Temazcal — ako som sa druhýkrát narodil
Report z prehispánskeho rituálu na posilnenie vytrvalosti
--
Názov Temazcal pochádza z uto-aztéckeho jazyka nahuatl a znamená to doslova “dom horúčavy” (“temaz” znamená “potiť sa” a “cali” znamená “dom”). Ide o starobylý rituál (najstaršie rituálne miesta, ktoré objavili, majú viac ako 1500 rokov) s cieľom prečistiť dušu aj telo. V mayskej kultúre sa volal zumpul-ché, v mixtéckej ñihi.
Temazcal rituál prebieha v malej miestnosti vybudovanej z kameňov alebo v špeciálnom malom zakrytom stane, kde človek podlieha dosť klaustrofóbnym pocitom (stan je vysoký približne jeden a pol metra a široký dva-tri metre, môže byť štvorcový alebo okrúhly). Náš rituál prebiehal v malom okrúhlom tradičnom stane, kde nebolo možné sa postaviť.
Indiáni používajú na oheň/ohnisko dve slová — tlexictli, čo je ohnisko, kde sa zohrievajú horúce kamene, ktoré sa následne rozpálené umiestňujú do temazcal miestnosti. A následne posvätný oheň tlachinolli, kde sa zohrieva voda, ktorá môže a nemusí obsahovať výťažky rôznych liečivých rastlín. Používajú sa listy stromu prunus virginiana (po slovensky sa to vraj volá “Čremcha virgínska”) na vytvorenie tlaxihuiz, čo je voňavá para. Používa sa pravidelne ako horúca, tak studená voda na osvieženie.
Pre profesionálnych saunistov — ide o vlhkú švédsku saunu s voňavými prísadami, v ktorej ste 2 hodiny (a viac), počas rituálu sa neodchádza.
Temazcal bol vytvorený ako reprezentácia “maternice” — miesto, kde sa nielen dokážete druhýkrát narodiť, ale kde reálne rodia ženy (naša šamanka tam porodila svoje dve deti). Množstvo ľudí pri tomto rituáli fyzicky a emociálne prežíva svoje prenatálne obdobie (podobne ako napríklad pri holotropnom dýchaní). Indiáni verili, že horúci temazcal pomáha liečiť choroby tehotných žien.
Temazcal rituál — na posilnenie vytrvalosti a schopnosti čeliť zlu
Temazcal bol jeden z najnáročnejších rituálov, ktorých som sa zúčastnil. Ayahuscový rituál bol náročnejší, ale na mentálnej úrovni. Nie preto, že by som nebol schopný zniesť byť viac ako dve hodiny vo vlhkej a veľmi horúcej saune (čo je inak fakt dosť masaker, v USA množstvo ľudí na zle vykonanom rituáli umreli). Ale preto, že som sa hneď na začiatku dozvedel, že rituál je nepretržitý a nemožno z neho odísť. Teda odísť som samozrejme mohol, nikto ma tam nedržal, ale rituál by tým pádom pre mňa skončil. Dokonca aj keby som chcel ísť na WC, tak šamanka mi odporučila vydržať.
“Vydržať temazcal je vecou vašej hlavy”, zopakovala.
Sloboda a možnosť kedykoľvek odísť je v mojom živote úplne kľúčová a keď ju nemám, tak trpím a cítim sa veľmi nekomfortne. Som majster v odchádzaní (možno niekedy až príliš veľký). Verím tomu, že veľké množstvo problémov v našich životoch je spôsobené nedobrovoľnými vzťahmi, z ktorých treba vedieť odchádzať. Práve preto, uvedomenie si toho, že nemôžem z horúceho rituálu odísť, spôsobilo vo mne značný diskomfort a prvú polhodinu som mal neuveriteľné nutkanie z rituálu odísť a nedokončiť ho. Šamanka mi ale vysvetlila, že nemožnosť odísť a vytrvať dve hodiny v značnom diskomforte, je súčasť samotného rituálu. Pomáha nám to učiť sa zlepšovať našu vytrvalosť a schopnosť čeliť nepríjemným veciam v živote. Sedieť som ale kvôli obrovskej horúčave nedokázal a namiesto toho som sa túlil k chladnej zemi, kde som aspoň trochu dokázal dýchať.
Temazcal má rovnaké liečivé účinky ako bežná sauna — otvára kožné póry, zbavuje telo toxínov, zlepšuje obehový systém človeka. Vraj znižuje pravdepodobnosť alzheimerovej choroby a demencie a zbavuje ľudí úzkosti (aj keď počas rituálu dosť pravdepodobne zažijete veľkú úzkosť).
Vzhľadom na veľkú dĺžku rituálu a repetatívne šamanské prvky (indiánsky spev, opakujúce sa mantry, bubny, marakas) je temazcal silný mentálny zážitok aj bez drog. Bubny symbolizovali tlkot srdca, marakas symbolizoval falus a rozsievanie semien.
Náš šaman nám ponúkal tiež kaktus peyote (obsahujúci psychadelický meskalín), ale byť v meskalínovom “peaku” dve hodiny v rozhorúčanej saune si fakt už nedokážem predstaviť (aj napriek tomu, že miestni indiáni v nej vykonávajú pôrody). Samotný peyote rituál trvá celú noc (14 hodín) a odporúča sa vykonať v prirodzenom prostredí kaktusov — v mexickej púšti.
Priebeh rituálu
Priebeh temazcal rituálu mi pripomínal môj ayahuascový rituál. Oba pozostávali zo štyroch častí s krátkymi prestávkami, pri ktorých došlo ku krátkodobému uvoľneniu — uzavretá miestnosť sa na pár minút vyvetrala a vymenili sa vychladnuté horúce kamene. V prípade ayahuascy bol zážitok rozdelený na štyri epizódy, po ktorých som si myslel, že to skončilo (ale ono to neskončilo ani náhodou). Každá jedna časť temazcal rituálu bola venovaná inému prírodnému živlu (voda, oheň, zem, vietor). Najhorúcejšia a najťažšia časť rituálu bola tretia.
Do vykúreného stanu alebo miestnosti vstupujete ako žena v ľahkých bavlnených šatách bez spodného prádla, muži v spodnej bielizni. Pôvodní indiáni zrejme boli nahí, byť nahý v katolíckom Mexiku s viacerými cudzími ľuďmi na jednom mieste je ale neprístupné. Pred vstupom do stanu žiadate o povolenie od starého otca “peyote”.
Dôležitý atribút samotného rituálu je “smer všetkého” a teda všetko, čo sa počas rituálu deje, sa musí diať v smere hodinových ručičiek. Do stanu vstupujete v smere v hodinových ručiek. Podobne, keď sa chcete napiť alebo osviežiť vodou počas krátkej prestávky, tak človek, ktorý ju má a sedí po vašej ľavej ruke, tak vám ju nemôže podať doprava, ale musí ju dať človeku po svojej ľavej ruke, ten ju musí dať ďalšiemu človeku po ľavej ruke, až kým sa v kruhu samotná voda nedostane k vám. Toto sa týka akýchkoľvek aktivít, ktoré sa v stane odohrávajú.
Potom ako sa usadíte, šaman z ohniska do stanu vloží rozhorúčené kamene, ktoré pokropí vodou a voňavými listami rastlín. Tieto kamene predstavujú počas rituálu “staré mamy”, ktoré je potrebné uvítať (“bienvenidas abuelas”).
Miestnosť uzavrie a začne samotný rituál. Piesne a mantry, ktoré šamanka spievala, boli v jazyku nahuatl, ktorému som nerozumel úplne nič. Po istej dobe sme všetci zúčastnení mali možnosť predniesť želanie alebo modlitbu (ja som ju venoval môjmu skvelému ujovi, ktorý zomrel pred pár týždňami na COVID-19 a ktorý chcel byť v Latinskej Amerike so mnou). Šamanka nám rozdala kamienky kopálu, ktoré sme po samotnej modlitbe priložili na rozhorúčený kameň a roztavili.
Šamanka sa tiež pravidelne pýtal či sme v poriadku a žijeme. Na to sme odpovedali slovami “kualí”, čo v nahuatl znamená “dobre” (odpovedáte tak, aj keď sa dobre necítite).
Drvivú väčšinu času sme boli ale ticho a počúvali len šamanské spevy.
Počas troch krátkych prestávok, o ktorých som myslel, že nenastanú, bolo možné sa napiť alebo osviežiť vodou, ktorú vám podal vždy sused sediaci po vašej pravici. Studená voda sa odporúča piť až hodinu po rituáli, inak hrozia bolesti žalúdka.
Vydržať nástup horúcej pary bolo neznesiteľné, takže po otvorení každej časti rituálu som ležal na zemi, ktorá bola aspoň trochu studená a snažil som sa dýchať aspoň trochu chladnejší vzduch.
Po skončení štvrtej časti si všetci zúčastnení pri východe kľaknú na kolená a poďakujú zemi za to, že sa mohli druhýkrát narodiť.
Záver
Temazcal nie je jediný “horúci rituál”. Podobné saunové rituály prebiehali historicky v množstve iných krajín, na dnešnom území Ruska, Írska, Dánska, Švedska, Kanady, USA, Peru, Brazílie, Číny, Filipín či Madagaskare.
Temazcal rituál v Mexiku bol historicky určený iba kňažom, bojovníkom a ľuďom z vyššej vrstve. Otroci a stredná trieda mala vstup na tento rituál zakázaný. A všetkým ženám, lebo sa verilo, že temazcal lieči ženy počas tehotenstva. Tradícia temazcalu bola ešte donedávna relatívne utajená a nebola dostupná verejnosti a až v roku 1985 sa rozhodlo v Mexiku, že ide o kultúrne dedičstvo, niečo, čo je potrebné zdieľať verejne z generácie na generáciu.
Temazcal rituál bol fyzicky náročný a odporúčam ho hlavne ľudom, ktorí nemajú problém v saune vydržať doslova hodiny. Ako aj tým, ktorí sa chcú naučiť byť viac vytrvalými a neodísť v ťažkých životných situáciách.
Šaman sa mnou rozlúčil slovami:
V živote sa musíme naučiť dve veci — žiť a umierať.