Uruguaj — bezpečné útočisko v ťažkých časoch

Všetko, čo ste chceli vedieť o presťahovaní sa do Uruguaja.

Pavol Luptak
5 min readMar 10, 2022

--

“Urugua” znamená v domorodom jazyku Guaraní “riečny slimák”. “Y” znamená voda. “Uru” znamená akýkoľvek divoký vták a “Ruguái” znamená “chvost”. Nikto presne (ani samotní Uruguajci) nevedia, či Uruguaj znamená “voda riečnych slimákov” alebo “chvost vtákov” kvôli rieke Uruguaj, ktorá sa v krajine rozprestiera ako veľký chvost vtáka. Na rozdiel od Paraguaja v Uruguaji už nikto Guaraní nehovorí a jediný aktívny jazyk v Uruguaji je španielčina.

Sloboda alebo smrť!

Oficiálne motto Uruguaja je “Libertad o Muerte” (Sloboda ale smrť) a na tomto slogane bola vybudovaná celá krajina. Uruguaj skutočne patrí medzi najslobodnejšie krajiny sveta (podľa Freedom House má skóre 97/100). Sú tu legalizované LGBT manželstvá či prostitúcia. V roku 2013 bol Uruguaj prvá krajina na svete, ktorá legalizovala marihuanu. Keď som sa miestnych Uruguajcov pýtal, že kedy dekriminalizovali všetky ostatné drogy, tak ich odpoveď ma zarazila — “my sme nikdy žiadne drogy pre osobnú spotrebu nezakázali, takže sme nemuseli nič dekriminalizovať.”

Uruguaj je jediná latinskoamerická krajina, kde si legálne zobratí homosexuáli môže legálnymi zbraňami chrániť svoje legálne marihuanové políčka.

Uruguaj nielen svojou liberálnosťou, ale dokonca aj architektúrou (a cenami) pripomína Holandsko. Slušnú krajinu, kde je dovolené skoro všetko.

Uruguaj (podobne ako Paraguaj) patrí medzi najbezpečnejšie krajiny Latinskej Ameriky. Vznikol odtrhnutím sa od Argentíny (s Argentínou je v úzkom bratskom spojení, niečo ako Česko a Slovensko). Vzhľadom k tomu, že ide o najvyspelejšiu krajinu Latinskej Ameriky, zvykne sa mu hovoriť tiež latinskoamerické Švajčiarsko. Uruguaj je dokonca civilistami lepšie vyzbrojená krajina ako Švajčiarsko (8.najlepšie vyzbrojená krajina na svete a najlepšie vyzbrojená v Latinskej Amerike).

Kanabis čokoláda s vysokým obsahom THC, ktorú si ku kávičke dáte len v Uruguaji.

Uruguaj podobne ako Argentína je viac európsky ako typicky latinskoamerický. Uruguajci (priami potomkovia Talianov a Španielov) sa za “latinos” určite nepokladajú.

Uruguaj je krajina, kde je na latinskoamerické pomery veľmi silná stredná vrstva a veľmi pokojný život.

Uruguaj je ideálna destinácia, ak máte zahraničný príjem (z vašich úspor alebo kryptomien), ktorý nemusíte už v Uruguaji daniť. Preto sa Uruguaj stal útočisko obrovského množstva argentínskych programátorov a IT ľudí, ktorí sa kvôli tomu presťahovali do Uruguaja.

PR video Uruguaja

Je pre mňa lepší Uruguaj alebo Paraguaj?

Uruguaj podobne ako Paraguaj má skvelú teritoriálnu taxáciu, takže ako daňoví rezidenti dane platíte iba z lokálnych (nie celosvetových) príjmov.

To znamená 0% daní z krypto, dividend zahraničných firiem a akéhokoľvek zahraničného príjmu na fyzickú osobu.

Kľúčový rozdiel je v tom, že v Uruguaji na rozdiel od Paraguaja nezískavate daňovú rezidenciu automaticky s trvalým pobytom (v Paraguaji vás totiž zaregistrujeme na daňovom úrade okamžite ako získate paraguajský OP a stávate sa hneď paraguajským daňovým rezidentom).

Daňovú rezidenciu v Uruguaji ale získate až vtedy, keď tam reálne žijete minimálne 6 mesiacov do roka alebo tam realizujete väčšiu investíciu (cca 380k USD do nehnuteľnosti alebo cca 1.5M USD do uruguajského podnikania).

Ak ste digitálny nomád a neplánujete v Uruguaji reálne žiť väčšinu času, tak Paraguaj je vhodnejší na trvalú a daňovú rezidenciu.

Naopak, ak utekáte pred vojnou a chcete stabilné miesto pre rodinu, kam môžete na pár mesiacov či rokov skloniť hlavu, tak Uruguaj je ideálne miesto.

Imigračný proces v Uruguaji

Procesu získania trvalého pobytu v Uruguaji predchádza dočasný pobyt na dobu 2 rokov, kedy v náhodných intervaloch uruguajský imigračný úrad overuje váš “zámer” reálne žiť v tejto krajine. Ak budete akurát vtedy odcestovaný, môže sa stať, že vašu žiadosť o trvalý pobyt zamietnu, keďže tam jednoducho nie ste. Preto sa odporúča prvé 2 roky v Uruguaji reálne žiť väčšinu času. Behom tohto času budete mať ale normálnu “cedúlu” (uruguajský OP), na ktorú dokážete normálne fungovať (otvoriť si účet v uruguajskej banke či navštevovať okolité krajiny Mercosur). Ak vás prvé dva roky v Uruguaji nezastihnú a zamietnu vám žiadosť o trvalý pobyt, samozrejme, môžete opätovne požiadať o nový dočasný pobyt na ďalšie dva roky.

Na získanie dočasného a neskôr trvalého pobytu v Uruguaji potrebujete z vašej domovskej krajiny nasledujúce dokumenty:

  1. Cestovný pas (ak ste slovenskí alebo českí občania, odporúčam si vybaviť dva pasy).
  2. Rodný list (legalizovaný na použitie v zahraničí, súdnym prekladateľom preložený do španielčiny a apostilizovaný) — toto za vás v Liberation.Travel kompletne zastrešíme.
  3. Výpis z registra trestov (legalizovaný na použitie v zahraničí, súdnym prekladateľom preložený do španielčiny a apostilizovaný) — toto za vás v Liberation.Travel kompletne zastrešíme.
  4. Dve vaše fotografie na uruguajské dokumenty
  5. Potvrdenie o očkovaní proti tetanu (maximálne 10 rokov staré, určite ste sa očkovali proti tetanu ako deti, ak ste sa nestihli v dospelosti preočkovať, tak pred presunom do Uruguaja to bude potrebné)
  6. Potvrdenie o vašom akomkoľvek aktívnom alebo pasívnom príjme (aspoň 1200 USD mesačne) — s týmto vám v Liberation.Travel pomôžeme.

Na uruguajský imigračný úrad je potrebné sa minimálne 3 mesiace dopredu objednať, aby ste dostali termín návštevy (toto za vás kompletne zariadime).

Po príchode do Uruguaja je ešte potrebné získať tzv “Carnet de salud”, potvrdenie o vašom zdravotnom stave (presmerujeme vás na najbližšiu súkromnú zdravotnú kliniku, kde vám odoberú krv a za 15 minút vystavia toto potvrdenie).

Hneď ako získate dočasný pobyt v Uruguaji, mali by ste v krajine reálne žiť väčšinu času najbližšie dva roky. Ak sa vám to podarí, tak o ďalšie dva roky získavate trvalý pobyt (je potrebné v tomto čase predložiť nový výpis z registra trestov). Ak sa vám to nepodarí, nevadí — môžete žiadať o ďalší dočasný pobyt na ďalšie dva roky.

Je Uruguaj pre mňa skutočne tá správna destinácia?

Ak ste rodič, tak Punta del Este (uruguajské letovisko s plážami) je zrejme jedno z najlepších miest na svete na výchovu detí.

Punta del Este, jedno z najpríjemnejších miest na život v Uruguaji

Ak utekáte pred vojnou alebo hľadáte pokojné a veľmi liberálne miesto na život moderného európskeho štýlu, tak Uruguaj je pre vás zem zasľúbená.

Naopak ak ste digitálny nomád a máte potrebu sa neustále presúvať, tak paraguajský trvalý pobyt je pre vás vhodnejší a flexibilnejší.

--

--

Pavol Luptak

Cryptoanarchist and voluntaryist focused on security and society hacking