Niečo je prehnité v médiu liberálnom

Tento článok môžete vnímať ako voľné pokračovanie článkov Martina M. Šimečku (upozorňujem, že sa s Martin Šimečkom nepoznám a nikdy sme sa nestretli), konkrétne O príčinách odchodu Suzanne Mooreovej z denníka Guardian podľa jej vlastných slov a Radikálna ľavica je pre slobodu rovnakou hrozbou ako jej pravicová sestra.

Nebudem hovoriť o Suzanne Mooreovej, ale o Glenn Greenwaldovi, špičkovom svetovom novinárovi, ktorý v roku 2014 získal Pulitzerovu cenu za Snowdenove odhalenia. Glenn Greenwald bol podobne ako Suzanne Mooreová kedysi tiež novinár Guardianu. Prvýkrát som Glenna zaregistroval v roku 2009 ako autora vynikajúcej štúdie o úspechu dekriminalizácie všetkých drog v Portugalsku po 10-tich rokoch, ktoré síce robil pre libertariánsky think-tank Cato Institute, ale Glenn nikdy nebol libertarián (iba s libertariánmi zdieľa hodnoty absolútnej slobody vyjadrovania a dekriminalizácie drog). Glen Greenwald sa totiž stále pokladá za ľavičiara a ešte donedávne bol jej novinárskou ikonou.

Neskôr sme s kamarátmi hackermi videli jeho super prednášky na Chaos Communication Congress v Berlíne / Hamburgu — Glen slávnostne otváral celú 30C3 hackerskú konferencie, podobne mal rôzne prednášky ďalšie ročníky. Častokrát to bolo s Laurou Poitras a týkalo sa to Snowdenových odhalení. S Laurou a Jeremy Scahillom v roku 2014 spustil médium The Intercept, ktoré na globálnej úrovni informovalo o zneužívaní ľudských práv v rôznych krajinách, neprimeraných zásahov do digitálneho súkromia, masovom špehovaní atď. The Intercept som reálne čítal a sledoval.

Minulý mesiac Glenn Greenwald z Intercept odišiel.

Dôvod? Jeho kolegovia ho pred voľbami chceli donútiť k samocenzúre — stiahnutiu jeho kritických článkov o Joe Bidenovi (toto je napríklad jeho investigatívny kritický článok o Bidenovi, ktorý The Intercept zcenzuroval).

Glenn Greenwald otvorene hovorí o tom, že Trump, aj napriek tomu, že ľavicové média z neho robia Hitlera predstavuje menšie nebezpečenstvo pre USA ako predchádzajúci prezidenti (Obama či Bush). Trump na rozdiel od týchto dvoch neinicioval žiadnu novú vojnu, podobne sa snažil sťahovať americkú armádu z okupovaných krajín. Glen poukazuje tiež na masívne zneužívanie amerického zákona o špionáži (Espionage Act). Za porušovanie tohto zákona boli obvinení napríklad whistlebloweri ako Snowden, Assange či Manning. Tento zákon bol za čias Obamu historický najviac zneužitý, teda bolo vedené najväčšie množstvo žalôb proti whistleblowerom (čo sa nedá povedať o administratíve Trumpa či dokonca ani o Nixona).

Je potrebné poznamenať, že nikto netvrdí, že Trump je psychicky normálny (videl som prednedávnom film V mysli Donalda Trumpa, takže mám pohľad aj zo strany viacerých psychológov). Otázka ale neznie, či Trump je prezident so psychopatickými poruchami, ale to, či vo finále robil fatálne psychopatické rozhodnutia (okrem “rozvracania demokracie”, “twitter hejtov”, či jeho obsesii neodstúpiť a prepočítavať hlasy). Glenn Greenwald tvrdí, že militantná medzinárodná politika sa u Trumpa prejavovala o dosť menej ako u jeho predchodcov. Čo sa nedá už vôbec povedať o Bidenovi, ktorý priamo participoval pri invázii USA do Iraku.

Glenn Greenwald okrem militarizmu u Bidena kritizuje tiež jeho korporativizmus a autoritatívne snahy o cenzúru (detailný článok, kde Glenn Greenwald sumarizuje Bidenov militarizmus, korporativizmus a cenzúru). Osobne si pamätám na Bidenove autoritatívne snahy cenzurovať a zakazovať end-to-end šifrovanú komunikáciu, ktoré sa prejavovali už v 90.rokoch, keď pracoval ako senátor a aktívne bojoval v “krypto vojnách” (bohužiaľ na strane, ktorá prehrala).

Greenwald tiež vysvetľuje ako vznikla v USA militantná netolerantná progresívno-demokratická ľavica, ktorá nie je schopná rešpektovať iný názor. Je tam viacero faktorov. Prvým faktorom je, že súčasná mileniálna generácia bola vychovávaná pod neustálou ochranu (rodičov, školy, ..), nie je schopná akceptovať iné protichodné názory či sa necíti komfortne v prostredí ľudí, ktorí tieto názory zdieľajú. Mileniáli už nerešpektujú nadovšetko absolútnu slobodu slova, tak ako ju rešpektovali ich rodičia alebo prarodičia. Naopak vyžadujú od médií ochranu pred nekomfortnými názormi, čo bohužiaľ častokrát vedie k cenzúre (vidíme to napríklad na sociálnych sieťach). S tým súvisí ďalší problém. Najväčšie progresívno-demokratické médiá ako New York Times sú finančne primárne závislé od predplatiteľov. A keďže väčšina ich predplatiteľov sú demokrati, tak najlepšia stratégia ako si udržať alebo navýšiť čísla, je podsúvať ideovo zafarbené články, ktoré demokratickú bublinu prehlbujú a zvyšujú lojálnosť ich demokratických čitateľov. Čo znamená nekritické vyjadrovanie sa o Bidenovi a naopak démonizácia Trumpa. Rovnako to funguje samozrejme aj na Fox News, len z opačnej strany.

Glenn Greenwald pokladá za veľký problém tiež vplyvné prepojenie demokratických médií so Silicon Valley, čo vedie napríklad k cenzúre Facebooku, YouTube atď.

A toto všetko netvrdím ja ako voluntaryista, ale Glenn Greenwald, rešpektovaný ľavicovými intelektuálmi.

Glenn Greenwald síce z The Intercept odišiel, ale je stále aktívny na platforme nezávislých novinárov — Substack a pokým je vám sympatický, tak odporúčam zaplatiť si prístup na jeho príspevky (ja osobne si platím ešte reason.com).

Odkazy:
Glenn Greenwald on Biden, Free Speech, and Leaving The Intercept

No Matter the Liberal Metric Chosen, the Bush/Cheney Administration Was Far Worse Than Trump — Fantasies of a Trump-led fascist coup have redounded to the benefit of many — especially those responsible for abuses far worse than those of the current president

The Three Greatest Dangers of Biden/Harris: Militarism, Corporatism and Censorship, All Fueled by Indifference

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store