Travel Hacking: Amsterdam 2015

Kedže milujem technológie a baví ma uvažovať nad tým, čo všetko sa dá v spoločnosti zlepšiť, rozhodoval som písať krátke cestovateľské geek blogy, ktorým cieľom bude popísať ako je možné využitím technológií cestovať čo najkomfortnejšie a zažiť toho čo najviac za relatívne rozumnú cenu (pri tejto príležitosti by som tiež rád spravil reklamu na kolaboratívny slovenský Travel Hacking projekt). A kedže to budem porovnávať vzhľadom na Slovensko či Čechy, budem písať v slovenčine, nie v angličtine.

Prvý blog je z Amsterdamu, kde som sa včera po veľa rokoch opäť vrátil.

Cesta na pražské letisko Uberom (šofér pôvodom z Kaukazu) prebehla hladko, musel som mať pustený Waze, lebo štandardné Waze/Google navigácia nás viedla do zápch a nestihli by sme náš odlet. Celkom som prekvapený z toho, že toľko Uber vodičov stále nepoužíva Waze pri navigácii a stoja zbytočne v strašných zápchach. Na letisku sme si uvedomili, že máme nožík, pinzetu a pár ďalších prudko teroristických vecí — úspešne sme ich ale zakopali do kvetináča na Pražskom letisku.

Kayak ma milo prekvapil tým, že nielenže zdetekoval pár minút dopredu, z ktorého gate-u nám to presne letí, ale aj aké budeme mať meškanie, a to dokonca predtým, ako to všetci spoluletiaci vedeli (tým to bolo oznámené asi po polhodiny čakania, kedy už začínali byť nervózni).

V Amsterdame ma milo prekvapilo, že Google Maps vám nielen dokonale naplánuje trasu, ale Vám aj interaktívne napíše, koľko daný vlak či autobus meška (čo v našich končinách ešte nefunguje).

Ubytovali sme sa v cool futuristickom hoteli Fletcher, ktorý bol relatívne dosť vzdialený od centra, ale za ten nadpozemský zážitok z pobytu definitívne stál.

Image for post
Image for post
Podvečerný pohľad na hotel Fletcher

Zrejme najzaujímavejšia časť izby bola sprcha odvážne umiestnená uprostred izby. Zážitok v nej bol ešte zaujímavejší, lebo zvuk v nej bol zvláštne deformovaný a znel trochu ako z inej planéty. To, že sa pri sprchovaní, vytvorí hneď para, má za následok, že aj napriek tomu, že je priesvitná, tak zvonku (z postele) nič nevidno.

Image for post
Image for post
Futuristická izba hotelu Fletcher

V Amsterdame taxikárske lobby očividne zafungovalo, kedže tu nefunguje UberPop, len UberBlack (licencované a drahé čierne taxi limuzíny), takže cesta z letiska vychádza Uberom na 40–50 € . Aj keď Uber tvrdí, že je to o 15% lacnejšie ako Amsterdamské licencované taxi, jeho služby sme sa rozhodli nevyužiť. Predražené licencované (UberBlack) taxíky v Nemecku či Holandsku, sú krásna ukážka toho, že akékoľvek štátne regulácie zvyšujú cenu a znižujú dostupnosť danej služby pre masy ľudí (toto isté nás čaká aj v Bratislave pokým vláda taxikárom ustúpi a zavedie regulácie Uberu — ak sa Vám to hnusí, tak klik sem Používam Uber, bojkotujem štátne taxi licencie). Na druhej strane v Holandsku Uber funguje celoplošne v celej krajine, takže vás za nejakých 200 € bez problémov dopraví napríklad z Amsterdamu do Tilburgu.

Rozhodli sme sa, že ideme na koncert Beirut, ktorý vystupoval v Amsterdamskom klube Paradiso. Bohužiaľ lístky boli beznádejne vypredané. Našťastie som objavil super sprostredkovateľskú službu TicketSwap, ktorá umožňuje ľudom, čo majú už zakúpené lístky (zrejme len v elektronickej forme) a nemôžu sa daného koncertu zúčastniť, sa ich rýchlo a bez starostí zbaviť a predať ich ďalších ľudom, ktorí si lístky v oficiálnom predpredaji už nestihli zakúpiť. Je možné sa teda dostať aj na úplne vypredaný koncert, čo sa nám podarilo (a koncert stál za to :-)

Amsterdamský klub Paradiso ma prekvapil v dvoch veciach — pri vstupe okrem lístka na koncerte si musíte kúpiť členstvo v ich klube — buď len na konkrétnu akciu alebo na celý rok (princípom mi to trochu pripomínalo filmový preukaz do filmových klubov v Bratislave). Je to trochu otrava, ale má to asi také výhody, že peniaze za predávany lístok môžu ísť rovno kapele a samotným predajcom, a podnik sa dokáže uživiť zo samotného členského, ktorý si ľudia zakúpia pred vstupom. Ďalšie dôvody sú zrejme daňové, ak ste členom nejakého klubu, tak častokrát ide o peniaze, ktoré sa ďalej už nedania. Ďalšia vec, ktorá sa mi na Paradiso páčila, že nie sú tam žiadne šatne s obsluhujúcimi tetami, ale automatizované skrinky (podobne ako na plávarni), v ktorých si za 2 € môžete sami nechať svoje veci (k dispozícii tam bol aj automat na rozmieňanie papierových bankoviek).

S kúpou lístkov na medzimestské vlaky cez Internet bol trochu problém, nakoľko pri platbe boli akceptované len lokálne holandské platby a nebolo možné samotnú platbu vykonať normálnou platobnou kartou alebo PayPalom.

A posledná vychytávka a krásna ukážka toho, čo dokáže vytvoriť kompetitívny trh coffeeshopov v Holandsku, ktoré už nevedia, čo unikátne na rozdiel od konkurencie svojím zákazníkom ponuknúť bol Strawberry haze, či Apple Haze, tráva s rôznymi ovocnými príchuťami. Ak máte radi jahody alebo jablká, tak možno toto je tá správna voľba pre Vás :-)

Written by

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store