Panama — cesta z pekla na slobodu

Moja minuloročná prednáška ‘Impact of crypto-anarchy and sharing economy to our future’ na anarchokapitalistickej konferencii Anarchapulco v Mexiku zarezonovala a tento rok som bol pozvaný na konferenciu s názvom ‘Widening the Pathways to Open Society’ v Paname pod záštitou spoločnosti Goethal consulting.

Neváhal som a vycestoval som do Panamy.

Hneď pri prílete nás prekvapila slovenčina. Slovák, ktorého sme náhodou stretli na letisku, sa do Panamy presťahoval pred pár rokmi s celou svojou rodinou. Rozhodol sa tak preto, lebo bol zúfalý z politickej situácie na Slovensku, špeciálne zo slovenských úradov. V istý moment si povedal ‘dosť’, nebudem svojimi daňami prispievať na korupciu. Presťahoval sa do Panamy, kde si založil úspešnú remeselnícku firmu a na Slovensko sa vrátiť už neplánuje.
Bol to prvý človek milujúci ekonomickú slobodu, ktorého sme v Paname stretli. Neskôr sme stretli desiatky ďalších.

Image for post
Image for post
Panama ako meka biznisu a medzinárodného obchodu

Widening the Pathways to Open Society

Konferencia ‘Widening the Pathways to Open Society’ bola realizovaná (aj) ako reakcia na nedávny škandál Panama papers, ktorý vážne poškodil reputáciu celej krajiny (v kuloároch konferencie sa pošuškávalo, že za daným únikom neboli žiadni hackeri, ale interní zamestnanci).
Na konferencii vystúpili svetoví experti v oblasti ekonomiky, medzinárodného práva, podnikania a daňového poradenstva, napríklad Barbara Kolm z Austrian Economy Center, Martin Krause z El Cato Institute, Pierre Bessard z Liberal Institute, špičkový americký ekonóm a investor Mark Skousen a množstvo ďalších.
Prakticky všetci sa zhodli na tom, že daňová a ekonomická kompetitívnosť krajín sveta je nevyhnutnosť vedúca k vyššej prosperite a akékoľvek snahy štátov o homogenizáciu daňového prostredia škodia. Zaznela tu tiež obrovská kritika európskeho pokusu o konsolidovanú korporátnu daň CCCTB či daňovej dohody OECD, ktorá zavádza automatickú výmenu informácií týkajúci sa daní. Neprekvapilo ma, že jeden z hlavných podporovateľov OECD je daňové peklo Francúzsko, ktoré zaviedlo (a následne zrušilo) 75% milionársku daň. Prekvapilo ma ale, že jeden z najväčších lobbyistov OECD sú USA, ktoré paradoxne OECD daňovú dohodu nepodpísali (zrejme “oficiálne” kvôli tomu, že podobnú špehovaciu dohodu už majú — FATCA). Neoficiálny dôvod je protekcionizmus lokálneho amerického offshore biznisu (áno, čítate správne najväčší daňový raj na svete sú Spojené štáty) a zničenie konkurencie malých offshore krajín ako napríklad Panama.
“Panama Papers” ako aj plošné vynucovanie daňovej dohody OECD, spôsobilo, že obrovské množstvo firiem odišlo z tradičných daňových rajov ako Panama, a to smerom do amerických štátov ako Delaware, Wyoming, Nevada či Oregon.
Nutné podotknúť, že Slovenská republika daňovú dohodu OECD podpísala a všetky informácie vzorne poskytuje iným krajinám.

Daňová dohoda OECD zabezpečuje nových klientov v amerických daňových rajoch, ktorí odchádzajú z tých tradičných, nakoľko už vďaka OECD/MCAA už nedokážu zabezpečiť dostatočnú ochranu súkromia. Aj takéto, pre mňa šokujúce informácie zazneli na konferencii.
Daňové raje nemiznú. Daňové raje sa len relokujú.

Knižný repertoár ponúkaný na konferencii Widening the Pathways to Open Society

Zrejme najväčší šok som ale zažil, keď pár hodín po mojej kryptoanarchistickej prednáške, kde som vysvetľoval, že decentralizácia a kryptomeny výrazne ohrozia doterajšie tradičné štáty a znemožnia efektívny výber daní vo virtuálnom svete, vystúpil so záverečným slovom Panamský minister ekonomiky (niečo podobné si na slovenskej konferencii pod záštitou ministra skutočne nedokážem predstaviť :)

Za slobodou do Panamy

Na Slovensku existujú v princípe dve politické frakcie — tí, čo kradnú z nakradnutých peňazí. A tí ‘progresívni’, ktorí dvojitú krádež chcú nahradiť efektívnejšou redistribúciou nakradnutých peňazí, predávajúc svoje vznešené zámery voličom pod nálepkou ‘boj proti korupcii’.

Nikomu nejde ale o skutočnú ekonomickú alebo individuálnu slobodu, nikto nechce rušiť dane alebo ich prudko znižovať. Mať možnosť disponovať peniazmi občanmi je nevyhnutnosť pre všetky politické frakcie. Súčasní politici sa líšia len v subjektívnych názoroch na redistribúciu nakradnutých peňazí, nikto ale nerieši charakter samotnej krádeže a jej minimalizáciu na nevyhnutnú možnú mieru.

Politikov ani len nenapadne zrušiť milión povinností (napríklad zdravotné a sociálne poistenie), do ktorých sú ľudia pod hrozbou násilia nútení.

Ak od malička žijete na Slovensku, častokrát si túto neslobodu nedokážete dobre uvedomiť. Ak však začnete cestovať, zistíte, že množstvo povinných vecí, do ktorých vás na Slovensku núti štát, povinné vôbec nemusia byť a prekvapivo spoločnosť funguje rovnako dobre, ak nie lepšie ako s nimi.

“V poriadku, ak sa ti systém na Slovensku nepáči, tak môžeš kedykoľvek odísť, nikto ťa tu nedrží….”

Tak teda poďme….

V globálnom svete oligopolu štátov, kde si každý štát uzurpuje voči svojím občanom množstvo povinností, je ťažké nepatriť nikde, neplatiť dane skorumpovanému štátu a súčasne dosiahnuť čo najvyššiu ekonomickú a osobnú slobodu.

Štáty ako Panama vám dokážu pomôcť vyjsť z pekla na slobodu. Tým, že vám celkom bez problémov dokážu poskytnúť trvalý pobyt, časom občianstvo a možnosť slobodne podnikať.

Je morálne presunúť trvalý pobyt, občianstvo či firmu do Panamy, ak som Slovák, ktorý tu žije a platím dane?

Je potrebné uvedomiť, že je práve jednosmerne vynucované násilie štátov ako nedobrovoľné zdaňovanie, nezmyselné povinnosti či kriminalizácia za bezobetné trestné činy, ktoré vytvárajú jednostranný silne asymetrický vzťah medzi vami ako občanom a štátom. Štát reálne bez vášho súhlasu násilné prostriedky neustále mení a rozširuje, zvyšuje a zavádza nové dane či nové trestné činy. Je to bohužiaľ číra ilúzia ak si myslíte, že toto dokážete svojim “demokratickým hlasom” alebo aktivistickou činnosťou reálne zmeniť. A je to práve táto ilúzia, ktorá vám znemožňuje sa oslobodiť a spraviť prvý radikálny krok a ponecháva vás v zúfalej pasivite voči systému, ktorý vám slobodu berie.

Štát sa chová z pozície sily ako agresor. Nie je váš plnohodnotný partner s ktorým sa dokážete dohodnúť.
Je preto legitímne a úplne morálne použiť všetky legálne prostriedky, aby ste minimalizovali negatívny dopad tejto agresie a v maximálnej možnej miere sa oslobodili, napríklad využitím prostriedkov, ktoré ponúkajú iné štáty.

Budova banka BBA v Panama City

Trvalý pobyt v Paname

Slovenské občianstvo, teda špeciálne vlastníctvo slovenského pasu, vám poskytuje privilégia. Preukazujete sa ním, že ste sa narodili na ‘správnom mieste’ svete, ktoré je výborne akceptované vízovou politikou štátneho svetového oligopolu.

Váš trvalý pobyt naopak predstavuje zdroj povinností a obmedzení, ktoré sú s tým previazené:

  • branná povinnosť (zamyslite sa ako veľmi chcete bojovať v prípadnom bojovom konflikte, v ktorom bude veliť kapitán Danko a podplukovník Fico)
  • daňová rezidencia (ako fyzická osoba musíte platiť všetky druhy daní, ktoré sa na vás vzťahujú vrátane takých o ktorých častokrát ani neviete, napríklad ‘capital gain tax’)
  • ak nie ste nezamestnaní, tak si musíte platiť sociálne a zdravotné poistenie, pričom máte možnosť si vybrať iba zo štátom licencovaného oligopolu zdravotných poisťovní

Zrušením vášho trvalého pobytu život nekončí, môžete disponovať dvomi pasmi a preukazovať sa nimi.

Panama vám umožní relatívne jednoducho poskytnúť trvalý pobyt a zbaviť vás povinností súvisiacich s trvalým pobytom, ktorý definuje vašu daňovú rezidenciu. Bez príjmu na území Paname, nemáte ako fyzická osoba voči Paname žiadnu povinnosť platiť dane. Podobne nemusíte byť nikde poistení, prípadne sami sa môžete slobodne rozhodnúť v ktorej medzinárodnej zdravotnej poisťovni chcete byť poistený a koľko chcete za poistenie platiť (na výber máte niekoľko spoločností, napríklad Allianz International Worldwide Care, Cigna Global International Health Insurance, Bupa Global Private Health Insurance a množstvo iných). Ak ste úspešný podnikateľ, tak za menej peňazí získate lepšie pokrytie lekárskych úkonov. Obvykle si všetko platíte v hotovosti. Účty preposielate svojej poisťovni, ktorá vám ich obratom prepláca. V prípade veľkej čiastky (napríklad zložitá operácia) vám peniaze dokáže samozrejme zaslať dopredu. Obzvlášť po nedávnych prešľapoch VŠZP “Štátna poisťovňa je v strate, chce obmedziť preplácanie liečby zraku”, “Všeobecná zdravotná poisťovňa zabojuje v rámci šetrenia proti nešváru tetovania” stojí globálne medzinárodné zdravotné poistenie za zamyslenie.

Vzdanie sa trvalého pobytu vás ochráni pred účasťou v potenciálnom vojnovom konflikte na Slovensku. Nikto vás nebude nútiť pod hrozbou násilia obetovať váš život za štátne záujmy Slovenskej republiky.

Trvalý pobyt v Paname je možné získať na základe troch-štyroch návštev. Celkové náklady vychádzajú asi na 5000 USD. Po získaní trvalého pobytu vás žiadny štátny Panamský úradník nebude kontrolovať či v Paname reálne žijete alebo len cestujete po svete. Preto je trvalý pobyt v Paname ideálny pre tzv. večných cestovateľov (tzv. perpetual travellers), ktorí v žiadnej krajine nežijú viac ako pol roka. Po piatich rokov trvalého pobytu na Paname a splnení ďalších viacerých podmienok je možné tiež požiadať o Panamské občianstvo. Slovensko je na oficiálnom “priateľskom” zozname Panamy, presný oficiálny postup na získanie trvalého pobytu je popísaný tu.

Záver

Podobne ako nezískate skutočnú slobodu vo virtuálnom priestore bez používania globálnych kryptomien, anonymizácie a decentralizovaných služieb, tak nezískate skutočnú slobodu na malom ihrisku zvanom Slovensko, ktoré podlieha diktátu a kontrole skorumpovaného štátu.

Je potrebné byť globálny, využívať všetky legálne benefity rôznych krajín sveta, ktoré vám zvyšujú ako vašu osobnú, tak ekonomickú slobodu.
Sami si môžete spočítať svoj čas, energiu a peniaze a rozhodnúť sa, či ich investujete do niečoho, čo znateľne navýši vašu slobodu ‘tu a teraz’.
Alebo zostanete malým bezvýznamným článkom gigantického kolosu a naďalej budete veriť v proces demokratickej zmeny s nejasným výsledkom.

Konferencia v Paname splnila svoj cieľ a posunula paradigmu — ukázala, že existujú aj iné cesty k prosperujúcej spoločnosti založené na slobode, nízkych daniach a kompetitívnosti.

V spoločnosti, kedy ľudia chcú mať historicky najväčšiu kontrolu nad svojím životom a nad svojimi produktami práce / peniazmi, je súčasný politický systém na Slovensku (a v Európe) nevyhovujúci a inšpiráciu treba hľadať akurát v krajinách, ktoré k ekonomickej slobode majú najbližšie.

Written by

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store