Napríklad v Gruzínsku, kde na rozdiel od Estónska, zo zisku, ktorý si chcete vyplatiť, platíte dane len 15% (v Estónsku je to 20%). Súčasne má Gruzínsko podpísané zmluvy o zabránení dvojitého zdanenia prakticky so všetkými krajinami EÚ, takže podnikať v EÚ s gruzínskou firmou by nemal byť žiadny problém.

Súčasne má Gruzínsko skvelé podmienky ak podnikáte ako gruzínska firma / gruzínsky daňový rezident v zahraničí — pri objeme do 153 000 USD ročne, platíte len 1% daní z obratu, pri objeme nad 153 000 USD ročne je to 3% z obratu.

Ani Portugalsko nie je najlepšia krajina pre krypto ľudí (ako si ju bohužiaľ veľa krypto ľudí vysnívalo). Program pre “Non-Habitual” rezidentov je len dočasný a nejde o žiadnu teritoriálnu taxáciu, takže z väčšiny zahraničných príjmov musíte normálne platiť dane a 0% daň z krypta sa týka len jednorázových výberov, nie pravidelnejšieho krypto obchodovania (z čoho normálne treba platiť dane). Samozrejme na to musíte v Portugalsku reálne žiť väčšinu času alebo nikde inde nežiť viac ako 6 mesiacov do roka.

Salvador — nová krypto mekka?

Salvadorský prezident pred pár dňami vyhlásil, že Salvádor začína akceptovať Bitcoin — stáva sa oficiálne akceptovaným platidlom vo verejnom obstarávaní. Krypto barónov láka do Salvadoru na nulové kapitálové dane z Bitcoinu, nulové dane z nehnuteľnosti a okamžité vybavenie rezidencii pre krypto podnikateľov. Aj napriek tomu, že tvrdí, že kriminalita sa v Salvadore posledných pár mesiacov prudko znížila, na oficiálnych dostupných štatistikách sa to ešte neprejavilo a stále je to krajina s najväčším množstvom vrážd na jedného obyvateľa na svete.

Zdroj https://www.numbeo.com/crime/comparison.jsp

Kým sa reálne nezlepšia štatistiky kriminality v Salvadore, tak do tejto krajiny krypto podnikateľom a investorom určite neodporúčam cestovať.

Ďalším veľkým problémom Salvadoru je, že aj napriek tomu, že v minulosti to bola krajina s teritoriálnou taxáciou, tak momentálne už nie je a pokým sa stanete daňovým rezidentom Salvadoru, tak tam dane zo svojich zahraničných príjmov musíte normálne platiť.

Krajiny s reálnym teritoriálnym zdaňovaním

Je ich síce veľa (Paraguaj, Panama, Costa Rica, Uruguaj, Malajzia, Nikaragua, …), ale získať vo väčšine z nich trvalý pobyt a daňovú rezidenciu je značne komplikované. Musíte tam vlastniť drahú nehnuteľnosť (Costa Rica, Uruguaj a už aj Panama) alebo vykonávať značnú ekonomickú aktivitu (v Urugaji napríklad mať firmu a zamestnávať 15 ľudí). Situácia sa momentálne zhoršila v Paname, kde miestna vláda zrušila tzv. “friendly víza” pre občanov EÚ, takže ak chcete po novom trvalý pobyt v Paname, tak si tam musíte buď kúpiť nehnuteľnosť za 200k USD alebo byť reálny zamestnanec panamskej firmy (a platiť dane a odvody). Nestačí ju vlastniť, ako to bolo doposiaľ.

Paraguaj je ale stále krajina, kde na získanie trvalého pobytu nič z toho nepotrebujete (ani firmu, ani bankový účet, ani vlastniť alebo mať prenajatú nehnuteľnosť).

Nezávislý politik Carlitos Rejala si nastavil v profilovke bitcoinové laserové oči “to the moon” a začal verejne hovoriť o tom, že moderný Paraguaj spraví to isté čo Salvador — pôjde v ústrety Bitcoinu a kryptomenám a v blízkej dobe v spolupráci s PayPalom spúšťa projekt postavený na Bitcoine. Podobné aktivity začali aj iní latinsko-americkí politici — v Paname či v Mexiku.

EÚ — najviac “privacy “regulácií a najmenej finančného súkromia

Z veľkého množstva našich klientov Liberation.travel sa doteraz ozvali zatiaľ len dvaja s otázkou, či je možné platiť fiat prevodom. Ako odpoveď som im napísal, že vzhľadom, že rešpektujeme súkromie našich klientov (pred bankami a štátom), tak nie. Akceptujeme len kryptomeny a preferujeme tie anonymné.

Ak používate bankové účty, tak vaše finančné súkromie neexistuje. V krajinách ako Paraguaj alebo Gruzínsko, ktoré nepodpísali CRS (Common Reporting Standard), čo je medzinárodná dohoda krajín, v ktorej sa štáty dohodli vymieňať si informácie o bankových účtoch svojich občanov, je situácia mierne lepšia. Informáciu o tom, že tam nejaký účet máte (a s kým zostatkom) tieto krajiny automatizovane nikomu neposielajú. Aj keď tento stav vyzerá byť len dočasný (Gruzínsko chce CRS podpísať v roku 2023). Preto ostáva len dúfať, že v roku 2023 budeme na špehovacom fiat systéme závislí výrazne menej ako teraz.

Európske “privacy“ regulácie ako GDPR sú úplne k ničomu, ak najväčší porušovatel GDPR je štát (na Slovensku je to NCZI, viď nedávny únik osobných údajov 390 000 občanov) a súčasne keď najväčší špehovateľ je Finančná správa s eKasa, eFaktura a ďalšími plošnými špehovacími nastrojmi. O tom, ako sa tieto nástroje dajú zneužiť sa dozviete v článku “Ako sa Slovensko pripravuje na digitálnu diktatúru čínskeho typu I, II, III, IV”.

Ak ste teda odkázaný na používanie bankového účtu a prajete si aspoň trochu väčšie súkromie, tak skúste si otvoriť bankový účet v akejkoľvek krajine, ktorá nepodpísala CRS (napríklad v Gruzínsku ho otvoríte celkom ľahko).

Krypto investori a podnikatelia si tiež môžu vyberať. A určite by mali

25% daň zo zisku a 14% zdravotné odvody — dohromady 39% zo zisku vašich kryptomien zaplatiť slovenskému štátu, ktorý ich minie na expirované Sputnik vakcíny alebo neefektívne a predražené antigen testy, je fakt, že veľmi zlý vtip.

Ak si slovenskí politici (alebo daňoví úradníci) myslia, že krypto ľudia, ktorí si flexibilní, môžu si ľahko zmeniť daňovú rezidenciu, budú platiť dane na Slovensku, tak sú nielen naivní, ale hlúpi.

Týmito drakonickými daňami Slovensko prichádza o veľmi šikovných a úspešných ľudí, ktorí si svoj produktívny život vážia dostatočne veľa na to, aby z neho takmer polovicu nemuseli venovať na podporu organizovaného zločinu (súčasný stav slovenskej polície, NAKA či SIS — šefovia týchto inštitúcii sú zatknutí, v base alebo sa zasamovraždili).

Na Slovensku máme jednu z najhorších krypto legislatív na svete (horšie je už len úplný zákaz krypta). Problém nie je len to, že musíte zaplatiť 19% daň zo zisku (pri základe dane do 37163,36 EUR), inak 25% a ďalších 14% zdravotné odvody, takže dohromady 33–39%.

Ale to, že ak profesionálne obchoduje na viacerých burzách, robíte stovky trejdov denne, tisícky až desať tisíce do mesiaca, tak čisto technicky je prakticky nemožné správne vypočítať, akú daň z toho vlastne vo finále máte zaplatiť. Povinnosť platiť daň máte samozrejme aj pri crypto-to-crypto tradeoch, ak tam vykazujete akýkoľvek zisk. A to nehovorím o dani z úrokoch, ak nejaké krypto stejkujete, prípadne keď niekomu nejaké krypto za úrok požičiate (cez nejaký smart contact).

Neviem o žiadnom krypto trejderovi (a poznám ich viacero), ktorý má toto technicky vyriešené a svoju daňovú povinnosť si splnil na 100%, takže defacto všetci porušujú aktuálnu krypto legislatívu.

Ak teda obchodujete s kryptom a nechcete porušovať zákon, tak jednoducho na Slovensku si nemôžete dovoliť mať daňovú rezidenciu (a to myslím fakt úprimne, bez toho, aby som promoval Liberation.travel).

Zaslúži si štát podiel na vašom riskovaní v kryptomenách?

Odhliadnuc od toho, že si pri krypto obchodovaní ako fyzická osoba nemôžete v daňovom priznaní uplatňovať náklady zo straty (takže štát chce len podiel z vašich ziskov a akékoľvek straty musíte znášať len vy!) a odhliadnuc od toho, že si myslím, že dane sú krádež, v prípade kryptomien mám na to ešte špecifickejší pohľad:

1. Štát nijako nepomohol k vášmu zbohatnutiu na kryptomenách. Práve naopak kryptomeny démonizoval a stále démonizuje. Pokladá ich za pyramídové hry, gambling, najnovšie “funny games”.

Je absurdné, aby si z niečoho, čo “morálne” neakceptuje, nárokoval akýkoľvek profit.

O vysokú hodnotu Bitcoinu sa totiž pričinil rozbitým finančným systémom a vzrastajúcou nedôverou ľudí k novým tlačeným miliardám inflačných štátnych peňazí.

Popularita Bitcoinu je odrazom neschopnosti štátu.

Nie jeho schopnosti, za čo by mal dostať akýkoľvek podiel.

Je to podobné, ako keby si váš minulý zamestnávateľ začal nárokovať podiel vo vašej novej úspešnej firme, pretože “práve” vďaka nezhodám s ním, ste od neho odišli a založili si vlastnú firmu a dokázali byť úspešný…

2. Bitcoin či iné kryptomeny sú nástroj druhej decentralizovanej paradigmy sveta.

Je oxymoron, aby bol využívaný na záchranu prvej centralizovanej paradigmy a tradičného finančného systému, ktorý štáty vytvorili.

Bitcoin vznikol preto, aby ľudia mali možnosť sa existujúcemu finančnému systému vyhnúť a bezpečne uchovať hodnotu svojej práce.

Platiť dane z Bitcoinu či iných kryptomien znamená existujúci finančný systém nielen podporovať, ale zachraňovať.

Je to ako chcieť, aby výrobcovia automobilov nedobrovoľne prispievali na svoju už dávno prekonanú konkurenciu — zväzy pohoničov koní. A je irelevantné, že tieto zväzy prevádzkujú nejaké charity a teda zo svojich tučných príjmov niekomu pomáhajú. To môžu v budúcnosti aj výrobcovia automobilov.

Využite preto všetky legálne prostriedky na to, aby ste nástrojmi slobodnej decentralizovanej paradigmy nepodporovali tú súčasnú — ktorá je centralizovaná a násilná.

--

--

Pavol Luptak

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking