Korupcia ako žiadúci prvok na zachovanie slobody v spoločnosti

Toto je môj druhý článok o korupcii. Prvý s názvom „Korupcia ako fenomén štátnej rovnostárskej spoločnosti“ som publikoval už pred jeden a pol rokom. Je to práve cestovanie, ktoré mi umožnilo vnímať aj pozitívnu stránku korupcie, o ktorej som ešte donedávna nevedel, že existuje.

Hneď na začiatku by som rád uviedol, že osobne som nikdy žiadnemu slovenskému úradníkovi alebo policajtovi nedal úplatok. Dôvody, prečo nekorumpujem som zhrnul na konci môjho prvého článku. Viem si ale reálne predstaviť rôzne situácie ohrozujúce môj život alebo život mojich blízkych, kedy by som bol do nej donútený.

Tiež rešpektujem ľudí, ktorí bojujú proti korupcii (ako napríklad Mira Trnku s nadáciou Zastavmekorupciu.sk, Pavlu Holcovú z českého centra pre investigatívnu žurnalistiku a množstvo iných). Obzvlášť preto, lebo viem, že ich zámer je skutočne úprimný s cieľom žiť v lepšej krajine.

Keď korupcia zachraňuje životy

Napriek tomu, nasledujúci článok bude o tom, prečo pokladám korupciu za žiadúci prvok na zachovanie slobody v spoločnosti. Hneď na úvod uvediem triviálny príklad, kedy korupcia predstavuje záchranu života.

Vás syn alebo dcéra boli prichytení s väčším množstvom marihuany. Vášmu dieťaťu hrozí 15-ročný pobyt za mrežami. Viete ale, že vhodne zvolený úplatok dokáže celú túto situáciu veľmi rýchlo a elegantne vyriešiť.
Ste ho ochotný poskytnúť?

Akákoľvek odpoveď typu “je potrebné systémovo propagovať a riešiť dekriminalizačnú legislatívu hlasovaním za „konečne tých správnych“ politikov” je neakceptovateľná, pretože potrebujete riešiť problém tu a teraz, inak vaše dieťa skončí vo väzení.

Uvedený problém s drogami sa dá rozšíriť na krajiny ako Singapur, kde za dílovanie drog hrozí až trest smrti. V Singapure vás za drogy v najhoršom prípade popravia, v lepšom umiestnia na desiatky rokov do väzenia. Podobná drogová legislatíva (s trestom smrti) ako v Singapure je ale aj v iných krajinách Juhovýchodnej Ázie. Napriek tomu, v množstve týchto krajín častokrát stačí zaplatiť správny úplatok (aby si policajt „nič nevšimol“) a váš život ako drogového konzumenta či dílera je zachránený.

Je to práve korupcia, ktorá v množstve krajín Juhovýchodnej Ázie doslova „zachraňuje ľudské životy“. A dokáže vás oslobodiť od vážnej kriminalizácie za spáchanie bezobetného trestného činu, kde prechovávanie, predaj či nákup drog určite patrí (ak si myslíte, že nie, tak dofajčite prosím svoju poslednú cigaretu, dopite svoju tvrdú whisky a ešte raz sa nad tým poriadne zamyslite alebo si len prečítajte môj starší článok).

Existujú aj menej extrémné prípady, kedy korupcia chráni ľudí, napríklad pred vyhostením a hladomorom. V Paname je napríklad státisíce Venezuelských imigrantov, ktorí utiekli pred zhubným socialistickým režimom Madura. Obrovské množstvo z nich je tam nelegálne. Pracujú v reštauráciach, baroch, na stavbách, ako prostitútky, dennodenne stretávate niekoľko nelegálne zamestnaných Venezualčanov. Sú to práve pravidelné úplatky Panamským štátnym zamestnancom, ktorí „prižmurujú“ oči, nenabonzujú ich cudzineckej polícii a vo finále nevyhostia naspäť do Venezuely. Kde ich v lepšom prípade čaká hladomor, v horšom smrť pri náhodnej ozbrojenej lúpeži. V Paname som videl čisté zúfalstvo Venezualčanov a pochopil, že je to práve korupcia, ktorá ich zachraňuje a zlepšuje kvalitu ich životov.

Korupcia v množstve štátov (ako napríklad Čína, Taiwan, ale aj v množstve iných) umožňuje podnikateľom podnikať a zarábať si na živobytie. A to aj napriek tomu, že nemajú (častokrát úplne nezmyselné) byrokratické povolenia od štátu (vrátane podnikateľského oprávnenia). Je to veľmi rozšírená prax a ako Európania by ste boli veľmi prekvapení, ako takýto korupciou prešpikovaný systém funguje nadmieru dobre a efektívne. A podporuje podnikateľské prostredie, obzvlášť, keď každý s tým počíta.

Korupcia sa často používa na odblokovanie niečoho, čo v štáte nefunguje, je zaseknuté, ale malo by fungovať. Je to tzv. workaround, ako často posunúť veci dopredu. Na Slovensku je negatívne vnímaná, lebo je často využívaná zlými ľuďmi na vyhýbanie sa trestu.

Image for post
Image for post

Korupcia ako ochrana pred kriminalizáciou za spáchanie bezobetných trestných činov

Užívate nelegálne drogy, máte nelegálny platený sex, nepripútali ste sa v aute (a zvyšujete tým pravdepodobnosť vlastnej smrti) alebo vám ako podnikateľovi chýba nejaké nezmyselné byrokratické tlačivo?

Je to práve korupcia, ktorá je žiadúca v akejkoľvek spoločnosti s bezobetnými trestnými činmi a ktorá život v nej robí znesiteľnejší a slobodnejší.

Osobne sa preto necítim slobodne napríklad v Singapure alebo v USA, lebo napriek obrovskému množstvu bezobetných trestných činov, je tam príliš nízka korupcia, ktorá vás dokáže zachrániť pred nezmyselnou kriminalizáciou. Podstatne slobodnejšie sa cítim naopak v zaostalejších krajinách, kde je korupcia vyššia a vďaka tomu sa dokážete efektívne ochrániť pred kriminalizáciou za nezmyselné bezobetné trestné činy.

To predsa nemyslíte vážne!

A čo všetci tí ganstri, mafiáni, kriminálnici, ktorí využívajú korupciu v zaostalých krajinách pred vlastnou kriminalizáciou za trestné činy s reálnou obeťou!

Vďaka korupcii v uvedených krajinách neexistuje žiadny právny štát!

Nemáte potuchy, čo sa vám v týchto krajinách môže stať a za čo všetko môžete byť poťahovaní a odsúdení!

Všetky tieto a podobné názory stoja na naivnom presvedčení, že na Slovensku máme právny štát. Nerád Vám to hovorím, ale nemáme. A vražda Jána Kuciaka bola len vrcholček ľadovca.

Gangstri, mafiáni a kriminálnici už teraz využívajú na Slovensku korupciu na presadzovanie vlastných cielov či vyhýbanie sa trestnému stíhaniu (inak by ľudia ako Mečiar, Fico, Bašternák, Kaliňák a množstvo iných už dávno hrali svoje obľúbené spoločenské hry vo väzenskej cele).

Slovenská polícia vs polícia v “banánovej krajine”

Dovolím si svoj čisto zaujatý, subjektívný pohľad na porovnanie Slovenskej polície a polície zo „zaostalejšej nemenovanej krajiny“ na základe vlastných skúseností:

Slovenská polícia mi nikdy nepomohla — nikdy nevyšetrila krádeže, ktoré som jej nahlásil, nikdy nevyšetrila pôvod policajného džípu, ktorý mi parkoval na mojom platenom parkovacom mieste. Nevyšetrila žiadnu veľkú politickú kauzu a nezatkla žiadneho vplyvného politika, ktorý by skončil vo väzení.

Slovenská polícia je naopak pre mňa len reálna hrozba, ktorá ma dokáže v prípade „potreby“ kompromitovať a kriminalizovať za množstvo bezobetných trestných činov (neskrývam, že trpím policajnou fóbiou a tu sú racionálne vysvetlené dôvody prečo).

Polícia v „nemenovanej zaostalejšej krajine“ mi tiež nikdy nepomohla a asi nikdy nepomôže. Zrejme tiež nie je nijako efektívnejšia v riešení trestných činov ako tá slovenská. Tiež si nemyslím, že je výrazne úspešnejšia vo vyšetrovaní politických káuz ako tá slovenská.

Na rozdiel od slovenskej polície, je to práve fungujúca korupcia, ktorá ma v prípade polície „nemenovanej zaostalejšej krajiny“ dokáže do veľkej miery ochrániť pred kriminalizáciou zo spáchania množstva bezobetných trestných činov. Nevnímam ju preto ako hrozbu, lebo viem, že je ľahko skorumpovateľná prakticky kýmkoľvek. A to nielen „našimi ľuďmi“ ako je to v prípade Slovenska.

Záver

Korupcia v štáte s veľkým množstvom bezobetných trestných činov či nezmyselnou byrokraciou je vyslovene žiadúca a nevyhnutná na zachovanie istej miery osobnej a ekonomickej slobody.

Efektívny boj proti korupcii by mal (okrem iného) preto zahrňovať minimalizáciu bezobetných trestných činov ako aj odstraňovanie nadbytočnej byrokracie.

Len spoločnosť bez nezmyselnej byrokracie a bezobetných trestných činov si môže dovoliť nemať žiadnu korupciu. Bohužiaľ taká zatiaľ nikde neexistuje.

V opačnom prípade absencia ľahko dostupnej korupcie povedie k diktatúre.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store