Spomienka na Európsku Úniu

Počas cesty k ružovými delfínom v Amazonke

Pavol Luptak
3 min readMar 26, 2021

--

Posledný deň strávený v Pampas je najpríjemnejší. Náš sprievodca Nivardo prehlásil, že sa ideme kúpať s ružovými riečnymi delfínmi. V tej istej rieke, kde sme deň predtým videli plávať niekoľko kajman krokodílov a ktorá je aj domovom piraní. Nivardo nás ubezpečil, že nemusíme mať žiadne strachy, lebo delfíni sú silne teritoriálne zvieratá, ktoré svoje teritórium hliadkujú a nepustia tam žiadnych predátorov (aj keď je to fyzicky tá istá rieka). Nivardo naštartoval starý motorový čln a vybrali sme sa navštíviť kolóniu delfínov. Zhruba v pol ceste uprostred ničoho na rieke, plnej krokodílov a piraní, sa nám zasekol motor. Začalo sa z neho nebezpečne dymiť. Nivardo sa snažil motor opakovane naštartovať, ale neúspešne. Sme stratení. Bez mobilného signálu, mimo civilizácie, na rieke s krokodílmi a piraňami.

Zrazu niekto položartom zahlásil “Toto by sa nám určite nestalo, keby tieto motorové člny chodili na pravidelné STKčky.”. Ďalší, tiež z položartu dodal “A ani povinné oranžové vesty proti utopeniu tu nie sú.
“A bezpečnostné pásy na sedačkách chýbajú tiež. Hocikto môže pri väčšej rýchlosti vypadnúť a byť potravou pre miestnych predátorov.”
“A z motora sa dymilo aj predtým ako sa pokazil, určite veľmi znečisťuje životné prostredie a chcelo by to aj pravidelnú emisnú kontrolu! Alebo ho aspoň nahradiť motorom, ktorý vyhovuje štandardu EURO6. A do roku 2030 zmeniť povinne všetky motorové lodičky na elektrické”.
“A najdôležitejšia vec — chýba tu povinná lekárnička, keby sa nám čokoľvek stalo!”
“A každý takýto čln by mal mať v povinnej výbave aj vodu (síce ju teraz máme, ale toto by mala byť určite zákonná povinnosť).”
“A pri takýchto výletoch mimo civilizácie by náš sprievodca mal mať určite podľa zákona funkčný satelitný telefón! A ideálne aj rezervný motor, keďže by sa na lodičku určite zmestil”.

Zrazu sa niekto ozval so slovami “A všimli ste si, že včera v našej džunglovej jedálni, nás nijako neinformovali o potenciálnych alergénoch v našom jedle? A dokonca nám nevystavili ani žiadne pokladničné bločky. Možno sa priotrávime. A oni z tej večere nezaplatia ani dane!”. “A všimli ste si, že chatka, kde sme prespávali, nemala ani septik? Kde to preboha dávajú?”

“A včera sme sa tetovali “pralesným jablkom”. Neobsahuje náhodou ten nebezpečný modrý pigment, ktorý chce teraz EÚ zakázať? Nedostaneme z neho otravu krvi?”

A vážení, ozval sa ďalší “A všimli ste si, že v Amazonke absentujú kvalitné verejnoprávne médiá? To je samozrejme spôsobené tým, že tu nikto neplatí koncesionárske poplatky!”

V Amazonke je milión vecí, ktoré by sa dali zregulovať a nastaviť tak, aby jej občania boli spokojní.

Medzitým sa Nivardovi podarilo naštartovať motorový čln a desivá spomienka na regulácie EÚ sa rozplynula.

--

--

Pavol Luptak

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking