Trvalý paraguajský pobyt do každej slovenskej a českej rodiny!

Prečo Paraguaj?

Paraguaj je krajina, kde na rozdiel od Slovenska, ste ako rezident zákazník. Trvalou rezidencou v Paraguaji vám nevzniká množstvo nezmyselných povinností ako na Slovensku (branná povinnosť, povinnosť sociálnych a zdravotných odvodov, povinnosť “dobrovoľných” akcií ako povinné plošné testovanie, sčítanie obyvateľstva atď). To, že nemáte žiadne “nanútené” benefity ako zdravotné poistenie (pardón “zdravotnú daň”) ale vôbec nevadí, keďže si to dokážete zaplatiť na globálnom voľnom trhu (napríklad IMGlobal, AllianzCare).

Paraguaj nie je nenasýtný ako Slovensko a nechce od vás platiť dane z príjmov, ktoré ste v Paraguaji nezarobili (podobne ako v Paname je tam teritoriálne zdaňovanie fyzických osôb).

Na rozdiel od Panamy, Paraguaj je členom Mercosur, takže iba s občianskym Paraguaja (bez pasu) sa dostanete prakticky do všetkých krajín Latinskej Ameriky a výnimkou Venezuely.

Paraguaj na rozdiel od Panamy nie je na európskom blackliste, takže peniaze do paraguajskej banky pošlete z Revolut zadarmo behom 1–2 dní.

Paraguajský “proof of address” (výpis z miestnej banky) či paraguajský OP (tzv. “cédula”) viete použiť na KYC/AML proces vašej obľúbenej krypto zmenárni. Zmenáreň síce môže informovať paraguajský daňový úrad o vašich transakciách, ale ten to rovno zahodí do koša, lebo ide o váš zahraničný príjem.

Peniaze si dokážete zo zmenárne poslať do svojej paraguajskej banky a užívať si ich prostredníctvom svojej paraguajskej VISA/Mastercard karty (nechať si ich poslať do Európy je väčšinou dosť zlý nápad).

EÚ, kde vďaka vášmu slovenskému/českému občianstvu môžete byť nekonečne dlho a to bez akýchkoľvek povolení a Latinská Amerika, kde sa bez pasu len pomocou vášho paraguajského OP môžete tiež ľubovoľne pohybovať.

Môžete si tiež obstarať paraguajský vodičský preukaz — Paraguaj vám ten slovenský na rozdiel od inej EÚ krajiny nezoberie (dva vodičáky je tak akurát, aby ste nemali zbytočný stres na cestách :)

Keď vás na Slovensku zastavia slovenskí policajti, tak im ukážete paraguajský OP a poviete, že transferujete do krajiny vášho trvalého pobytu (Paraguaj). Podobne, keď vás v Paraguaji zastavia paraguajskí policajti, tak im ukážete slovenský pas a poviete, že transferujete do krajiny, ktorej ste občan (Slovensko).

A benefit na záver — po troch rokoch trvalého pobytu v Paraguaji môžete požiadať o paraguajské občianstvo (na jeho získanie nemusíte vedieť španielsky, ale tri roky po sebe, minimalne 6 mesiacov každý rok, musíte fyzicky tráviť v Paraguaji). Paraguajskí občania nepotrebujú víza do EÚ a do konca ani do Ruska (čo všetci v EÚ potrebujú).

Čo na to potrebujem a ako prebieha celý proces?

Na získanie paraguajského trvalého pobytu sú potrebné dve návštevy mesiac po sebe, každá na tri pracovné dni (ak chcete bankový účet a vodičský preukaz, tak tri). Na to, aby ste si ho udržali, stačí potom Paraguaj navštíviť na jeden krát raz za tri roky.

Zo Slovenska/ČR na to potrebujete:

  1. Rodný list (ak ho neviete nájsť nevadí, je možné požiadať o jeho kópiu).
  2. Platný pas (ak sa chystáte zrušiť trvalý pobyt na Slovensku, odporúčame požiadať tiež o druhý slovenský pas).
  3. Výpis z registra trestov (tento musí byť legalizovaný na Ministerstve zahraničných vecí, preložený do španielčiny a následne orazítkovaný okresným súdom).
  4. Vysokoškolský diplom (treba ho legalizovať na Ministerstve školstva). Paraguajský trvalý pobyt je možné získať aj bez vysoškolského diplomu, ale v tom prípade musíte paraguajskému imigračnému úradu dokázať, že na nejakom bankovom účte máte zostatok ekvivalentný sume 70000 USD alebo vložiť sumu približne 6000 USD do národnej paraguajskej banky. Ak máte akýkoľvek európsky vysokoškolský diplom (stačí bakalársky), tak nemusíte žiadny príjem dokladovať.
  5. Sobášny list (ak nejaký máte).
  6. Splnomocnenie našim paraguajským právnikom (dodáme šablónu).

Všetky tieto dokumenty musia byť oficiálne preložené do španielčiny (štátom certifikovaným prekladateľom) a následne apostilizované. Je to dvojtýždňový ultra byrokratický proces, ale keď nám dáte potrebné splnomocnenia, tak to celé za vás na slovenských úradoch radi “vybeháme”.

Prvá návšteva Paraguaja

Prvá návšteva Paraguaja je potrebná len na 3 pracovné dni (obvykle všetky náležitosti vybavíme hneď prvý deň, takže ďalšie 2 dni sú len rezerva). Pri tejto návšteve si so sebou zoberiete všetky uvedené dokumenty. Behom jedného doobedia s “vami obeháme” všetky potrebné úrady (vrátane Interpolu, kde vám spravia “background checking”), odfotíte sa sa na príslušné dokumenty a pomocou našich právnikov požiadate o trvalý pobyt v Paraguaji.

Druhá návšteva Paraguaja

Druhú návštevu Paraguaja je možné realizovať mesiac po prvej návšteve Paraguaja a tiež stačí len an 3 pracovné dni (obvykle všetky náležitosti vybavíme hned prvý deň, takže ďalšie 2 dni sú tiež len rezerva). Pri tejto návšteve si vyzdvihnite svoju kartičku trvalej rezidencie a následne požiadate o vystavenie “cédula” (paraguajský OP). Ten vám bude vystavený do 30-tich dní. Na jeho vyzdvihnutie už do Paraguaja nemusíte jazdiť, keďže môžete splnomocniť našich právnikov, ktorí vám uvedený dokument vo vašom mene dokážu vyzdvihnúť a poslať kam potrebujete.

Tretia (voliteľná) návšteva Paraguaja
Tretia návšteva Paraguaja je voliteľná, keď si chcete otvoriť paraguajský bankový účet alebo požiadať o paraguajský vodičský preukaz (na to je potrebné už disponovať paraguajským OP, ktorý si môžete vyzdvihnúť pri svojej tretej návšteve Paraguaja alebo si ho nechať predtým vyzdvihnúť a zaslať našimi právnikmi. Na otvorenie bankového účtu tiež potrebujete nejaký overený doklad toho, že niekde na svete máte pravidelný mesačný príjem a kópiu faktúry verejnej alebo súkromnej služby v Paraguaji (môžete si zaplatiť najlacnejší mobilný paušál). Súčasne požiadate o vystavenie VISA alebo Mastercard platobnej karty.

S celým procesom Vám v Liberation.travel vám s tým radi pomôžeme.

Odhlásenie trvalého pobytu

Pokým nechcete žiadať o hypotéku, hrdlačiť na plný úväzok v korporácii alebo mať možnosť voliť v regionálnych voľbách, tak si myslím, že neexistuje racionálny dôvod, prečo mať na Slovensku trvalý pobyt (je to len hromada povinností, ktorých sa chcete zbaviť). A to nezávisle od toho, či tam reálne žijete alebo nie.

Zbaviť sa ho je našťastie jednoduché:

  1. Skočíte na miestny úrad a požiadate o zrušenie trvalého pobytu (ako dôvod môžete uviesť napríklad, že svojimi daňami nechcete podporovať Imreczeho mafiu).
  2. S potvrdením od miestneho úradu skočíte na políciu, kde odovzdáte svoj slovenský OP a poviete im, že rušíte trvalý pobyt.
  3. Následne sa odhlásite v sociálnej a zdravotnej poisťovni. Aby ste sa mohli odhlásiť v sociálnej poisťovni, tak samozrejme nemôžete byť oficiálne zamestnaný (ak ste zamestnaný vo vlastnej firme, tak sa vyhoďte). V zdravotnej poisťovni budú chcieť od vás doklad, že si platíte zdravotné niekde inde. Najlacnejšie toto potvrdenie (od 40 EUR/mesačne) získate v SafetyWing, kde sa môžete poistiť. Ak chcete potom lepšie poistenie, ktoré pokrýva rakovinu alebo srdcovú cievne choroby, tak zmigrujte do IMGlobal alebo AllianzCare.

A práve ste sa úspešne oslobodili. A ste o krok bližšie ku globálnemu občanovi tohto sveta.

Záver

Podľa teórie vlajok (“flag theory”) je dobré mať občianstvo v jednej krajine, trvalý pobyt v druhej krajine, bankový účet v tretej krajine, firmu v štvrtej krajine, zákazníkov v piatej krajine a fyzicky žiť v šiestej krajine. Pričom každú krajinu by ste pre konkrétny účel mali vyberať úplne najlepšie a to z globálnej perspektívy.

Je absurdné a naivné si myslieť, že toto vám dokáže poskytnúť jedná krajina ako Slovensko alebo EÚ. Práve Slovensko je na väčšinu týchto vecí úplne nevhodné (je dobré mať slovenský pas, možno slovenských zákazníkov, ale to je tak asi všetko).

Paraguaj možno nie je krajina na život (aj keď je veľmi lacná). Na trvalý pobyt je ideálna.

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking