Prečo by ste mali využiť všetky legálne spôsoby ako neplatiť dane

Neplatenie daní nie je nemorálne, naopak pokračovať v ich platení, pokým nemusíte, je nemorálne

Pavol Luptak
6 min readMar 21, 2023

Aj nomádi platia dane (a nemusia)

K napísaniu tohto článku ma inšpirovalo stretnutie nomádov z celého sveta na Bali, kde sa momentálne nachádzam. Prekvapilo ma, že napriek tomu, že množstvo z nich full-time cestuje a nikde nežijú viac ako 183 dní do roka a nemajú nikde stredisko životných záumov, tak sú stále v svojej domovskej krajine zamestnaní na “full time”, prípadne tam podnikajú na živnosť a majú šialené celkové daňové a odvodové zaťaženie (vyše 50%). To znamená, že aj keby legálne nemuseli (a môžu mať daňovú rezidenciu v Paraguaji a podnikať cez US LLC firmu), tak sa stále (v tomto prípade dobrovoľne) nachádzajú v “drápoch” svojho daňového otrokára.

Ak nežijete väčšinu času v EÚ, tak je obvykle ekonomický nezmysel byť naďalej obeťou tohto daňového pekla — byť tam naďalej zamestnaný na živnosť alebo normálny pracovný pomer.

Bolo zaujímavé sledovať, ako sa líšia názory nomádov na štát, špeciálne na platenie daní:

Nomádi zo západnej európy sú často presvedčení, že za svoje dane dostávajú adekvátne služby, ale keby mali možnosť ich neplatiť, tak ich samozrejme neplatia — častokrát som postrehol u nich zjavnú kognitívnu disonanciu — radi platíme dane, lebo štát nám za to poskytuje kvalitné zdravotníctvo, školstvo, cesty. Na čo, keď som zareagoval, tak prečo ich potom nemáte dobrovoľné, odpoveď bola, že potom by dane nikto neplatil (ale inak ich platia “radi” :-)

Nomádi zo strednej európy jasne vnímajú, že “kto platí dane, tak podporuje korupciu”. A logicky, ak nechcete podporovať korupciu, nemôžete platiť dane.

Nomádi z východnej európy zašli ešte ďalej — štát pokladali za zločineckú, výpalnú organizáciu, ktorá nielenže všetky peniaze rozkradne, ale pácha vyslovene zlo — zatvára a kriminalizuje ľudí, vyvoláva vojny atď.

Na čom sa zhodli všetci nomádi, že keby boli dane dobrovoľné, tak by ich nikto neplatil (ani občania západnej európy, ktorí ich inak “platia radi” :-)

Podotýkam, že v tejto nomádskej komunite som bol jediný názorový libertarián (čo bolo pre mňa trochu zvláštne).

Od otázky či je neplatenie daní nemorálne (najjednoduchšie logické a etické vysvetlenie nájdete v tomto videu a pokým vás nepresvedčilo a veríte v neviditeľný “sociálny kontrakt”, tak vo videu “You can always leave” máte detailnejšie vysvetlenie) sme prešli k otázke, či je naopak platenie daní morálne.

Prečo je platenie daní nemorálne

Platením daní totiž okrem toho, že prispievate peniazmi na neefektívne, nefunkčné štátne služby, ktoré deformujú trh zavádzaním monopolu (školstvo, zdravotníctvo atď) a zabíjajú potenciálnu konkurenciu (čím sa plošne pre všetkých občanov znižuje kvalita a zvyšuje cena), prispievate vyslovene na nemorálne veci, dokonca zločiny proti ľudskosti.

Ak ste občan krajiny, ktorá vedie invazívne vojny, tak prispievate na celý militaristický komplex (napríklad môj kamarát bez štátnej príslušnosti Mike Gogulski si zrušil americké občianstvo len kvôli tomuto, aby svojimi daňami nemusel na to prispievať).

Ak ste občan Slovenska, tak svojimi daňami reálne podporuje kriminalizáciu nevinných ľudí, ktorým štát úplne zničil život (napríklad Jozef Šípoš dostal 20 rokov za pestovanie marihuany plus zhabanie rodinného domu). A takýchto prípadov je na Slovensku veľa. Okrem toho prispievate na plošnú cenzúru, ktorú máme na Slovensku či neustále rozvíjajúcu sa digitálnu totalitu. A v neposlednom rade podporujete nefunkčný súdny systém, ktorý agresívnych vrahov púšťa po troch rokoch na slobodu (Juraj Hossu, ktorý v centre Bratislavy na smrť ubil Filipínca, ide na slobodu).

Ak na Slovensku platíte dane, tak na všetky tieto nemorálnosti reálne prispievate.

A nezatvárajte si pred tým oči. Viem, že sa to ťažko číta a ešte ťažšie počúva.

Aby ste si tento prostý fakt uvedomili, totiž nemusíte byť libertarián alebo anarchista, ktorý odmieta principiálne dane ako jednostranný vzťah vynucovaný pod hrozbou násilia.

Poviete si “štát ale robí množstvo dobrých vecí, nedá sa na toto pozerať takto jednoducho čiernobielo”. Na mieste je preto otázka:

Podporovali by ste akúkoľvek inú organizáciu, ktorá pácha podobné zločiny?

Predstavte si akúkoľvek inú charitatívnu organizáciu, ktorá 99% svojho rozpočtu venuje na vznešený charitatívný účel. 1% rozpočtu ale použije na zneužívanie malých detí (podobnosť s existujúcou náboženskou organizáciou na Slovensku je čisto náhodná).

Podporovali by ste túto organizáciu?

Ak štát vnímate čisto utilitársky — väčšinu vecí, ktoré robí, sú prospešné, takže platiť dane je v poriadku, aj napriek tomu, že semtam pácha zverstvá. Tak rovnako utilitársky by ste mali vnímať túto charitatívnu organizáciu — semtam síce zneužijú malé deti, ale väčšina ich rozpočtu ide na dobrú vec, takže podporovať ich je správne.

Podobne ako je irelevantné, či naša pomyselná charitatívna organizácia použije 1%, 0.1% alebo 0.01% svojho rozpočtu na zneužívanie malých detí, tak je prudko nemorálne ju podporovať, tak je rovnako nemorálne daňami podporovať štát, ktorý robí kopec tiež “dobrých vecí”, ak pritom pácha akékoľvek iné zverstvá (napríklad zatvára nevinných ľudí do basy na 20 rokov za bezobetné trestné činy).

Argument, že správanie a chovanie štátu na rozdiel od spomínanej charitatívnej organizácie, máme možnosť ovplyvniť našim demokratickým hlasom a robiť všetko preto, aby ľudia nechodili na 20 rokov do basy za trávu, je slabý, extrémne naivný a tiež irelevantný.

Ak by nám ponúkli možnosť rozhodovať o manažmente našej charitatívnej organizácie, ktorá zneužíva malé deti, hlasom s váhou jedna k milión, ako ospravedlnenie k tomu, že keď sa nám nepáči, že semtam zneužívajú malé deti, tak máme možnosť to svojim hlasom zmeniť, tak by nám to tiež prišlo neuveriteľne smiešne a naivné.

Snažil som sa vygenerovať cez Dall-E ilustračný obrázok občana ako daňového otroka, niečo také je ale zakázané (za zamyslenie stojí prečo?)

Kde je tá hranica “zločinnosti”?

Nedávno som na Twitteri robil prieskum medzi demokratickými voličmi (pozor nie libertariánmi), či pokladajú za správne a morálne, aby ruskí občania platili dane a podporovali tým invazívnu politiku Ruska. Väčšina demokratických voličov v mojom prieskume, ktorí nemajú problém s platením daní, pokladajú za nemorálne v Rusku platiť dane.

Tu sa otvára otázka, aká musí byť miera zločinnosti štátu, aby ľudia došli k tomuto presvedčeniu:

  1. Koľko ľudí musí byť zatvorených v slovenských väzniciach za bezobetné trestné činy a na koľko rokov
  2. Aká rozsiahla cenzúra musí byť na Slovensku
  3. Aké vysoké dane a odvody musia byť na Slovensku
  4. Aké dramatické musia byť zásahy štátu do života ľudí

aby demokratický volič konečne “vyhodnotil”, že toto už zaváňa totalitou a odteraz je už nemorálne (podobne ako v Rusku) platiť dane a prispievať na všetky tieto zverstvá.

Ak ste pozorní, eticky konzistentní a sledujete, čo sa posledných pár rokov deje, tak viete, že túto hranicu sme už dosiahli a platením daní reálne podporujete zločinecký systém.

Aká námaha je primeraná na to, aby som zločinecký systém nepodporoval svojimi daňami?

Ale ja dane musím platiť, nemôžem sa im jednoducho vyhnúť!”

Ak podobne ako ja vnímate, že daňami podporujete zločineckú organizáciu, mali by ste spraviť všetko pre to, aby ste využili všetky legálne spôsoby, ako minimalizovať platenie daní a teda svoju stopu podpory zločineckého systému.

Niektorým daniam (ako spotrebným alebo DPH sa nevyhnete — aj keď počul som, že niektorí ľudia pri online objednávkach používajú ako krajinu Hong Kong, kde DPH neexistuje). Veľkému množstvu daní sa dá ale legálne vyhnúť. Založte si offshore firmu a podnikajte pomocou nej. Ak nežijete na Slovensku, tak určite si tam zrušte trvalý pobyt a daňovú rezidenciu. Nepodnikajte cez slovenskú firmu alebo živnosť, nekŕmte svojho daňového otrokára. Ak vám to vaša práca dovoľuje, staňte sa digitálny nomád a globálny oportunista.

Osobne podstatne radšej zaplatím peniaze offshore konzultačnej firme, ktorá mi legálne zoptimalizuje podnikanie, ako keby som tieto peniaze mal zaplatiť slovenskému štátu a podporiť tým kriminalizáciu nevinných ľudí a štátnu korupciu. A dokonca aj keby ma to stálo viac, ako výška zaplatených daní.

Pokladám to totiž za morálnejšie rozhodnutie, ako podporovať svojimi peniazmi zločineckú organizáciu.

Ak ste eticky konzistentní a nechcete podporovať zločin páchaný štátom, v ktorom ste daňový otrok, mali by ste venovať nemalé úsilie, čas a peniaze, aby ste sa z neho vymanili.

Mne napríklad nie je jedno, čo podporujem svojimi peniazmi a verím, že po prečítaní tohto článku to nebude jedno ani vám.

--

--