Čas na zdravotný turizmus!

Osobná skúsenosť z gruzínskeho zdravotníctva

Pavol Luptak
15 min readMar 31, 2024

Slovenské zdravotníctvo — málo muziky za fakt veľa peňazí

Pamätám si rok, kedy som na zdravotných odvodoch na Slovensku zaplatil 7000 EUR. Nebol som vtedy ani raz u lekára. Pamätám si, ako mi moji švajčiarski kamaráti hovorili, že toľko neplatia ani oni v najlepšom zdravotníctve na svete. Teraz po veľa rokoch, keď som starší a potenciálne rizikovejší pacient, tak za celý rok platím za špičkové globálne zdravotné poistenie u William Russell 1869 EUR za celý rok (155 EUR/mesiac) s veľmi dobrým krytím rakoviny aj srdcovocievnych chorôb. Slovenské zdravotníctvo nevyužívam. Chodím do najlepšej súkromnej nemocnice v Bangkoku alebo vo Viedni, kde mi všetky “inpatient” náklady preplatí moja globálna zdravotná poisťovňa. Keďže som veľký fanúšik zdravotného turizmu, tak môj aktuálny program William Russell mi pokrýva len “inpatient” náklady súvisiace s hospitalizáciou. Na “outpatient” kontroly chodím do Thajska a práve som začal do Gruzínska. Moju poslednú skúsenosť zo zdravotnej prehliadky v Bangkoku nájdete tu alebo tu. Je to doslova čistá zážitková turistika, ktorú si užívam (a nikdy som nič podobné v Čechách alebo na Slovensku nezažil).

Pred pár dňami som stretol kamaráta na Liptove, ktorý sa mi sťažoval, že platí nekresťanské zdravotné odvody a je mu to úplne nanič, lebo nikde na Liptove nevie zohnať neurológa. Veľmi rád si ho zaplatí, ale jednoducho tam nie je (alebo nemá voľné termíny). Vysvetlil som mu, že tento problém dokáže vyriešiť jednoducho — presunom do krajiny, kde funguje zdravotný turizmus. Kde k neurológovi môže ísť hneď.

Kamarát z tejto odpovede nadšený veru nebol. Platí totiž nemalé 15% zdravotné odvody zo svojho príjmu (kde spadá akýkoľvek príjem vrátane predaja krypto). Ako veľmi zlý vtip znie čítať si Slovenskú Ústavu, kde článok 40 garantuje pre občanov zdravotnú starostlivosť “zadarmo” — v situácii, že za zdravotné odvody na Slovensku zaplatíte až 9128 EUR ročne. Pre kamaráta, ktorý to fakt potrebuje a platí veľa na zdravotných odvodoch, zdravotníctvo na Slovensku jednoducho nefunguje.

Veľa ľudí sa rozčuľuje, že zdravotne poisťovne na Slovensku majú nehorázne zisky. Skutočným problémom nie je zisk, ale to, že všetci rezidenti Slovenska musia byť pod hrozbou zákona ich nedobrovoľnými klientmi a na tieto zisky im nedobrovoľne prispievať!

Osobne nemám žiadny problém so ziskom akejkoľvek firmy, pokým sa môžem dobrovoľne rozhodnúť či budem jej klientom alebo nie. Ak som slovenský rezident, tak v prípade zdravotného poistenia takúto možnosť nemám. “Buď sa hrajme na to”, že máme socialistický solidárny model — v tomto prípade ale zdravotné poisťovne nemôžu mať žiadny zisk. Alebo “sa hrajme na to”, že využívame trhový kapitalistický model (ktorý podľa mňa funguje lepšie), kedy poisťovne môžu normálne vykazovať zisk. V tomto prípade ale nemôžeme nútiť všetkých ľudí na Slovensku byť ich klientmi. To, čo máme na Slovensku teraz, je ten mix týchto dvoch modelov, ktorý vo finále nie je ani solidárny, ani ekonomicky efektívny. Kvôli štátom posvätenému oligopolu a nemožnosti z neho odísť je drahý, neefektívny a hlavne nemorálny.

Navštívil som viac ako 100 krajín sveta a neviem o žiadnej inej, kde by z akéhokoľvek príjmu fyzických osob (napríklad z predaja krypta), bolo nutné platiť 15% zdravotné odvody ako na Slovensku.

Pri súčasnom katastrofálnom stave slovenského zdravotníctva mi to príde absolútne neprimerané. Obzvlášť, keď ja, ktorý si platí niekoľkonásobne lacnejšie súkromné globálne zdravotné poistenie, ako keď som si musel platiť povinné zdravotné odvody na Slovensku, mám podstatne lepšiu celosvetovú zdravotnú starostlivosť ako moji kamaráti na Slovensku.

Slováci na Slovensku sú bohužiaľ obeťami lobby oligopolu zdravotných poisťovní, z ktorého bez zrušenia trvalého pobytu nevedia vystúpiť.

Dá sa s tým vôbec niečo robiť?

Čas na zdravotný turizmus

Cestovanie za zdravím, konkrétne za funkčným kapitalistickým zdravotníctvom s vysokou dostupnosťou a kvalitnými službami nie je žiadna novinka. V Thajsku, Malajzii, Mexiku funguje hlavne pre amerických občanov už nejaký čas. Pri súčasných cenách amerického zdravotníctva, častokrát najlacnejšie riešenie je kúpiť si spiatočnú letenku do Bangkoku, vyriešiť si tam všetky zdravotné problémy či dať si do poriadku zuby, užiť si thajské pláže a vrátiť sa domov do USA. Vyjde vás to pravdepodobne lacnejšie, ako ísť na operáciu v nemocnici vo vašom rodnom americkom meste.

Zdravotný turizmus v Thajsku som si vyskúšal na vlastnej koži — navštívil som tam viacero najlepších nemocníc https://www.vejthani.com/, https://www.bumrungrad.com/, https://www.samitivejhospitals.com/ (tie prvé dve patria tiež medzi najlepšie thajské nemocnice na liečbu rakoviny). Ťažko sa mi tieto nemocnice porovnáva, lebo vo všetkých som mal len tie najpozitívnejšie skúsenosti. Pričom majú ceny na úrovni súkromných nemocníc v Nitre. Bol som tam na jednom chirurgickom zákroku a ďalší rok na kompletne preventívnej prehliadke (report nájdete tu alebo tu). Najväčší šok som zažil, keď som sa dozvedel, že nie je potrebné dopredu objednávať žiadne termíny (vrátane operácie!) Len som prišiel do nemocnice a rovno som po vstupnej prehliadke išiel na operáciu. Podobne som sa nemusel objednávať na kompletnú preventívnu prehliadku — iba som prišiel. Všetci lekári vedeli plynule anglicky, všetko mi vysvetlili. Thajské sestričky ma všade doprevádzali. Pripravili mi raňajky, kokosový flatwhite, dal som si sprchu. Veľmi pozitívny zážitok. Keby tak vyzerala každá návšteva nemocnice, tak ľudia tam doslova radi chodia.

Bangkok nie je jediné miesto na zdravotnú turistiku. Skvelé nemocnice majú aj v Kuala Lumpur či Istanbule (odporúčam vyskúšať “Beauty Health Travel” služby firmy slovenskej firmy Aladiva, ktorá vám zabezpečí medicínske ošetrenia a služby v Istanbule od tých, ktoré neprepláca slovenská poisťovňa (nové zuby, transplantácia vlasov, plastická a estetická medicína, očná chirurgia…) až po klasické medicínske zákroky bez zložitých procesov a dlhej čakacej doby, ako aj preventívne prehliadky). Ak použijete zľavový kupón LIBERATIONTRAVEL, tak získate u nich dokonca 8% zľavu na všetky hore uvedené služby (stačí im ho iba napísať / povedať pri objednávke). Turecko má síce problémy s hyperinfláciou, ale má veľmi potentnú ekonomiku a skvelé zdravotné služby za nízke ceny (aj vďaka samotnej hyperinflácii).

V Turecku som služby zdravotného turizmu ešte nevyužil, ale v budúcnosti to určite rád spravím.

Zdravotníctvo pre bohatých funguje dokonca lepšie aj na Ukrajine. V Kyjeve o tretej v noci, ak máte akýkoľvek problém, tak si dokážete zavolať k sebe súkromného lekára s kompletným vybavením, ktorý vám spraví všetky testy a zistí, aký máte problém. Zaplatíte mu pár sto dolárov (čo je na Ukrajinu nemalý peniaz), ale máte všetko hneď. Neviem si predstaviť podobnú službu na Slovensku. Na Slovensku totiž zdravotníctvo pre pacienta nie je primárne otázka peňazí (a ja si želám, že bodaj by bolo). Aj keď peniaze máte, termín u neurológa máte v nedohľadne.

Pred dvomi týždňami som sa rozhodol využiť zdravotný turizmus v Gruzínsku. Predtým, ako začnete nadávať na túto postsocialistickú krajinu, prečítajte si prosím ďalšiu kapitolu.

Keď je smer dôležitejší ako aktuálny stav

Ak chcete robiť akékoľvek plánovanie v budúcnosti (napríklad investícii), dôležitejšie ako poznať aktuálny stav krajiny, je vedieť, kam sa táto krajina uberá. Z tohto pohľadu treba porovnávať vyspelé krajiny EÚ a zaostalé krajiny ako Paraguaj alebo Gruzínsko. EÚ krajiny idú vďaka vysokým daniam a množstvu regulácií cestou spomaleného ekonomického rastu až stagnácie. Naopak krajiny ako Paraguaj alebo Gruzínsko vďaka nízkym daniam, protrhovému nastaveniu neustále rastú. Pre porovnanie, podľa štatistiky z decembra 2023, rast HDP Paraguaja bol 9.12%, Slovenska 0.3%. 15% zdravotné odvody, 40% celkové zaťaženie krypta Slovensku a celkové daňové zaťaženie 63% spôsobuje len ďalší ekonomický úpadok Slovenska a odchod šikovných ľudí, ktorý sa tam možno už nikdy nevrátia.

Môže byť ťažké si tento rozdiel všimnúť, obzvlášť v situácii, keď Európa, špeciálna tá západná, má historicky akumulovaný veľký kapitál, ktorý môže míňať ešte veľa rokov na rôzne socialistické experimenty s cieľom ukázať, že “európsky socializmus” predsa funguje. Chudobné krajiny ako Paraguaj alebo Gruzínsko tento kapitál nemajú, takže aj napriek dobre nastaveným ekonomickým reformám, si všimnete, že ich infraštruktúra je podfinancovaná a nedostatočne rozvinutá. Neznamená to ale, že sa neuberajú dobrým smerom. Ťažko sa to vysvetľuje mojim paraguajským kamarátom, ktorým hovorím, že nízke dane a minimum regulácií je v poriadku a už stačí len “čakať”. Tí za nízkymi daňami v Paraguaji vidia stále len chudobu (vysvetľujem im, že keby platili európske vysoké dane, tak momentálne jedia v Paraguaji už len “korienky”:)

Keďže veľa cestujem a dokážem život v rôznych krajinách porovnať, tak vnímam ekonomickú stagnáciu EÚ a naopak si všímam rast krajín ako Paraguaj alebo Gruzínsko, ktoré ako “zaostalé” krajiny už teraz disponujú rôznymi skvelými službami, ktoré v EÚ nefungujú alebo sú značne obmedzené (a väčšinou sa to len zhoršuje).

Jedna z týchto vecí je gruzínske bankovníctvo.
Druhou gruzínske zdravotníctvo.

Gruzínske zdravotníctvo

Deregulácia ako cesta k vyššej kvalite a nižším cenám

Do roku 2003 v Gruzínsku fungoval podobný model zdravotného poistenia ako na Slovensku, resp. vo väčšine krajín EÚ — zamestnávateľ musel povinne z príjmu zamestnanca prispievať 3% na zdravotné odvody a zamestnanec ďalších 1% (pre porovnanie — na Slovensku je to 15%, takže takmer 4x viac!).

Po roku 2003 (Ružovej revolúcii) bolo povinné zdravotné a sociálne poistenie zrušené a delegované kompletne na súkromnú sféru.

Je potrebné podotknúť, že napriek tomu, program univerzálneho zdravotného krytia v Gruzínsku existuje (a je financovaný z daní). Dôchodcovia, deti do 5 rokov, mentálne a fyzicky postihnutí ľudia majú 100% krytie zdravotných nákladov štátom. Podobne sú plne kryté výdavky spojené výlučne s pohotovostným ošetrením a návštevami všeobecných lekárov. Náklady ostatných ľudí na všetky ďalšie zdravotné náklady sú kryté ale len do 30%.

Ak chcete lepšie alebo plné krytie zdravotných nákladov, tak si musíte zaplatiť súkromné zdravotné poistenie.

Absencia povinného zdravotného poistenia znamená, že súkromné zdravotné poisťovne musia o svojich klientov SÚŤAŽIŤ, čo sa prejavuje vyššou kvalitou a nižšími cenami. Keďže klient sa môže rozhodnúť ich služby vôbec nevyužiť.

Toto je podľa mňa veľmi dôležitý argument, lebo slovenské / európske zdravotné poisťovne majú zo zákona garantovaných klientov pod hrozbou násilia (každý, kto má na Slovensku trvalý pobyt, musí si platiť povinné zdravotné poistenie, a to aj v situácii, že si podobne ako ja, platí napríklad výrazne lepšie globálne zdravotné poistenie, ktoré mu pokryje všetky liečebné náklady na Slovensku).

Slovenskí občania sú de facto vazali oligopolu troch zdravotných poisťovní, z ktorého bez zrušenia trvalého pobytu nemôžu odísť.

Skúsim to vysvetliť lepšie — keby naša IT bezpečnostná firma mala zo zákona garantovaných klientov, čo znamená, že by si povinne u nás pod hrozbou zákona museli každý mesiac objednávať a platiť penetračné testy a bezpečnostné audity, tak naša firma, spolu s ďalšou našou konkurenciou zo štátom určeného oligopolu, by sme určite spravili kartel, zvýšili ceny a znížili naše náklady (a kvalitu) našich služieb. Prečo sa zbytočne stresovať, keď naši slovenskí klienti nemôžu zo slovenského trhu odísť a musia si zo zákona platiť výhradne len naše služby? Jediná vec, do čoho by sme investovali, je propaganda, že keď zo zákona nebudú našimi klientmi, tak ich určite vyhackujú! Podobný “mém” bohužiaľ existuje aj na Slovensku a je bežný — “ak si nebudeš platiť povinné zdravotné poistenie, tak zomrieš neošetrený na ulici”. Čo je samozrejme úplný nezmysel — ja si žiadne povinné zdravotné poistenie neplatím a mám dokonca aj na Slovensku lepšiu a lacnejšiu zdravotnú starostlivosť ako Slováci, ktorí si ho platia.

Veľmi vysoké množstvo lekárov na obyvateľa

V Gruzínsku je veľmi vysoké množstvo lekárov na obyvateľa v porovnaní s inými európskymi krajinami. V roku 2015 to bolo 573.3 lekárov na 100.000 obyvateľov (jeden lekár na 174 ľudí). V roku 2019 to bolo dokonca 7 lekárov na 1000 ľudí (jeden lekár na 142 ľudí). Pre porovnanie na Slovensku/ČR je to dvakrát menej. Jeden z dôvodov je, že v Tbilisi sú špičkové lekárske univerzity, ktoré sú veľmi populárne v miestnom regióne.

Veľa lekárov v spoločnosti znamená vysokú dostupnosť zdravotníctva, ich nízke ceny a možnosť si vybrať z väčšej skupiny tých najlepších.

Lacné lieky

Všetky lieky sú v Gruzínsku 2–3x lacnejšie ako v EÚ, vďaka free trade dohodám s Tureckom a Čínou. Ak chcete na toto reagovať — “hádam nebudem do seba dávať čínske s*ačky”, tak vás len ubezpečím, že už teraz si v slovenských lekárňach kupujete čínske lieky — len s poriadne vysokým importným clom, keďže štát chce na nich zarobiť.

Ak vaša diagnóza vyžaduje pravidelné užívanie drahých liekov (a nebodaj vám ich slovenská poisťovňa nechce preplatiť), tak zdravotný turizmus v Gruzínsku či Turecko je to, čo potrebujete.

Viac Kúpili sme lieky v tureckej lekárni. Mastička na herpes stála šestinu slovenskej ceny.

Vysoká dostupnosť

Vďaka minimálne regulovanému kapitalizmu a nadštandardne vysokému množstvu lekárov je v Gruzínsku skutočne vysoká dostupnosť zdravotných služieb. Napríklad tu fungujú dentálne kliniky 24x7 (pozor nejde o pohotovosť!). Normálne si dohodnete termín, napríklad na zubný implantát alebo dentálnu hygienu v nedeľu o 3:30 ráno a normálne vás zubár v uvedený čas zoberie.

Otázka pre čitateľanájdete na Slovensku akékoľvek zdravotné zariadenie, ktoré je otvorené 24/7 nonstop a z 232 všetkých hodnotení má iba 5-hviezdičkové hodnotenia? V Tbilisi je to dentálna klinika Smile. Tu nájdete samotné hodnotenia.

Súkromné zdravotné poisťovne

Za zmienku stoja tieto najväčšie:

Všimli ste si, že som ich vymenoval 9? V Gruzínsku, ktoré má 3 milióny obyvateľov. Na Slovensku, ktoré má 5 miliónov, máme tri zdravotné poisťovne. Samozrejme, že zdravé konkurenčné prostredie s veľa hráčmi ovplyvňuje cenu aj kvalitu služieb gruzínskych zdravotných poisťovní.

Poistiť sa ako cudzinec sa v týchto zdravotných poisťovniach dokážete behom pár minút kompletne online.

Bitcoin je všade, aj v gruzínskom zdravotníctve

Gruzínsko je maximálne krypto priateľská krajina. Ak ste daňový rezident Gruzínska, tak si užívate krásnych 0% daní z krypta (na Slovensku je celkové daňové zaťaženia z krypta 40%). Je tu zrejme najväčšia koncentrácia Bitcoinových automatov na svete (nájdete ich doslova na každom rohu). Môžete využiť najväčšiu gruzínsku krypto zmenáreň cryptal.com a svoje vymenené krypto si behom pár minút rovno poslať na váš SOLO bankový účet.

A áno, v gruzínskych nemocniciach sú automaty, kde môžete platiť Bitcoin Lightningom (a ďalšími altcoinami) za kávu. Rovno som to vyskúšal a kúpil som si vanilkové espresso.

Automat na kávu, za ktorú zaplatíte BTC Lightningom v gruzínskej nemocnici

Osobná skúsenosť

Ako doplnok k môjmu globálnemu zdravotnému poisteniu (William Russell) som si zaplatil súkromné zdravotné poistenie v gruzínskej zdravotnej poisťovni ARDI (ako vlastník prémiového SOLO účtu v Bank of Georgia mám od nich špeciálne ceny). Platím si poistný program Vitamín B.

Tu by som podotkol jednu veľmi dôležitú vec — v Gruzínsku si súkromné zdravotné poistenie, ktorá vám dokáže preplatiť všetky liečebné náklady v Gruzínsku, dokážu zaplatiť aj cudzinci, teda negruzínci! Nič špeciálne k tomu nepotrebujete.

Čo napríklad na Slovensku/EÚ je samozrejme úplne nemožné bez prechodného/trvalého pobytu. Súvisí to samozrejme s tým, že to, čo si platíte na Slovensku/EÚ reálne nie je zdravotné poistenie (ako v Gruzínsku), ale zdravotná daň. A tá nezávisí od vášho veku, ani vášho zdravotného stavu, ale od výšky vášho príjmu.

Platím si mesačne 99 GEL (34 EUR), v cene mám preventívnu prehliadku raz ročne, 100% krytie “inpatient” služieb (v prípade hospitalizácie), 60% krytie všetkých “outpatient” služieb (všetky zdravotné prehliadky) a 70% krytie všetkých dentálnych služieb u najlepších súkromných nemocníc v Gruzínsku, ktoré si môžem úplne slobodne vybrať plus 70% krytie všetkých liekov. Plus mám v tejto cene 5 osobných návštev rodinného lekára do roka, ktorý dokáže prísť za vami aj na hotel.

Ak by som si platil len o čosi viac — 42 EUR mesačne, tak mám 80% krytie všetkých “outpatient” služieb a liekov, a 90% všetkých dentálnych služieb. A nelimitované množstvo návštev rodinného lekára u mňa doma.

Zubárovi v nedeľu o 3:30 ukážete svoju ARDI mobilnú aplikáciu a rovno vám dá 70% zľavu (ak si platíte poistenie ARDI Vitamín B za 36 EUR mesačne) alebo 90% zľavu (ak si platíte Vitamín C za 44 EUR mesačne). Vo finále platíte len nejakých 10–30% a keďže súkromní zubári sú tu 2–3x lacnejší ako na Slovensku, tak platíte úplne smiešnu cenu.

A najlepšia vec, ktorá je v slovenskom zdravotníctve nepredstaviteľná — v tejto cene mám aj VIP healthcare osobného asistenta.

Celé gruzínske zdravotníctvo sa totiž ovláda cez WhatsApp — napíšem mojej VIP zdravotnej asistentke, aký mám problém, ona obvolá špecialistov v najlepších nemocniciach (môžem si vybrať či chcem najvyššiu dostupnosť alebo najlepších lekárov), dohodne presné termíny, zavolá do lekárne, dohodne vyzdvihnutie liekov a pošle vám presný “schedule” plánovaných návštev (táto služba ma stojí 2.4 EUR mesačne!). Nechápem, ako som mohol doteraz žiť bez tejto cool služby a prečo toto nefunguje na Slovensku. Samozrejme, služby VIP zdravotného asistenta využívať nemusíte. Môžete si sami vybrať najlepšiu nemocnicu a lekára v Gruzínsku a len si to nechať preplatiť vašou zdravotnou poisťovňou (ja mám službu “Free Choice”, ktorá mi toto umožňuje).

Jedna z najlepších vecí na gruzínskom zdravotnom systéme je, že cena zdravotného poistenia je fixná pre všetky osoby do 70 rokov (!) Ak máte totiž viac ako 50 rokov a cena globálneho zdravotného poistenia je pre vás príliš vysoká (keďže v tomto prípade cena úzko reflektuje váš vek), tak sa stále môžete poistiť za veľmi dobrú cenu v gruzínskej súkromnej zdravotnej poisťovni a využívať benefity gruzínskeho zdravotníctva.

Ako vyzeral môj rýchly vstup do gruzínskeho zdravotníctva?

  1. V štvrtok som kontaktoval na WhatsAppe svoju privátnu SOLO bankérku, že chcem vyskúšať ich prémiové zdravotné poistenie od ARDI. Prepojila ma s predajcom ARDI. ARDI som napísal, ktorý poistný program chcem, odkedy a ako často chcem zaň platiť (raz za štvrť roka, raz za pol roka alebo raz za rok). Môj SOLO bankér mi nastavil pravidelné platby. Ešte v ten deň som podpísal online s ARDI zmluvu.
  2. V piatok mi volal môj rodinný doktor, aké všetky vyšetrenia chcem v preventívnej prehliadke, vysvetlil som mu môj rodinný chorobopis a napísal mi zoznam odporúčaných prehliadok. Ten som rovno preposlal na WhatsApp mojej VIP healthcare asistentke a vysvetlil som jej, že chcem podľa toho naplánovať potrebné preventívne prehliadky. Do pár minút mi poslala kompletný “schedule” potvrdených návštev u špecialistov. Tu by som podotkol, že jej treba pripomenúť, že preferujete lekárov, ktorí hovoria anglicky. Inak vám môže prideliť takých, ktorí hovoria len gruzínsky a rusky (čo vo finále nie je problém, lebo vždy sa pri nich nájde niekto, kto hovorí anglicky).
  3. V sobotu (kedy sú gruzínske nemocnice normálne otvorené) mi spravili všetky krvné testy a testy z moču. Za jeden a polhodiny (!) mi emailom prišli všetky výsledky.
  4. V pondelok som navštívil rádiológa (termín u špecialistu máte obvykle next business day, maximálne pár dní) a urológa. Vykonali potrebné vyšetrenia. Následne som navštívil lekára, ktorý mi interpretoval výsledky týchto testov, vrátane výsledkov krvi a moču. Viac som už nestíhal, lebo v utorok ráno som už z Gruzínska odlietal.

Keď sa budúci mesiac do Gruzínska vrátim, tak môžem v ďalších testoch pokračovať. Podotýkam, že som neplatil úplne nič — všetko mi pokrylo moje gruzínske zdravotné poistenie (za 36 EUR/mesačne).

Gruzínska nemocnica, kde mi vykonali väčšinu lekárskych prehliadok

Chcem to hneď. Ako začať?

  1. Ako cudzinec môžete kontaktovať ľubovoľnú súkromnú zdravotnú poisťovňu v Gruzínsku, ktorá vás dokáže na diaľku poistiť. Ak chcete špeciálne ceny za najlepšie krytie, ktoré ponúka poisťovňa ARDI pre privátnych SOLO klientov Bank of Georgia, tak nám môžete napísať a prémiový SOLO bankový účet v Bank of Georgia za vás kompletne na diaľku otvoríme.
  2. Následne napíšete na WhatsAppe svojmu privátnemu bankérovi, že máte ako SOLO zákazník záujem o ARDI poistenie. Ten vás prepojí s príslušným agentom a online uzavriete samotné zdravotné poistenie (ja si platím Vitamín B za 36 EUR/mesačne vrátane VIP zdravotného asistenta, ale môžete si zaplatiť aj lacnejší alebo drahší program).
  3. Napíšete na WhatsApp svojmu VIP zdravotnému asistentovi, kedy presne budete v Gruzínsku, aký máte zdravotný problém a on vám dohodne tých najlepších špecialistov. Vyšetrenia budete mať buď úplne zadarmo alebo vám 60–90% z toho zaplatí vaše ARDI poistenie podľa vášho poistného programu (vo finále zaplatíte smiešnu sumu).

Pre porovnanie — na Slovensku je minimálne zdravotné poistenie 97.80 EUR. V Gruzínsku za 129 GEL (44 EUR mesačne) máte najvyššie možné krytie (90–100%) a prakticky zadarmo celé gruzínske zdravotníctvo (bavíme sa o najlepších súkromných nemocniciach) a 90% krytie u súkromných zubárov (!) Vrátane VIP zdravotného asistenta, ktorý vám cez WhatsApp všetko dohodne a naplánuje.

Plánovanie cesty do Gruzínska

Jedna z najväčších výhod Gruzínska je, že sa tam dá dostať skutočne veľmi lacno a rýchlo (už od 50 EUR priamy let z Viedne do Kutaisi cez Wizzair).

Kutaisi nie je Tbilisi, ale malé mesto (s populáciou 150 000 ľudí). Napriek tomu sú tam nemocnice, ktoré stoja za vyskúšanie a možno vám úplne budú stačiť (vaše poistenie vám to pokryje, tak prečo nie?). Odporúčam vyskúšať minimálne LJ Clinic (prípadne Kutaisi Church Hospital či Military Hospital).

Alebo môžete pokračovať z letiska Kutaisi ďalej do Tbilisi. Najkomfortnejšie spojenie je pohodlný vlak, ktorý vás tam dovezie za tri hodiny. Priamo z letiska je možné zobrať “shuttle” zadarmo, ktorý vás za pár minút dovezie na vlakovú stanicu, odkiaľ máte priamy spoj do Tbilisi. Vyhľadať spojenie a kúpiť lístky na vlak môžete tu. Lístok do prvej luxusnej triedy kúpite za 24 EUR.

Druhá alternatíva je zobrať autobus priamo z letiska Kutaisi do Tbilisi napríklad cez službu Georgian Bus. Lístok si viete kúpiť online a stojí asi 7 EUR.

V Tbilisi je veľa kvalitných nemocníc. Odporúčam Kani Clinic, Gagua Clinic, American Medical Centers Tbilisi, Raymann Clinic. V Tbilisi sú samozrejme tiež špecializované kliniky na kardiovaskulárne choroby ako Tbilisi Heart and Vascular Clinic, prípadne najlepšie pôrodnice Chachava Clinic. Ak ich vyskúšate, dajte mi vedieť komentárom pod tento príspevok vaše skúsenosti.

Nechcem platiť za povinné zdravotné poistenie na Slovensku!

Neplatiť za zdravotné poistenie na Slovensku je možné len vtedy, keď na Slovensku zrušíte trvalý pobyt. Ak budete naďalej žiť na Slovensku, a teda budete daňový rezident Slovenska, tak tam nemôžete mať žiadny príjem ako fyzická osoba, inak vám stále vzniká odvodová povinnosť. Toto je technicky a legálne možné, ak budete žiť iba z úspor alebo z pôžičky. Viac informácií nájdete v mojich článkoch Ako prestať kŕmiť beštiu — využite na to všetky legálne spôsoby a Ako zmiznúť zo systému.

Odporúčam tiež moju prezentáciu Ako odísť zo systému a pritom zostať na jednom mieste (video k dispozícii tu).

Priznám sa, že osobne nevidím jediný dôvod, prečo na Slovensku platiť zdravotné výpalné a čakať týždne až mesiace na akýkoľvek termín slovenského nefunkčného zdravotníctva. A to aj v situácii, že nie ste digitálny nomád, ale na Slovensku dlhodobo žijete.

Záver

Zdravotný turizmus nie je služba len pre digitálnych nomádov. Ale pre úplne všetkých, ktorí sú nespokojní so slovenským (či iným) zdravotníctvom a musia čakať mesiace na termín.

Ročne zomiera tisícky ľudí na vážne choroby, ktorých zdravotný systém, nestihol diagnostikovať, lebo jednoducho nedostali termín.

Pamätajte na to, že niekde na svete existuje špecializovaný lekár a nemocnica, kde vás dokážu HNEĎ diagnostikovať a ošetriť!

Bez čakania a za dobrý peniaz.

Zdravotný turizmus dokáže vám a vašim blízkym zachrániť život.

--

--