Rok 2021 — čas sa stať globálnym občanom

Aj napriek tomu, že COVID-19 pandémia nám znemožnila cestovať v takom rozsahu, ako sme boli doteraz zvyknutí, ukázala nám, že obrovské množstvo našej práce dokážeme robiť na diaľku z našich domovov a to prakticky kdekoľvek na svete.

Nikdy v histórii sme nepracovali a netrávili viac času v globálnom online svete ako v roku 2020.

Ani narastajúci digitálny nacionalizmus a vynucovanie geografických hraníc vo virtuálnom priestore nezastaví online globalizáciu, kde hranice prestávajú dávať zmysel.

Je najvyšší čas začať uvažovať nad vašimi životnými možnosťami v globálnom meradle.

A odísť tam, kde sa k vám správajú najlepšie. Častokrát stačí virtuálne.

Nové občianstvo

Najlacnejšie občianstvo/pas (ostrov Comoros) sa dá kúpiť už za 45k USD (čo je už menej ako 2 BTC). Nemusíte tam ani vycestovať, nový pas si zakúpite v Dubaji. Bez víz môžete naň vycestovať do viac ako 50 krajín.

Ak chcete pas s najlepším pomerom cena výkon (najviac bezvízových krajín za najlepšiu cenu), tak skúste pas/občianstvo Dominica, ktorý si zaobstaráte za 100k USD. Tento pas je už luxusný a dostanete sa naň bez do víz do väčšiny krajín sveta vrátane EÚ/Slovenska, dokonca aj Ruska, kde sa bez víz so slovenským/českým pasom nedostanete.

Ak sa s vašim pasom Comoros či Dominicy a trvalým pobytom v Paname zaregistrujete na ktorejkoľvek krypto burze (prejdete KYC procesom), tak už máte dosť slušnú istotu, že sa o vašich transakciách čerti vo vašom domácom daňovom pekle nikdy nedozvedia.

Ak chystáte potomstvo, tak jeden z najlepších darčekov, ktorý môžete dať svojmu budúcemu dieťaťu (v hodnote 100 000–500 000 EUR) je druhé občianstvo. Ide o koncept tzv. “pôrodnej turistiky” (birth tourism). Je to úžasný spôsob, ako dokáže váš potomok získať občianstvo/iného štátu (s tým, že mu zostane české/slovenské, keďže rodičia sú Slováci / Česi), stačí, keď sa tam narodí. Jednoducho prídete na pár dní/týždňov do Kanady / Mexika / Brazílie či Dominicy a porodíte tam svoje dieťa. Samozrejme všetky tieto krajiny majú špičkové pôrodnice. Myslite na svoje dieťa — neroďte v Európe.

Nová výhodná rezidencia

Možno o tom neviete, ale výhodnú trvalú rezidenciu neponúka len Panama či Paraguay, ale napríklad aj Gruzínsko, čo je jediná krajina v Európe, ktorá svojím rezidentom umožňuje teritoriálnu taxáciu pre fyzické osoby (ako daňový rezident Gruzínska neplatíte dane zo svojho medzinárodného príjmu mimo Gruzínska). Nezabúdajte ale na to, že vaša daňová rezidencia primárne ale závisí od miesta, kde trávite viac ako 6 mesiacov do roka. Ak ju nechcete mať v daňovom pekle, tak je potrebné sa počas roka pár krát presunúť, aby ste neboli nikde viac ako pol roka. A samozrejme je potrebné zabezpečiť, aby ste v daňovom pekle nemali dokázateľné stredisko vašich záujmov.

Zrejme najľahšie vybavíte trvalý pobyt v Paraguaji. Kvôli pandémii je možné prakticky celý proces žiadosti o trvalý pobyt vykonať na diaľku a potom stačí Paraguaj len jedenkrát navštíviť, aby ste sa odfotili a vyzdvihli si váš nový paraguajský občiansky preukaz. Vďaka Mercosur (latinsko-americká verzia šengenu) sa na paraguajský občiansky preukaz dostanete okrem Venezuely prakticky do všetkých krajín Latinskej Ameriky. A to bez pasu!

Ak sa rozhodnete nejaký čas v Paraguaji zotrvať, tak za tri roky môžete požiadať o paraguajské občianstvo a pas.

Nová výhodná firma

Ak ste digitálny nomád a v rámci svojho portfólia poskytujete len virtuálne služby nezávisle na mieste, tak je nezmysel na to používať byrokratický slovenský alebo český právny subjekt. V Čechách vám hrozí ako firme často zneužívaný “Zajišťovací příkaz”, na Slovensku vás zase môže vydierať prezident Finančnej správy. A na svete je toľko krásnych krajín, kde môžete podnikať a správajú sa k vám ako podnikateľovi slušne.

Ak chcete za každú cenu firmu v EÚ, tak skúste estónsku firmu (ľahko si ju založíte hneď po tom ako získate estónsku e-residenciu, čo je 100 eurová položka). Existuje veľa firiem, ktoré vám s tým radi pomôžu (napríklad YourCompanyInEstonia, Xolo), podobne so založením bankového účtu (napríklad TransferWise). Podnikať vrátane vedenia celého účtovníctva dokážete za menej ako 100 EUR mesačne. Estónska firma sa špeciálne vyplatí pre startupy, ktoré všetok svoj zisk reinvestujú — v tomto prípade nemusíte platiť žiadne dane. Na rozdiel od ČR/Slovenska totiž estónske firmy platia korporátnu daň zo zisku, len keď si ho chcú vyplatiť. Znamená to, že estónska firma si nekonečne do budúcnosti dokáže znižovať daňové náklady.

Ak naopak chcete platiť nižšie dane, tak skúste cyperskú firmu, kde korporátna daň zo zisku je len 12.5%. Cyperské banky za veľa nestoja, ale bankový účet vašej cyperskej firmy radi otvoria napríklad v Litve či Lotyšsku.

Paradoxne estónsky daňový model je implementovaný hlavne mimo EÚ, v Gruzínsku, kde namiesto estónskych 20% platíte len 15% či dokonca v Severnom Macedónsku, kde platíte korporátnu daň zo zisku len 10%. Výhoda krajín ako Gruzínsko či Severné Macedónsko je, že majú s takmer všetkými krajinami EÚ podpísanú zmluvu o zabránení dvojitého zdanenia (vrátane Slovenska a ČR). To znamená, že faktúru vystavenú vašou gruzínskou alebo macedónskou firmou si slovenské či české firmy dokážu dať normálne do nákladov (čo nefunguje napríklad z karibských offshore firiem).

Ak chcete podnikať z krajín, kde právne subjekty majú teritoriálnu taxáciu (teda firmy platia dane iba zo zisku v danej krajine), tak skúste Panamu (má podpísanú zmluvu o zabránení dvojitého zdanenia s ČR) či firmu v USA (Delaware, Nevada, Wyoming). Problém týchto krajín (špeciálne USA) je, že vám žiadna banka nemusí otvoriť bankový účet (kvôli FATCA). Takže buď skúsite použiť banky v Puerto Rico (napríklad Europacific) alebo jednoducho bankový účet používať nebudete (a vystačíte si s kryptomenami). USA má samozrejme zmluvu o zabránení dvojitého zdanenia ako s ČR, tak Slovenskom, takže ak neplánujete používať bankové účty, tak USA je v tomto prípade pre vás ideálna krajina na podnikanie (mimo USA).

Nový výhodný bankový účet

To vážne? V “krypto” roku 2021 bankový účet?

Bohužiaľ fiat peniaze a banky sú stále medzi nami a tak skoro nezaniknú.

Ak chcete zostať v EÚ, tak skúste Revolut alebo N26. Biznis alternatívy týchto služieb vám garantujú najlepšie kurzy a zahraničné prevody do väčšiny krajín prakticky bez poplatkov. Ak fyzicky nepotrebujete navštevovať banku, tak obvykle nemá zmysel mať bankový účet na Slovensku alebo v Čechách (a to sa týka aj vášho firemného účtu). N26 Black vám v EÚ umožňuje výbery zadarmo, kdekoľvek v bankomate do 10000 EUR mesačne (mimo EÚ bez limitu). Obe banky podporujú instantné SEPA prevody, takže peniaze vašim klientom dokážu prísť okamžite. Keďže Revolut sa niekedy vyžíva v častom blokovaní účtov, tak je najlepšie používať kombináciu viacerých bankových účtov a nespoliehať sa nikdy práve na jednu banku.

Ak disponujete väčším množstvom fiat peňazí, tak najspoľahlivejšie banky sú nielen vo Švajčiarsku, ale napríklad aj v Singapure, aj keď drahé. Odporúčam sa tiež vyhnúť americkým bankám, ktoré pri každej kríze “zachraňuje” štát (najbližšiu krízu to už spraviť nemusí).

Veľmi jednoducho a bez zbytočnej byrokracie otvoríte účet aj v Gruzínsku alebo v Rumunsku (iba na pas).

Nové alter ego bez bankového účtu

Bohužiaľ bankové účty je efektívny spôsob, akým vás štát ako fyzickú osobu, tak ako firmu, drží, slušne povedané, za prirodzenie. Nemáte žiadne súkromie svojich transakcií a súčasne ste obeťou neustáleho reportovacieho a bonzovacieho mechanizmu, ktorý všetky banky v súlade s KYC/AML vynucujú.

Dobré správy: V roku 2021 budeme mať historicky najlepšiu infraštruktúru krypto služieb.

Dajte si predsavzatie a skúste v budúcom roku fungovať, čo najviac bez štátnych peňazí (ich hodnota v budúcnosti bude tak či tak devalvovaná). Naučiť sa používať kryptomeny je nová internetová gramotnosť, spolu s písaním emailov a používaním prehliadača.

Zakúpte si Bitcoin Trezor T, zaregistrujte seba a svoju firmu na krypo SEPA gateway (SimpleCoin, CryptoPay, BitBill) a krypto zmenárni. Plaťte vašou obľúbenou krypto debetkou (napríklad crypto.com) a preferujte nákupy u firiem, kde sa dá platiť kryptom (Alza, Rohlik, Pilulka a množstvo iných vrátane našich Nethemba či Hacktrophy).

Vyhnite sa tomu, aby vám banky zmrazili účet, zablokovali finančnú transakciu či nebodaj v rámci exekúcie zhabali všetko, čo na svojom účte máte.

Viac informácií o tom, ako prejsť z bankového sveta na kryptomeny a kryptomenové služby nájdete v mojej prezentácii Achieving financial freedom using cryptocurrencies.

Nová lepšia zdravotná starostlivosť

Jeden z veľkých problémov povinného zdravotného poistenia (ktoré mimochodom vyplýva z vášho trvalého pobytu v EÚ) je, že očakávate vo vašej krajine adekvátnu zdravotnú starostlivosť.

My veční cestovatelia ale vieme, že najlepšia a najlacnejšia zdravotná starostlivosť je decentralizovaná — dobrých a najlacnejších zubárov nájdete v Maďarsku, najlepšie a najlacnejšie laserové operácie očí v ČR, výborných a lacných kardiochirurgov v Indii, vynikajúcu a lacnú lekársku starostlivosť nájdete v juhovýchodnej Ázii (Kuala Lumpur, Bangkok), najlepšie a najlacnejšie plastické operácie v Kolumbii, Brazílii či Južnej Kórey, …

Ak vám slovenská zdravotná poisťovňa odmietne preplatiť vašu drahú liečbu, nezúfajte — doprajte si pár mesačný pobyt v Malajzii a ešte aj s cestou ušetríte množstvo peňazí.

Ak ste šťastlivci ako ja, bez trvalého pobytu v EÚ (a teda povinnosti platiť zdravotné či sociálne odvody), tak vyskúšajte globálnu zdravotnú poisťovňu (napríklad IMGlobal) a využívajte v každej krajine služby najlepších súkromných zdravotníckych zariadení.

Nový mobilný operátor

Ak väčšinu času trávite v EÚ, tak zrejme nového mobilného operátora nepotrebujete. Ak naopak cestujete často mimo EÚ, tak žiadny mobilný operátor v EÚ vám nedá také skvelé podmienky (napríklad globálny nekonečný dátový roaming) ako Google FI. Táto služba je síce oficiálne určená pre amerických rezidentov, pri použití VPN do USA si ju ale ľahko aktivujete a stiahnete ako e-SIM v pohodlí vášho domova.

Ak nechcete byť špehovaní slovenskými mobilnými operátormi, ktorí vždy poznajú vašu identitu, tak skúste anonymné globálne e-SIM za kryptomeny.

Záver

Ak v roku 2021 využijete ktorúkoľvek z vyššie uvedených rád a priblížite sa len malý krôčik ku globálnemu sveto-občanovi, tak ma potešíte.

Svet je totiž veľký a pestrý, ponúkajúci úžasné možnosti, takže nemusíte byť pri napĺňaní svojich potrieb uväznení v klietke vášho štátu/EÚ.

Želám Vám, aby sa vám v roku 2021 podarilo z vašej klietky vystúpiť a získali, čo najviac osobnej a ekonomickej slobody.

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store