Ako prestať kŕmiť beštiu

Staňte sa digitálny nomád alebo žite na krypto pôžičku

Pavol Luptak
4 min readJun 19, 2023

O tom, prečo nie neplatenie, ale naopak platenie daní je nemorálne, som písal v poslednom článku Prečo by ste mali využiť všetky legálne spôsoby ako neplatiť dane. Principiálne je úplne irelevantné, na čo dobré a v akom rozsahu sa použijú vaše ukradnuté peniaze, ak nejaká časť z nich je použitá na kriminalizáciu nevinných ľudí za bezobetné trestné činy či dokonca na vojnu. Podobne, ako je prudko nemorálne podporovať charitu, ktorá 99% svojich príjmov venuje na vznešené účely a za 1% zneužíva malé deti, rovnako je nemorálne podporovať daňami štát, ktorý posiela na 15–20 rokov ľudí do basy za trávu a naopak púšťa po pár rokoch agresívnych vrahov. A je absolutné irelevantné, že za to sponzoruje sociálny či zdravotný systém (ten bol mimochodom sponzorovaný aj nacistickým Nemeckom alebo Ruskom, a tam by ste dane platiť nechceli).

Ak ste sa z morálnych dôvodov rozhodli prestať kŕmiť beštiu a chcete využiť pri tom všetky legálne spôsoby, tak máte dve možnosti — stať sa digitálnym nomádom alebo nemať žiadny príjem a žiť z úspor alebo (krypto)pôžičiek.

Digitálny nomád

Človeka, ktorý je neustále v pohybe a nonstop cestuje, je ťažké pripútať na jedno miesto. Českí a slovenskí zákonodarcovia na to ale mysleli a českým a slovenským občanom legálne znemožnili nemať daňovú rezidenciu (napríklad nemeckí občania, ktorí nonstop cestujú, môžu nemať daňovú rezidenciu). Českí a slovenskí občania možnosť nemať daňového otrokára nemajú a pokým by táto situácia náhodou hrozila, tak si vás Česko alebo Slovensko uzurpuje ako daňových rezidentov výhradne na základe vášho občianstva (a nezáleží na tom, že v ČR/SR reálne nežijete väčšinu času ani nemáte stredisko životných záujmov).
Znamená to, že českí a slovenskí občania si musia vybrať (lepšieho) daňového otrokára, inak si ich uzurpuje ich vydavateľ pasu.
Našťastie je veľa krajín, kde daňové otroctvo je výrazne znesiteľnejšie ako v ČR alebo na Slovensku (všetky krajiny s teritoriálnym alebo s nulovým zdaňovaním). Mať stredisko životných záujmov (prechodný / trvalý pobyt, občiansky, vodičský preukaz, bankové účty, ubytovanie atď) v dobrej krajine (ako napríklad Paraguaji či Paname) je nevyhnutné, ak sa chcete vyhnúť daňovému otroctvu na Slovensku alebo v Čechách.

Samozrejme, kľúčové je na Slovensku/Čechách nežiť väčšinu času (viac ako 183 dní), a teda ani tam nemať stredisko životných záujmov.

Toto všetko si digitálny nomád dokáže dovoliť. Ak dokáže ešte uchopiť a používať kryptomeny, tak jeho život dokáže byť výrazne ľahší a jednoduchší. Namiesto daní a odvodov si môže platiť len globálne zdravotné poistenie, ktoré mu všetky zdravotné úkony prepláca na jeho non-CRS bankový účet v Gruzínsku či v Paraguaji.

Scenáru “Digitálny nomád” som sa venoval tiež v staršom článku Ako zmiznúť zo systému.

Reklama pre Slovákov na vysťahovanie do Latinskej Ameriky z prelomu 20–30. rokov 20.storočia. Bohužiaľ opäť aktuálna.

Bezpríjmový daňový rezident

Bohatí ľudia neplatia dane, lebo majú dostatočne veľa majetku, ktorý dokážu použiť ako “kolaterál” a zobrať si výhodnú pôžičku. Toto platí o všetkých miliardároch, počínajúc Warrenom Buffetom, Elonom Muskom, Jeffom Bezosom, končiac Markom Zuckerbergom, ktorí používajú akcie svojich firiem ako kolaterál, aby dostali veľmi výhodnú pôžičku (s menším úrokom ako je ročná inflácia). Oficiálne ako fyzické osoby teda nemajú žiadny príjem, nemusia platiť žiadne dane, ani odvody.

Ak máte Bitcoin, môžete si dovoliť presne to isté. Existuje veľa projektov kolaterizovaných krypto pôžičiek. Medzi najnovší ambiciózny projekt patrí napríklad Firefish, ktorý vám za 5% ročný úrok (pri USD) dokáže nájsť protistranu, ktorá vám za váš Bitcoin kolaterál požičia požadovanú sumu. Dostanete k tomuto oficiálnu zmluvu o pôžičke, peniaze vám pristanú na vašom bankovom účte a rovno ich môžete použiť na nákup vašej vysvnívanej nehnuteľnosti, auta, občianstva alebo čohokoľvek, čo akurát potrebujete. Samotná zmluva je bezpečná, využívajúca smart kontrakty, v prípade, že by jedna alebo druhá strana chcela porušiť dohodnuté podmienky. Z pôžičky nemusíte platiť dane a navyše, prípadné úroky si viete dať do nákladov.

Globálny trh s krypto kolaterizovanými pôžičkami je veľký, medzi ďalšie firmy, ktoré sa na to špecializujú, patrí Nexo, ktorý vám požičané pošle rovno na bankový účet. Ak ste skúsenejší používateľ a nechcete pôžičku vo fiat peniazoch, ale stačí vám v krypte, tak môžete tiež použiť AAVE, AVAX, MakerDAO, prípadne množstvo ďalších riešení. O tom, ako využiť hodnotu Bitcoinu bez toho, aby ste ho museli predať, má Juraj Bednár výborny kurz, ktorý odporúčam (na kód “liberationtravel” získate 10% zľavu).

Výhoda týchto riešení je, že sú plne decentralizované, takže žiadny úradník vám do vášho rozhodnutia zobrať si krypto pôžičku nemôže intervenovať a ani o tom nevie. Neobdržíte ale štátne peniaze, ale len krypto, napríklad stablecoiny. Čo môže byť aj nevýhoda, ak potrebujete akurát štátne peniaze a oficiálnu, zmluvne vydokladovanú pôžičku (s čím vám napríklad vo Firefish radi pomôžu).

Bezpríjmový daňový rezident ako občan ČR alebo Slovensko môže dlhodobo žiť v svojej domovskej krajine bez trvalého pobytu. Ak tam nemá trvalý pobyt (ale má ho napríklad v Paraguaji), súčasne tam nemá žiadny príjem (nakoľko žije z úspor alebo z krypto pôžičky), tak nemusí platiť ani dane, ani odvody. Všetkých lekárov a lekárske úkony platí v hotovosti a necháva si to preplácať v svojej globálnej zdravotnej poisťovni.

Dá sa predpokladať, že s rastom ceny Bitcoinu a kryptomien, bude pribúdať množstvo bezpríjmových krypto daňových rezidentov na Slovensku aj v Čechách (ak teda väčšina z nich neskončí v Latinskej Amerike — Ako sa z krypto pionierov stali krypto utečenci).

Scenáru “Bezpríjmový daňový rezident” som sa tiež venoval v článku Ako zmiznúť zo systému (ide o možnosť “Paraguajec mimo systém”).

Záver

Prestať kŕmiť beštiu je to najlepšie, čo môžete spraviť, ak je agresívna a viac vám ubližuje ako pomáha. Využite na to všetky legálne spôsoby.

--

--