Štát neustále porušuje bezpečnostný “least privilege" princíp

Pavol Luptak
3 min readFeb 18, 2024

A vy spravte všetko preto, aby ste sa vyhli nadmernému špehovaniu

Budú papierové doklady minulosťou? Slovensko pripravuje zavedenie digitálnej peňaženky.

V situácii, keď viem, aké jednoduché bolo vyhackovať štátnu databázu COVID-19 certifikátov, antigen a PCR testov všetkých Slovákov či eKasu s CHDÚ, ktorú daňový úrad donútil používať podnikateľov na Slovensku, som veľmi rád, že môj paraguajský občiansky a vodičský preukaz je v papierovo-plastickej forme (a ešte veľa rokov bude). A žiadosť o rezidenciu je založená v papierovej šablóne na paraguajskom imigračnom úrade.

Nie, nie som odporca žiadnej digitalizácie, naopak som vyšinutý technokrat a všetko v mojom živote maximálne automatizujem.

Zastávam ale bezpečnostný "least privilege" princíp, čo znamená, že akákoľvek inštitúcia, jedno či štátna alebo súkromná, by mala disponovať úplne najmenším množstvom citlivých údajov, ktoré sú nevyhnutné na prevádzku jej služby.

Existujú štáty, ktoré nemajú občianske preukazy (!) a normálne fungujú:

Používajú vodičské preukazy, pasy alebo rodné listy. Jeden z nich je USA, kde keď sa snažili presadiť občianske preukazy, zdvihla sa vlna protestov privacy aktivistov proti ich zavedeniu. Najväčšie obavy boli z plošného špehovania. Tu nájdete dôvody aktivistickej organizácie ACLU, prečo je zlý nápad zaviesť občianske preukazy.

Paraguaj, Panama a ďalšie latinskoamerické krajiny občianske preukazy (cédule) majú, ale nie je tam uvedená žiadna adresa. Otázka, na čo túto adresu musia mať české alebo slovenské občianske preukazy?

Vysvetlenie - ide o historický relikt z čias československej komunistickej diktatúry, kedy štát chcel mať maximálnu kontrolu nad obyvateľstvom. V Sovietskom zväze ste museli mať "bumážku", teda špeciálne potvrdenie od úradníka - na to, aby ste sa mohli presťahovať. A mohli si zmeniť svoju adresu v občianskom preukaze len na takú, ktorú vám štátny úradník povolil.

Koncept občianskych preukazov ako niečo "úplne normálne" je tak hardkodovaný v mysli československej spoločnosti, že keby som začal organizovať "privacy protest" za zrušenie občianskych preukazov alebo minimálne za to, aby tam nebola uvedená adresa, ako to je v Latinskej Amerike, tak si myslia, že som blázon.

Podobne existujú stále štáty, ktoré umožňujú predaj anonymných SIM kariet (ako UK, ČR a ďalšie) bez potreby registrácie na občiansky preukaz alebo pas.

Reálne vidíme, že kvôli tomu v ČR určite nie je vyššia kriminalita a organizovaný zločin ako napríklad na Slovensku, kde pri nákupe akejkoľvek SIM karty mobilný operátor tvrdo vyžaduje OP alebo pas. Otázka preto znie, prečo potom slovenský etát do toho núti všetkých slovenských mobilných operátorov — zbierať osobné informácie o miliónoch Slovákov, ktoré mobilní operátori musia chrániť, lebo tam hrozí reálne riziko úniku, obzvlášť, keď vieme, že na chod danej služby je toto úplné zbytočné?

Podobne v ČR už nefunguje EET, plošné špehovanie všetkých nákupných transakcií. Prečo do toho núti Finančná správa všetkých slovenských podnikateľov (eKasa)? Prečo štát potrebuje poznať detailné položky každého nákupu vykonaného v ľubovoľnom slovenskom obchode? Keď to vo vedľajším štáte nikto nepotrebuje?

A takýchto vecí, ktoré zo strany štátu porušujú základný bezpečnostný "least privilege" princíp je veľa.

Preto treba spraviť všetko preto, aby ste sa v maximálnej miere vyhli nadbytočnému štátnemu špehovaniu, ktoré v iných štátoch nielenže nie je, ale nikomu ani nechýba (väčšina štátov nemá tiež povinné zdravotné poistenie a dokonca ani povinné poistenie auta a všetko tam normálne funguje — Štátny útlak vo forme povinného poistenia nás civilizovanejšími nespraví).

  • Bojkotovať digitálne občianske a vodičské preukazy (čo najdlhšie používať tie analógové). Alebo požiadať o zrušenie trvalej rezidencie na Slovensku, odovzdať slovenský OP (a získať napríklad paraguajský analógový). Aby ste dlhodobo mohli žiť na Slovensku, tak nepotrebujete ako slovenský občan trvalý pobyt (stačí raz za 3 mesiace navštíviť okolitú krajinu, aby ste boli v súlade so zákonom). Podobne nepotrebujete slovenský OP (všetko vybavíte na pas). Naopak môžete sa tešiť, že ste sa zbavili necivilizovanej brannej povinnosti, ktorá vám z trvalého pobytu vyplýva.
  • Na Slovensku používať české, či iné anonymné SIM karty (prípadne si za Bitcoin anonymne kúpiť Keepgo alebo BitRefill eSIM kartu). Detailný postup, ako si zabezpečiť anonymný mobilný prístup nájdete tu.
  • Preferovať obchodníkov, ktorí akceptujú za svoje služby a produkty neštátne anonymné peniaze (Bitcoin Lightning, Monero) https://www.dvadsatjeden.org/merchants/
    https://coinmap.org/
  • Preferovať obchodníkov, ktorí nepoužívajú eKasu (sú aj takí, čo majú výnimku). V prípade obchodníka, čo má eKasu, tak platiť hotovosťou a mať pri sebe anonymný telefón s anonymnou SIM kartou.

Pozdravujem z Brazílie, kde databázu takmer všetkých ich občanov s množstvom ich citlivých údajov, už vyhackovať stihli…

--

--